Monster Abra A5 V15.8 Kullanıcı İncelemesi

Merhabalar, yaklaşık 8 senelik bir Lenovo Y500 Gaming Laptop'ım vardı ve artık normal olarak oyunlarda zorlanmaya başladığı için değiştirme zamanı gelmişti. Mart ayında Monster'ın A5 v15.8 modelini (i7 10750H, 1650 Ti, 1x8 GB RAM, 256 GB SSD) satın aldım. Alırken çok fazla araştırma yaptım, Lenovo'dan çok memnun olduğum için öncelikle Lenovo sonrasında da ASUS marka laptoplar ile fiyat - donanım karşılaştırması yaptım (MSI ile yapamadım çünkü aynı donanımlarda fiyat farkı 2.000'lere kadar ulaşıyordu).

Lenovo ve ASUS markaları i7 10750H işlemcileri hala daha laptop'larına koymamıştı, (9. nesillerin stoğu bitsin diye sanırım) oradan bir eksi duruma düşüyordu. Hadi onu görmezden geleyim, nesil farkı çok hissettirmez diye düşünerek ekran kartına geçiyordum, 1650 Ti'da aynı şekilde yeni piyasaya sürülmüştü ve yine Lenovo ve ASUS bu modeli laptop'larına koymamıştı, 1650 modeli vardı tüm Laptop'larında. İyice Monster ön plana çıkarken, bir de üzerine Monster'ın kasa açma özgürlüğü ve 2 adet NVMe, 1 adet 2.5 inch Disk, 2 adet RAM yuvası bolluğu da eklenince diğer markalara göre çok ön planda kalıyordu. Sadece Lenovo'nun bir modelinde 1660 Ti ekran kartı mevcuttu fakat onda da MAX-Q varmış, o yüzden hiç düşünmedim bile onu.

4 Aylık kullanıma gelecek olursak (ki pandemi nedeniyle işten de izinli olduğum için günün çoğunluğu bilgisayar başında ve oyunda geçti diyebilirim.)

Artıları;

+Öncelikle en çok söylenenlerden biri ısınma problemi, şahsen Lenovo'da da kasada aynı sıcaklığı hissediyordum (metal kasaydı bu yüzden de ısıyı direkt ele iletiyordu), ancak Monster'ın en beğendiğim yönlerinden biri fanı manuel olarak Turbo moda alabilmek. Oyun seanslarından sonra işlemci ve GPU'yu 80 derecelerde iken kendi halinde soğumaya bırakmak pek hoşuma gitmiyordu, şu an oyunlardan sonra manuel şekilde Turbo moda alıyorum 3-4 dakikada normal çalışma ısısına geliyor ve öyle kapatıyorum.

+Garanti konusunda henüz 4 ay kullandığım için garantiye gerek kalmadı ancak Facebook'taki kullanıcı gruplarında gördüğüm kadarıyla genel olarak kullanıcılar garantiden memnun.

+Kasa açma konusu bence tekrar tekrar değinilmesi gereken en güzel konulardan biridir. Dünyanın en saçma kurallarından biri; vidaları sökmeyin. Yahu kardeşim ben dünya para döküp aldığım cihazımı her 5-6 ayda bir açıp temizleyip macununu yenileyip uzun ömürlü bir şekilde kullanmak istiyorum. Sen neden beni 2 sene boyunca aynı macunu kullanmaya, fanına topladığı toz toprakla yarı performansta kullandırtmaya zorluyorsun? Kesinlikle Monster'ın en sevdiğim özelliği, kasayı rahatlıkla açabilmek. Fiziksel hasar vermediğin sürece garantiyi bozmuyor. 256 GB SSD ile gelen cihaza ek 480 GB SSD ve 1 TB HDD ekledim ve depolama sorunumu ucuz yollu ortadan kaldırdım. Birkaç aya bir de RAM ekleyeceğim ekstra, mis. Her 5-6 ayda bir de içini tertemiz yapıp macununu istediğim gibi yenileyeceğim.

+Ekranı beklediğimden iyi çıktı, herkes internette MS değerine kafayı takmış durumda fakat FPS oyunları oynayan biri olarak (CS:GO, Valorant, Rainbow Six Siege) kesinlikle MS değerinin yüksekliği hissedilmiyor diyebilirim. İlk defa 120 Hz. Bir ekran deneyimliyorum, 120 Hz.'İn güzelliği anlatılmaz yaşanırmış.

+Ömür boyu ücretsiz bakım hizmeti, gerçekten bir markadan alabileceğin en iyi hizmetlerden biridir bakım hizmeti. Bugün bir sokak arası bilgisayarcıda laptop'ıma bakım yapar mısın dediğinizde en az 100-150 lira fiyat çıkartır, onu da nasıl yapar meçhul. Fakat bu konuda Monster hakkında olumsuz yorumlar da çok gördüm. Bakıma gönderdiği Laptop'ı geldiğinde menteşesinin kırıldığını söyleyenler, hiç bakım yapılmadan (fanlardaki tozları bile temizlememişler) bakım yapıldı diyerek geri gönderildiğini söyleyenler, bakım sonrası CPU ve GPU'nun sıcaklığının arttığını ve şüphelenip Laptop'ı açıp kontrol ettiğinde CPU ve GPU'daki macunun silinip yeni macun sıkılmadan kapatıldığını söyleyenler. Bilemiyorum, sanırım ben bakım için göndermeyeceğim, kendim yapacağım.

Gelelim eksilere;

-En dikkat çeken eksisi benim için hoparlörü oldu. Kesinlikle hoparlörden film vs. İzlemek işkence haline dönüşebiliyor. Tiz çok yüksek ve hoparlörü Laptop'ın alt tarafına yerleştirmişler, bir de o daracık alanda iyice ses inceliyor ve eski cepte taşınan radyo çalarların sesine dönüşüyor. THX falan hikaye, kesinlikle bir umudunuz olmasın o konuda. Film vs. İzleyeceğim zaman eski Laptop'ımı kullanıyorum.

-Hiç kullanmıyorum fakat internetteki kötü yorumlar üzerine kamerasını açtım, YouTube'daki 240P videolar ayarında. Yayını falan geçtim, iş amaçlı alacak arkadaşlar görüntülü iş görüşmeleri için bile kullanırken utanırlar muhtemelen.

-Touchpad'in aktive-deaktive etme olayı hiç hoşuma gitmedi. Touchpad alanının sol üst köşesinde bir ışık var, aktif-deaktif olduğunu belirten. Bu ışığın olduğu yere çift tıklayınca aktif-deaktif oluyor. Oyun sırasında genellikle baş parmak o alana denk geliyor ve oyun aksiyonuyla fark etmeden oraya parmağınız arka arkaya 2 kere dokunabiliyor ve bir anda Touchpad aktif hale geliyor. Biraz daha düşünerek yapılsaydı keşke bu olay.

-Fanları gerçekten gürültülü diyebilirim, ancak ben genellikle kulaklık taktığım için sesten pek rahatsızlık hissetmiyorum. Fakat bu konuda da şöyle bir tezim var, iyi bir oyuncu bilgisayarı ve iyi bir soğutma istiyorsan bazı şeylerden de ödün vereceksin.

-Şahsi yaşadığım bir sorun; Facebook kullanıcı grubunda da sordum 10 kişiden 6-7'si bu sorunu yaşamış, sanırım aynı kasa olsa bile klavyesi farklı kalitelerde olabiliyor. 2. ayın sonunda tuşların yazıları silinmeye başladı (W-A-S-D-Shift). 8 yıllık Lenovo laptop'ımın tuşlarının yazıları bile hala duruyorken, Monster'ın tuşlarının yazıları 2. ayda silinmeye başladı. Gruptaki kullanıcıların söylediğine göre Monster'a gönderdiğinizde tuşları değiştiriyorlarmış. Fakat değiştirseler ne olur? Her 3 ayda bir tuşları değişsin diye garantiye mi yollayacağım? Garantisi bitince ne olacak?

-Muhtemelen ilerleyen dönemlerde bunu yaşayacağım, herhangi bir parçası veya kartı arızalandığında veya kırıldığında diğer markalardaki gibi Aliexpress vs.'Den parçayı rahatça temin edemeyeceğim. Lenovo laptop'ımda Audio kartı, hoparlörleri ve klavyeyi internetten sipariş verip kendim ucuz yollu halletmiştim. Fakat Monster'ın böyle bir piyasası olduğunu düşünmüyorum.

Genel olarak Laptop'tan memnunum, FPS testleri sıcaklık testleri vs. Şeklinde bir inceleme yapmadım, çünkü internette işlemci ve ekran kartlarının FPS testleri ve sıcaklık testleri bol bol var. Ben direkt olarak Monster ile alakalı deneyimlerimi anlatmak istedim.

Bende Abra A7 v11.1.1 var. Genel bakımı için teknik servise göndermiştim. Bakım öncesi Cinebench skkrum 2850'lerdeyken (9750H)bakımdan sonra 2400'lere düştü. Bakımda ne yapıyorlar bilmiyorum. Termal macunu silip yeniden sürmüyorlar sanırım. Sizin imkanınız varsa genel bakımını evde yapmaya çalışın. Ben hiç memnun değilim.

Bende Abra A7 v11.1.1 var. Genel bakımı için teknik servise göndermiştim. Bakım öncesi Cinebench skkrum 2850'lerdeyken (9750H)bakımdan sonra 2400'lere düştü. Bakımda ne yapıyorlar bilmiyorum. Termal macunu silip yeniden sürmüyorlar sanırım. Sizin imkanınız varsa genel bakımını evde yapmaya çalışın. Ben hiç memnun değilim.
Sizde de klavyenin tuşları silindi mi ?

Yeni konular

Geri
Yukarı