Monster Abra A5 V13.1.1 "end randomseed" hatası

TechnoBOT

Femtopat
Daha fazla  
  • İşlemci: i5 8300H.
  • Dahili ekran kartı: Intel UHD630.
  • Harici ekran kartı: NVIDIA GTX 1050.
  • Kablosuz ağ: Intel Wireless-AC 9560.
  • RAM: 1x8 2667 MHz DDR4.

Amacım Windows 10'un yanına bir de macOS yüklemek.
Başlıkta da belirttiğim üzere Mojave 10.14.6 yüklerken "end randomseed" hatası alıyorum, daha doğrusu orada takılıyor, devam etmiyor Boot etmeye.

Yaptıklarım:
  • Config dosyasını UHD630 olarak önerdiğiniz linklerden indirdim.
  • BIOS'um eski tip olduğu için sadece önerilen ayarlarda Intel sanallaştırma ve Secure Boot özellikleri vardı, denildiği gibi devre dışı bıraktım ikisini de.
Bu hatayı bir türlü aşamadım, halbuki forumda daha fazla hatalardan söz ediliyor, ben daha işin başında takıldım. :(
Genelde forumda ileri gelenler, @claus özellikle, gördüm çoğunlukla bir çözüme ulaştırmış. Bana da yardım edebilir misiniz?
Eğer aynı model aynı özelliklere sahip biri başarılı kurulum yaptıysa EFI klasörünü paylaşabilir mi?

İstersen hazır EFI paketlerine bakabilirsin:

Bu da yabancı bir kaynakta başarılı kurulum sonrası paylaşılmış bir EFI:

Onun dışında EFI/Clover içerisinde uyumlu config dosyan dışındakileri silip, uyumlu olanın adını config olarak değiştirmeyi dene. Diğer USB portlarında da deneyebilirsin. Varsa USB 2.0 bir belleğe yazmayı da deneyebilirsin.

İstersen hazır EFI paketlerine bakabilirsin:

Bu da yabancı bir kaynakta başarılı kurulum sonrası paylaşılmış bir EFI:

Onun dışında EFI/Clover içerisinde uyumlu config dosyan dışındakileri silip, uyumlu olanın adını config olarak değiştirmeyi dene. Diğer USB portlarında da deneyebilirsin. Varsa USB 2.0 bir belleğe yazmayı da deneyebilirsin.
Teşekkür ederim, çalıştı ve kurulumu gerçekleştirdim. Ancak birkaç sorun oluştu onu da çözmeme yardım edebilirseniz çok sevinirim.
- Sistemimde 1 adet SSD mevcut ve 256 GB(40GB macOS + 200GB Windows 10)
- En son geldiğim aşama verdiğiniz konudaki linkten EFI indirdim ve USB'deki EFI ile değiştirdim.
- config.plist dosyasını UHD630(benim ekran kartı) ile değiştirdim ve takılma olmadan hiçbir hata vermeden yükledi.
Bunun için @tristessehivernale çok teşekkür ederim. Ancak aşağıda genel olarak 2 sorun meydana geldi onu da çözebilirseniz çok mutlu olurum:
1) Sistemi açtığımda ses çalışmıyordu daha doğrusu çıkış aygıtlarında driver yüklenmemiş nasıl yükleneceğini bilmiyorum :(
2) USB'den Boot etmek istemediğim için CLOVER_BOOTLOADER ile sistemi Boot eden bölmeye kurulum yaptım ancak şöyle bir sıkıntı oluştu, Boot setup bölümünde sadece Windows 10'a ait diskim gözüküyor bu yüzden MacOS 'u boot edemiyorum :(
genel olarak 2 sorun ortaya çıktı ayrıca Wi-Fi'de çalışmıyor ancak başka bir yerde benim dahili Wi-Fi kartımı çalıştırabilen olmuş onu deneyeceğim, şimdilik Wi-Fi çok büyük sorun değil.

Hocam en başta kurduğum imaj başka bir siteye ait idi, sizin yapmış olduğunuz 8 Mart 2020 tarihli 10.14.6 (2 partlık imaj) indirdim ve USB'ye yazdırdım.
Maalesef hiç beklemediğim bir hata meydana geldi: "Panic"
Acaba nasıl çözebilirim?
Hocam en başta kurduğum imaj başka bir siteye ait idi, sizin yapmış olduğunuz 8 Mart 2020 tarihli 10.14.6 (2 partlık imaj) indirdim ve USB'ye yazdırdım.
Maalesef hiç beklemediğim bir hata meydana geldi: "Panic"
Acaba nasıl çözebilirim?

Bir şey fark ettim, Windows ortamında flashladığım USB 2 parça gözükmek yerine 1 parça olarak gözüküyor, bir daha USB'yi formatlayacağım bir hata yaptığımı düşünüyorum USB'yi flashlama kısmında.
Aşağıda C sürücüm Windows'un kurulu olduğu disk ve USB sürücüsü(D) ise imajın kurulu olduğu flash bellek. Ancak bir 2. disk yok, Clover düzenleme diski göremiyorum.

Dosya Ekleri

• 20201118_093000_HDR.jpg
    20201118_093000_HDR.jpg
    235,9 KB · Görüntüleme: 34
  • Ek Açıklama 2020-12-05 153247.png
    Ek Açıklama 2020-12-05 153247.png
    27,8 KB · Görüntüleme: 30
  • Ek Açıklama 2020-12-05 153319.png
    Ek Açıklama 2020-12-05 153319.png
    4,3 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleme:
Claus hocam dediğiniz gibi çalışmıştı ancak USB yerine normal PC'den Boot bir türlü edemiyordum imaj dosyasından kaynaklanıyor dedim kendimce, sonuçta farklı bir sitedeki imaj dosyasını flashlamıştım. Böylelikle sizin 8 Mart 2020 tarihli imaj dosyasını indirdim, 2 parttan oluşuyordu. WinRAR'ı klasöre çıkardım ve RAW formatındaki yaklaşık 10.1 GB olan dosyayı USB'ye flashladım ancak önceki gibi 2 adet disk oluşmadı ve 2. diske erişemiyordum yukarıdaki attığım fotoğrafların 2tanesinde bunu belirttim. Ulaşamadığım içinde EFI klasörüne erişemiyorum ve değiştiremiyorum maalesef.

Disk part ile USB belleği eski haline getirip dene.

Teşekkür ederim şu an gözüküyor, şimdilik her şey yolunda.
Eğer kesin olarak kurlumu gerçekleştirirsem belirteceğim.

-------------

Hiçbir hata almadan macOS kurulumuna kadar geldim ancak oluşturduğum diskteki HFS formatlı alanı tanımadı, ve bu yere kuramazsınız gibi bir uyarı verdi.
1 adet SSD(1 adet SSD mevcut sistemde başka hiçbir disk yoktur bunu da belirteyim.) içerisinde ben Windows 10'daki disk yönetiminden 60GB'lık birim küçülttüm ve paragorn yazılımı ile HFS formatında biçimlendirdim, sorun nedir acaba daha önce karşılaşan var mıdır?

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    39,3 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı