Monster Abra A5 17.2.3 laptopta oyunlarda FPS düşmesi oluyor

İşletim sistemi
Windows 10
@491279 hocam peki klavye sadece tek renk mi ? Normalde renk değiştirmeli olabilmeli ?
Hocam RDR 2'yi Torrent'den repack olarak indirmiştim.
Repack'i kurarken 90 dereceyi görmüştüm CPU kullanımı %100dü bir tek orada gördüm
Ekran kartıda Max 86

Hocam yüksek ayarlarda ekran kartı 80-85 arası
işlemci 68-75 arası
Iyiymiş. Zaten bana ultra ayar sart degil. Yuksek yeter.
Yeni aldığım Monster Abra A5 17.2.3 yaklaşık 2 aydır kullanıyorum. Son zamanlarda bazı oyunlarda (AC Valhalla, Call of Duty serisi, Titan Fall 2, Gears 5 ve Prison Architect) en düşük ayarlarda 30-50 FPS arası bir dalgalanma yaşıyorum. Fakat bazı oyunlarda (Bannerlord, Age of Empires 2, GTA 5 ve Cyberpunk 2077) gibi yüksek sistemli oyunlarda en yüksek ayarlarda rahatlıkla +60 FPS alıyorum. Bu sorunun benim tahmince 2 sorundan kaynaklı ve size danışmak istiyorum. ilki bilgisayarımı Windows 10'dan Windows 11'e yükseltirken bilgisayar kendiliğinden kapandı ve tekrar açılırken ekranda Monster logosu varken uzun bir süre (yaklaşık 2 saat) açılmasını bekledim daha sonra kendim resetledim. Bir iki kere kapat aç yaptıktan sonra Windows 10 olarak tekrar açılınca oyun seçmesi kısmen arttı. ikincisi bilgisayar oyunlarında ekran kartı kullanımı %60 olarak gözüküyor bazen %99'a çıkıyor ve drop kesiliyor uzun süre sıkıntıya rastlamıyorum. Bu iki sorundan mı kaynaklı olabilir yoksa sizce başka nedenler var mı yardımcı olursanız sevinirim.

not: İlk sorun başıma geldikten sonra arada bir oyun açında bipleme sesi geliyor ve uzun bir süre çok görültülü biçimde hiç susmadan davam ediyor bilgisayarda oturumu kapatıp açınca kesiliyor.
Hocam sizde ilk sorun yazilimsal.

@Ruhuozguradam
@UgurUyar
@491279

Hocalarım durum böyle.
FPS düşmesi sebebi bu. MUX yok. Ama bu Monster'ın suçu değil. İnsanlar MUX nedir bilmeden "Monster alırsan böyle olur!" diye markaya suç atıyor. Aslen RTX 3050'li ASUS da da MUX yok! Sinir bozucu.

-----------------------------------------------------------------

Donanımsal. Ama eğer donanımda varsa aktif etmek için yazılım gerek. Fakat Monster Abra'da direk donanımsal yok. Bu Monster'ın suçu değil. Legion, ROG, TUF, Dell hepsinin RTX 3050 ve 3050 Ti modellerinde MUX yok.
Dual channel yani 2*8 yapmak bir nebze engeller ve MUX olmaması daha az sorun çıkarır. Ama harici monitör MUX görevi görür ve FPS artar.

----------------------------------------------------------------
@Ruhuozguradam
@UgurUyar
@491279

Hocalarım bu MUX olayı dışında Monster Abra A5 v17.2'den memnun musunuz?
Sıcaklık, kasası, görünümü, klavyesi, Control Center'ı falan. Bende alacağım da %90..
Ve genel olarak bu MUX olayı dışında size sorun yarattı mı? Rahatça oynadınız mı?

Yani kısaca memnun musunuz bu Abra v17.2'den.

Yazılımsal sorunlar Monster kaynaklı değil ama yine de bana yazın yazılımsal sorun yaşadıysanız.

Yazılımsal sorunu tek başıma evde çözerim. 11 senelik laptopta çok yazılımsal sorun çözdüm.
@Ruhuozguradam
@Jayapinq

Genel olarak oldukça memnunum bilinçli bir kullanıcı çok mutlu eder. Rahatsız olabileceğiniz göze takılan ufak üç konu var. Birincisi ne kadar RGB klavyeleri gereksiz bulsamda insanın içini gıdıklıyor keşke RGB olsa demek. İkincisi ekran gövde oranı göründüğünden fazla göze çarpıyor. Üçüncüsü kesinlikle soğutucu şart ben bir iki defa 90 dereceleri görmüş birisi olarak ateş saçtığını gördüm ve çok saçma bir şekilde fanı %30 ve %100 dışında bir seviyede çalıştığını göremezsin yani ya çok sesli ya da sessiz.
Not: Abim Monster Abra A5 18.2.3 model laptop aldı aynı şekilde RGB klavye yoktu fakat 1-2 yazılım programı ile beraber RGB yapmayı başardı.

@491279 hocam peki klavye sadece tek renk mi? Normalde renk değiştirmeli olabilmeli?

Iyiymiş. Zaten bana Ultra ayar sart degil. Yuksek yeter.

Hocam normalde klavyede otomatik renk değişimi ve bu parlaklığın otomatik artıp azalıyor ( ismini unuttum özelliğin ) o var (olduğunu bilgisayarı açarken bu özellikleri görüyoruz) ama bunu Control Center'e eklemedikleri için biz bu ayarları kontrol edemiyoruz sadece renk seçebiliyoruz ve bu renklerin parlaklıklarını ayarlayabiliyoruz.

@491279 hocam aklıma geldikçe yazıyorum. Ses kalitesi kulaklıksız nasıl ?
Genel olarak oldukça memnunum bilinçli bir kullanıcı çok mutlu eder. Rahatsız olabileceğiniz göze takılan ufak üç konu var. Birincisi ne kadar RGB klavyeleri gereksiz bulsamda insanın içini gıdıklıyor keşke RGB olsa demek. İkincisi ekran gövde oranı göründüğünden fazla göze çarpıyor. Üçüncüsü kesinlikle soğutucu şart ben bir iki defa 90 dereceleri görmüş birisi olarak ateş saçtığını gördüm ve çok saçma bir şekilde fanı %30 ve %100 dışında bir seviyede çalıştığını göremezsin yani ya çok sesli ya da sessiz.
Not: Abim Monster Abra A5 18.2.3 model laptop aldı aynı şekilde RGB klavye yoktu fakat 1-2 yazılım programı ile beraber RGB yapmayı başardı.
Ben o yazılımı bulurum. Sogutucu kullanirim.
@491279 hocam aklıma geldikçe yazıyorum. Ses kalitesi kulaklıksız nasıl ?

Kulakliksiz ses kalitesi nasil. @Jayapinq

@491279 hocam aklıma geldikçe yazıyorum. Ses kalitesi kulaklıksız nasıl?

Hocam bence ses bana bir tık yetersiz geldi kişiden kişiye göre değişir ama oyun oynarken fan sesinden dolayı kulaklıkla oynuyorum ama genel olarak memnunum

18 serisi tongfang kasa ve Monster kontrol merkezi kullanıyor ve klavye RGB diye biliyordum.

Hocam bence ses bana bir tık yetersiz geldi kişiden kişiye göre değişir ama oyun oynarken fan sesinden dolayı kulaklıkla oynuyorum ama genel olarak memnunum.

18 serisi tongfang kasa ve Monster kontrol merkezi kullanıyor ve klavye RGB diye biliyordum.

Hayır sürücü olarak Control Center kullanıyor. Control Center'ı kaldırıp bir program vahıstasıyla başka bir sürümün sürücüsünü indirip onun üzerinden RGB yaptı. Ben bu yöntem ileride sorun yaratabilir düşüncesiyle denemedim.

@491279 hocam aklıma geldikçe yazıyorum. Ses kalitesi kulaklıksız nasıl?

Kulakliksiz ses kalitesi nasıl. @Jayapinq

Film izlerken normal, şarkı dinlerken yetersiz, oyun oynarken zaten duymuyorsun mecburen kulaklık ile oynuyorsun.

@491279 hocam peki klavye sadece tek renk mi? Normalde renk değiştirmeli olabilmeli?

Iyiymiş. Zaten bana Ultra ayar sart degil. Yuksek yeter.

Hocam sizde ilk sorun yazilimsal.

Çok net format diyorsunuz. Peki Windows 10 mu önerirsiniz Windows 11 mi?

Hayır sürücü olarak Control Center kullanıyor. Control Center'ı kaldırıp bir program vahıstasıyla başka bir sürümün sürücüsünü indirip onun üzerinden RGB yaptı. Ben bu yöntem ileride sorun yaratabilir düşüncesiyle denemedim.

Film izlerken normal, şarkı dinlerken yetersiz, oyun oynarken zaten duymuyorsun mecburen kulaklık ile oynuyorsun.

Çok net format diyorsunuz. Peki Windows 10 mu önerirsiniz Windows 11 mi?
Windows 11. Sizdeki o ilk sorun format ile çözülür. Win 11 yapmak iyi olur. Stabilite gelmeye başladı. Karar sizin. Kesin format atın ama hanhi surum oldugunu baska bir konuda sorun foruma. Sana kalmis ama o konuda format sart.
Ama sende 11 sorun yapiyir gibi sen formatka 10 la devam et.
Hocam bence ses bana bir tık yetersiz geldi kişiden kişiye göre değişir ama oyun oynarken fan sesinden dolayı kulaklıkla oynuyorum ama genel olarak memnunum

18 serisi artık hayal. Ama evet Tongfang ve RGB...
O halde sanırım v17.2 bakacağım. 1 haftaya karar veririm. Bütçe zaten v17.2 kılı kılına yetiyor hatta butçemi aşiyor. O yuzden indirim gelmezse v17.2 alırım. Kılı kılına yetiyir daha gazla butce zorlayamam.

Geri
Yukarı