Monster Abra A5 v12.1 oyunlarda ani FPS düşüşü

Flawsome

Kilopat
Daha fazla  
Bundan 1.5 yıl önce başlıktaki bilgisayarı aldım, uzun süre hiç sorun yaşamadan kullandım bilgisayarımı ancak bu ocak ayında bir sabah bilgisayarı açtığımdan beri aynı problemle karşı karşıyayım.Sorun genel olarak şu, oyun fark etmeksizin, örneğin 60 olan FPS rastgele bir sayıya düşüyor. Bu 55 de olabiliyor 49 da, oyun donuyor. Bu 1-1.5 saniyelik bir şey ancak birkaç dakikada bir mutlaka oluyor ve inanılmaz sinir bozucu. 5 aydır oyun bile oynayamıyorum doğru dürüst. Denediğim bir çok şey oldu onları söyleyeyim önce;

Throttlestop, birçok kez temiz kurulum ile format, DDU ile ekran kartı sürücülerini kaldırıp eski sürücüleri yüklemek(neredeyse hepsini denedim), güç seçenekleri yüksek performansta, işlemci güç yönetimini %99,90,80 gibi değerlere çektim bir şey değişmedi. Bilgisayarımda sadece SSD vardı, oyunlar onda yüklüydü ancak sorun SSD'de başladı zaten, bir HDD alıp ona yükledim ama sorun devam etti. Tüm driverları tek tek güncelleme denedim. Maalesef hiçbir işe yaramadı, yaklaşık 1.5 2 ay önce birkaç bir şey fark ettim. MSI Afterburner kurdum, oyunlarda donma esnasında GPU kullanımı, saat hızı düşüyor, bazen 0, bazen 50 bazen %70'e ve bu sayı ne olursa olsun o donmayı yaşıyorum. Bir de hiçbir oyunda CPU 2.5 GHz'i geçmiyor, en yüksek ayarda da öyle en düşük ayarda da öyle. Bunu takiben, bilgisayarın arkasında yer alan CPU turbo fanı ya yavaş çalışıyor ya hiç çalışmıyor emin değilim çünkü Monster Control Center'dan fan hızını en yükseğe aldığımda gelen sesle oyunu ne kadar yüksek grafiğe alırsam alayım gelen ses aynı değil, ayrıca Monster Control Center'dan en fazlaya aldıktan 1, 2 dakika sonra kendi kendini tekrar otomatiğe alıyor. Ayrıca garibime giden şöyle bir durum var.

Black Desert Online isimli online oyunu oynuyordum, bilenler bilir oyunda AFK kalarak da yapılacak çok fazla şey var, bilgisayarı bazen günlerce açık tutmam gerektiği oluyordu, sonra ben bu donma sorununu fark ettiğim zaman sıcaklıkları kontrol ettim, CPU 96 97 dereceleri, GPU ise 85 90 arası dereceleri görüyordu. Hemen servise götürdüm, temizlediler ancak donma sorunu devam ediyordu, o zamandan beri GPU zorlarsam bir oyunda 75 dereceyi vs. görürken işlemci şu ana kadar 63 64'ü gördü en fazla, temizlemenin üstüne 2 kere servise yolladım. İlkinde BIOS'un güncellendiğini, mosfetlerin değiştirildiğini söylediler ancak sorun çözülmemişti, tekrar yolladım ve bu sefer bir sorun olmadığını söylediler. Kendilerine oyun içinden soruna ait videolar çekmeme rağmen. İnternette bununla ilgili tonlarca şey okudum ancak bu tarz konuların çoğuna çözüm gelmemiş ya da farklı şekillerde rastgele çözmüşler. İngilizce konuları bile okudum ancak bir çözüm hala bulabilmiş değilim, Sorunu çözmeme yardımcı olabilir misiniz ? Soruna ait videoyu Youtube'a yüklüyorum, upload hızım yavaş olduğundan dolayı sabaha yüklenmiş olur, sabah link eklerim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
video linki, dakika 1den sonra dikkatli bakarsanız görürsünüz, problem durmadan oluyor.
Güncel, @Recep Baltaş yardımcı olabilir misin abi ?
Arkadaşlar 1 arkadaş bile yardımcı olamaz mı ? @Recep Baltaş

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı