Monster A5 17.2 MSI Afterburner'da GPU sıcaklığı gözükmüyor ve CPU 90 derece

ozr

Hectopat
RAM
Crucial 8GB 3200mhz
Ekran kartı
RTX3050-TI
İşlemci
I5-11400H
Elimde Monster A5 17.2 laptop var. Bilgisayarı 2 kez servise gönderdim çünkü bip sesi çıkartıp duruyordu bunun sebebini de bilgisayar fazla ısındığından anakart uyarı sesi gönderiyormuş. 1.5 ay önce tekrar gönderip elime geçti ve 1.5 ayda bilgisayarın bu kadar tozlanıp kirlenmesi olası değil fanlarda sıkıntı vardır değiştiririz tekrar olursa değişim yaparız dediler. Bıktım usandım bu bilgisayar markasının sorunlarından ama mecbur göndereceğim. Göndermeden önce bu sıcaklıklar kaçı görüyor da bilgisayarı uyarıyor diye bakmak için Afterburner indirdim.

Afterburner'da CPU sıcaklığı RAM kullanımı GPU kullanımı gibi ayarlar var fakat GPU sıcaklığı ayarı yok altta en azından bir kısmını attım ayarlardan. Ayrıca Afterburner'ı açtığımda CPU sıcaklığını 88-90 derecelerde gösteriyordu hayret ettim ve birkaç dakika sonra 50 derecelere düştü. GPU sıcaklığını bulamadım başka bir ayarı açmam mı lazım? Ayrıca bu CPU sıcaklığı neden 80-90'larda geziyordu?

Dosya Ekleri

• resim_2022-08-04_165934323.png
    resim_2022-08-04_165934323.png
    484,4 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleyen: Moderatör:
Clevo kasa bir Monster. Kronik sorunları ve aşırı ısınması normal. 90-95 derecelerden aşağıya indiremezsiniz o cihazı maalesef.
Fakat öylesine RTTS denemek için girdiğim Valorant ta 80-90 dereceleri gördü yani hocam bir anormallik var bunda. RDR2-GTA5 gibi kaliteli yapım oyunlarda neredeyse hiç görmediğim bip sorununu böyle oyunlarda görüyorum 1.5 aydır hiç rastlamamıştım fakat bugün R6 indirip girdiğimde bir anda bip sesi çıkarmaya başladı tekrardan bilgisayar. Ayrıca Valorant ı yeni açmıştım şaşırdığım nokta orası yeni açmama rağmen nasıl 80-90 ı gösterdi afterburner.

İade edin Monster pişmanlıktır.
Monster ın diğer tür kasasından var evde Abra A5 15.5 o kasa clevo değil diğer kasadan ve hiç böyle bir sorunla karşılaşmadık onunla hatta temizlikten başka hiç gitmedi teknik servise. Cidden bu Clevo kasalarda ağır sıkıntılar var. İade etmek istesem Kasım da aldım 11k TL ye şimdi oldu bu bilgisayar 18k hocam nasıl iade edeyim.

Aynı sorun iki kez tekrarladığında ve tamir gördüğünde para iadesi veya değişim hakkınız var, 6502 ye bakın. Eğer kurlar yükseldikten sonra aldıysanız, 17 21k (en son öyleydi) seviyelerine lenovo ideapad 3060 kasalardan alabilirsiniz, bir yakınımda var ve gayet güzel.

Fakat öylesine RTTS denemek için girdiğim Valorant'ta 80-90 dereceleri gördü yani hocam bir anormallik var bunda. RDR2-GTA 5 gibi kaliteli yapım oyunlarda neredeyse hiç görmediğim bip sorununu böyle oyunlarda görüyorum 1.5 aydır hiç rastlamamıştım fakat bugün R6 indirip girdiğimde bir anda bip sesi çıkarmaya başladı tekrardan bilgisayar. Ayrıca Valorant'ı yeni açmıştım şaşırdığım nokta orası yeni açmama rağmen nasıl 80-90'ı gösterdi Afterburner.

Clevo kasaların soğutmaları inanılmaz berbat. Valorant CPU odaklı bir oyun olduğu için işlemciyi zorluyor ve kötü bir soğutma sistemi olduğu için cihaz da sıcaklıklar 80-90 hattat 95 derecelere fırlıyor.

Kısacası sizin yaptığınız bir anormal durum yok. Clevo kasanın kendisi anormal.

Aynı sorun iki kez tekrarladığında ve tamir gördüğünde para iadesi veya değişim hakkınız var, 6502 ye bakın. Eğer kurlar yükseldikten sonra aldıysanız, 17 21k (en son öyleydi) seviyelerine lenovo ideapad 3060 kasalardan alabilirsiniz, bir yakınımda var ve gayet güzel.
Bugün aradım ve eğer 3 kere getirip tekrarlarsa o zaman değişim hakkınız mevcut dediler bana hocam. Ayrıca maalesef yüksek kurdan almadım 26 Kasım 2021 de elime geçti fakat elime geçtiğinden beri aynı sorun mevcut. Teknik servise geçen ay gönderdiğimde bip sesi teknik arıza değildir fan arasına sıkışan tozlar temizlendi diye kağıda not geçmişler. Yüksek kurdan almış olsaydım zaten hemen iade edicektim fakat aldığım günün diğer haftası zaten bilgisayarlar 2-3k fiyat arttırdı.

Anladım bende de bu tarz bir Asus var. Durumunuzu çok iyi anlıyorum. Cihazı satmayı deneyin o zaman, 3. kez garantiye gönderip değişim yapıp 0 ayarında bilgisayar şeklinde satabilirsiniz.

Clevo kasaların soğutmaları inanılmaz berbat. Valorant CPU odaklı bir oyun olduğu için işlemciyi zorluyor ve kötü bir soğutma sistemi olduğu için cihaz da sıcaklıklar 80-90 hattat 95 derecelere fırlıyor.

Kısacası sizin yaptığınız bir anormal durum yok. Clevo kasanın kendisi anormal.
Doğrudur hocam fakat yapabileceğim şeyleri düşünmeye çalışıyorum. İade etsem fiyatlar iki katı arttı neredeyse ve bir daha böyle bir bilgisayar yanından geçilmez aynı fiyata. Değişim talep etsem yine aynı sorunlar çıkıcak gönderdikleri bilgisayarda. İçinden çıkılmaz duruma düşürüp duruyorlar müşterilerini.

Geri
Yukarı