Çözüldü Monster Abra A5 v17.1 Laptopta Oyunlarda Ani FPS Düşüşü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

lilpyke99

Centipat
Daha fazla  
Merhaba.

Monster Abra A5 v17.1 laptop kullanıyorum 1 yıllık yeni bir cihaz önceleri sorunsuz şekilde her oyunu oynuyordum fakat son 3-4 aydır sürekli FPS düşmesi yiyorum.
BIOS'um güncel bilgisayarımı ilk aldığımda Windows 11 ile gelmişti. Geçtiğimiz günlerde Windows 10'a geri döndüm. Belki bir faydası olur diye aklınıza gelebilecek her şeyi denedim. Bilgisayardan az çok anlarım. İçini bile açıp temizledim ama bana mısın demiyor. İlgilenirseniz eğer ne kadar minnettar olacağımı tahmin bile edemezsiniz. Rica ediyorum yardımcı olun.

Çözüm
Bu sefer tam olarak neden drop yiyor? Bari son çare ona göre servise yollarsın.

Neden drop yediğini bilmiyorum ki be hocam o yüzden buraya yazıyorum. :D

Arkadaşlar işim bitince kenara çekilip gitmek istemedim benim gibi sorun yaşayan insanların işine yarasın diye yazıyorum. Termal macunun çok etkisi yok demeyin o kadar var ki inanamazsınız. Bilgisayar cayır cayır yanıyormuş haberim yokmuş. Şimdi oyunlarda bile ılıkla soğuk arası bir hava üflüyor FPS droplar %95 oranında yok oldu diyebiliriz. Sizin de FPS düşmesi sorunlarınız varsa yapacağınız ilk iş termal macun değiştirip fanları güzel temizlediğinizden emin olmak olsun ben bu can sıkıcı süreçten bu şekilde kurtuldum.

Bana yazıp yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum.

Arkadaşlar işim bitince kenara çekilip gitmek istemedim benim gibi sorun yaşayan insanların işine yarasın diye yazıyorum. Termal macunun çok etkisi yok demeyin o kadar var ki inanamazsınız. Bilgisayar cayır cayır yanıyormuş haberim yokmuş. Şimdi oyunlarda bile ılıkla soğuk arası bir hava üflüyor FPS droplar %95 oranında yok oldu diyebiliriz. Sizin de FPS düşmesi sorunlarınız varsa yapacağınız ilk iş termal macun değiştirip fanları güzel temizlediğinizden emin olmak olsun ben bu can sıkıcı süreçten bu şekilde kurtuldum.

RAM'in Dual channel değil mi? Valorant dışı başka oyunlar da denedin mi?

RAM'im Dual channel evet. Valorant dışı oyun denemedim çünkü bilgisayarın huyunu biliyorum Valorant gibi düşük bir oyunda zaten yapıyorken diğer oyunlara bakmadım bile. Daha önce BF1'de de FPS düşmesi oluyordu.

RAM'im Dual channel evet. Bilgisayarımın huyunu bildiğim için denemedim Valorant gibi bir oyunda kasıyorsa diğer oyunlarda da kasacağından eminim. BF1'de de aynı sorunu yaşıyordum.

Yazdıklarım gelmiyor. Deneme...

Son düzenleme:
RAM'im Dual channel evet. Valorant dışı oyun denemedim çünkü bilgisayarın huyunu biliyorum Valorant gibi düşük bir oyunda zaten yapıyorken diğer oyunlara bakmadım bile. Daha önce BF1'de de FPS düşmesi oluyordu.

RAM'im Dual channel evet. Bilgisayarımın huyunu bildiğim için denemedim Valorant gibi bir oyunda kasıyorsa diğer oyunlarda da kasacağından eminim. BF1'de de aynı sorunu yaşıyordum.

Yazdıklarım gelmiyor. Deneme...
Bu sefer tam olarak neyden drop yiyor? bari son çare ona göre servise yollarsın.

Bu sefer tam olarak neden drop yiyor? Bari son çare ona göre servise yollarsın.

Neden drop yediğini bilmiyorum ki be hocam o yüzden buraya yazıyorum. :D

Son düzenleme:
Çözüm
Başta macun değişimini önermiştim ama sonuç alamamıştın. İlk denediğin ve daha etkili olan macun hangis.

Sadece bir kez değiştirdim hocam siz yazdığınızda elimde olmadığı için değiştirememiştim.
Arkadaşımdan ödünç aldığım bir termal macunu kullandım internette bu macunu araştırdığımda çok zayıf olduğunu gördüm kötü olmasına rağmen işe yaradı müsait zamanda zaten yeni bir macun alıp kullanacağım.
Ayrıca konuyu açarken fanları temizlediğimi de belirtmiştim, daha önce farklı bilgisayarlarda fan temizleme tecrübem olmuştu fakat bu sefer tam temizleyememişim. Fanın kasasını söküp içten temizledim, peteklerin orası bayağı tıkanmış tozdan.

Macun: Heatsınk compounds hy510.

Geri
Yukarı