Başarılı Kurulum Monster Abra A5 v16.2 i7-9750H - OpenCore macOS Catalina

Yaklaşık 3-4 günlük uğraşım sonucu kendi Hackintosh dosyalarımı oluşturdum ve bu sisteme benzer herkes için kullanılabilir bir biçimde paylaşıyorum ama önce hackintostng yaparken öğrendiğimi, tecrübe edindiğim, karşılaştığım sorunları ve çözümlerini paylaşmak isterim.

Hikaye:
İlk önce işe tamamen sıfırdan başlamak amacıyla şu ana kadar gördüğüm en iyi dokümantasyon olan Dortania's OpenCore Yükleme Rehberi ile başladım. Yaklaşık 1 saat uğraşarak kendime temel kext dosyalarının olduğu prebuilt olarak indirilmiş Ssdt'ler ile dostlarımı hazırladım. Çalışacağından çok emindim fakat daha Boot aşamasında Boot Menüsünde Takılma hataları ile karşılaştım. Forumlarda uzun bir süre araştırdıktan sonra Config dosyamın içerisinde devirtualisemmio ayarımı false yaparak olayı çözdüm. Aslında bu hatadan önce de küçük hatalar ile karşılaştım fakat onlar hemen çözebildiğim genelde benim hatalarım oldu. Buradan sonra yüklendi fakat bu seferde dahili GPU'yu bir türlü aktif edemiyordum. Dahili GPU'yu aktif etmeye çalışırken sürüsüne bilgi edindim. Mesela smbıos'un türünün aslında önemsiz olmadığını eğer sistemine yakın bir sistemli smbıos seçersek daha rahat edeceğimi. Argümanların hangi mantıkla çalıştığı, kext dosyalarının çalışma mantığını, sisteme bir cihaz tanıtırken ne yapmamız gerektiği gibi bir sürü bilgi edindim ve bu süreç ileride çözeceğim tüm sorunların benim için basit birer hata gibi görülmesine neden oldu.

Rehber:
Hikaye kısmını çok uzatmak istemiyorum. Şu 3 günümü yazmaya kalksam öğrendiğim şeylerden bir dokümantosyon daha çıkar.

Rehber kısmında ilk önce dosyalarımızdan sonra yükleme aşamamızdan ve en son kalan sorunları nasıl çözebileceğimizden bahsetmek istiyorum.

Gerekli dosyları indirmek ve USB oluşturmak:

Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok burası OpenCore ile macOS Kurulum Rehberi konusundaki tüm adımlar ile aynı adımlar.

Ssdt dosyaları:

Ssdtler genel olarak sistemimizin hangi tür donanımları kullandığı hakkında işletim sistemine bilgi veren dostlardır diyebiliriz.
Ssdt dosyalarınızı What SSDTs do each platform need | Getting Started With ACPI linkindeki prebuilt olmuş dosyaları indirerek yapabilirsiniz. Ama size önerim
corpnewt/SSDTTime programını açarak 4->3>1>2 yaparak kendi ssdtlerinizi oluşturmak ve Tablodaki geri kalan ssdtlerinizi prebuilt olarak indirmek. Ssdttime kullanırken yükleme yapacağınız bilgisayarda olması önemli çünkü program ona göre bilgisayarınıza uygun Build alıyor.

E bir de bunun gelişmiş yolu kendi ssdttime Build almak. Bunu da What SSDTs do each platform need | Getting Started With ACPI sayfasında her tıkladığınız ssdt bin altında manual yazısına tıklayarak nasıl olabileceğini görebilirsiniz.

Kext dosyaları:

Kext dosyalarımızı genel bir Driver kütüphanesi gibi düşünebilirsiniz. Eğer bir kext dosyası gereksiz ise onu silmeye gayret edin. Bundan dolayı sisteme yüklediğiniz her kext dosyasının ne işe yaradığını bilmeniz önemli.

Yine kext dosylarınızıda isterseniz Dortania's OpenCore Yükleme Rehberi'inden ya da OpenCore ile macOS Kurulum Rehberi ile indirebilirsiniz. Alt tarafta sorunla geldikçe yüklememiz gereken diğer dosyaları da söyleceğim.
Ek.

EB0E1D18-8FAC-46A7-B8EA-EA71F9341972.jpeg

Dosyalar ve ne işe yaradıkları:

Baştada dediğim gibi yazdığım bu metin genel olarak benim sistemimde neden bu var üzerine olduğu için alttaki dosyalar illa ki sizde de olacak diye bir şey yok.

Acpı içerisindeki ssdt dosyalarımızı aslında sadece bir ek dosya var oda

SSDT-dGPU
Sistemimdeki harici GPU'yu sistemin görmezden gelmesine sebep oluyor.
Aslında --wegnoegpu argüman komutuyla harici CPU'yu görmemezden gelebiliyoruz ama bu komut GPU'yu tamamen devreden çıkarmıyor ve GPU güç tüketmeye devam ediyor.

C2181810-057F-4E3B-9432-A41875D10DA9.jpeg

Gelelim kext dosyalarımıza ilk olarak şunu söyleyeyim laptopun kendi touchpad ve klavyesi içim vodoops2 kullandım fakat vu kext güncel olmasına rağmen bende tamamen hayal kırıklığı yarattı. Touchpad çalışıyor ama Click yapmıyor klavye kafasına göre falan davranıyordu. İnternette biraz araştırma yaptıktan sonra appleps2smarttouchpad kextini buldum son güncellemesini bayağı bir süre önce almasına rağmen kusursuz çalıştı.

Hibernationfixup. Kext

Laptop'u uykuya aldığımda sıkıntı yok ama laptopun kapağını kapadığımda siyah ekranla karşılaşıyordum. Bu sorunu giderdi. Bu kextin yanında bir de komut satırına Hibernate'in modunu değiştirmek için bir kod giriyorduk fakat şu an hatırlamıyorum. Laptop lid problem yazarsanız çıkıyordu.

Notouchıd. Kext.
Kullanıcı girişi yaparken sistem touchıd arıyor ve bizim sistemlerimizde olmadığı için belirli bir süre beklemesine neden oluyor. Bu kext bu sorunu ortadan kaldırıyor.

CONFIG.PLIST.

Gelelim her şeyimizi yarladığımız kısma

İlk önce şunu unutmayın yüklediğimiz her kext, EFI veya ssdt sonrasında mutlaka file menüsünden OC clean snapshot yapmayı unutmayın. Bu tılklama otomatik olarak yüklenecek dostları sıraya sokuyor ve Config listenize ekliyor.

Ses mikrofon ve siri:

Sesi ayarlarken birden çok aclid denedim bunların çoğu ses veriyor fakat şöyle bir hatayla karşılaştım başlarda. Mikrofon çalışıyor, hoparlör çalışıyor ama siri ye hey siri dediğimde siri süreki 'sorry, ı can't understant what are u saying' tarzı bir şey diyordu. Bu yüzden diğer tüm ALC269 codec ile uyumlu kodları denedim ve ID 55'te tüm hepsinin çalışıyor olduğunu gördüm. Sizin ilk başta bunu ellemenize gerek yok bu sistemi kurduktan sonra ayarlayabilirsiniz. Eğer sistemi kurduğunuzda ses gelmiyorsa
Config içerisindeki deviceproperties->add->pciroot(0x0)/PCI(0x1F, 0x3) içerisindeki 37 olan değeri sizin değerinizin her hali olarak yazın (yani değeriniz 10 Ise'a' yazacaksınız')

I-message, sırı ve servisler:

Servisleri kullanabilmeniz için ürün kodunuzun doğru olması gerekiyor. Bunun için rehberlerde belirtilen GenSMBIOS 'u indirin ve serial üretin. Üretilen serial Apple Check Coverage page sayfasında geçerli gözüküyorsa rehberde yazdığı gibi sisteme ekleyin.
Bunlar gibi birçok sorun config.plist içerisinde halledildi.
Dosyalarım:
.
Bu kadar çabamın boşa gitmemesini istediğimden ortada somut bir şey kalması adına bu metini yazdım. Yaptığım işlemler tam olarak detaylı anlatamadım fakat bir sorunuz olursa mutlaka yorum olarak yazın.
Sistem resimleri:

Ekran Resmi 2020-07-24 01.31.21.png

Yeni konular

Geri
Yukarı