Monster Abra A5 v17.1 oyunlarda düşük performans

bluebass00

Decapat
RAM
16GB (2x8GB) DDR4 1.2V 3200MHz SODIMM
SSD veya HDD modeli
500GB CRUCIAL P2 PCIe M.2 (2300 MB/s - 940 MB/s)
Ekran kartı
Nvidia RTX3050 Max-Performance 4GB GDDR6 128-Bit
İşlemci
Intel® Tiger Lake Core™ i5-11400H
Merhaba Abra A5 v17.1 cihazımda yüksek grafik isteyen oyunlarda FPS sorunu yaşıyorum. Örneğin Rust, Spider-Man, GTA 5 vs. gibi oyunlarda grafik ayarım en yüksek ayarlarda da en düşük ayarlarda da aynı 60 FPS civarı değerler alıyorum bazen daha düşük değerlere gidiyor bu. Oynadığım tüm oyunları ekran 144Hz olarak kullanıyorum ve V-Sync veya dikey eşitleme ayarları kapalı şekilde kullanıyorum, ayrıca tüm sürücülerim güncel tüm performans ayarlarım yapılı. Control merkezi üzerinden de performans, eğlence veya güç tasarrufu modunda FPS değerlerinde 3-5 FPS dışında bir değişim olmuyor fakat performans modunda işlemci sıcaklığım 100 dereceye kadar ulaşıyor, eğlence moduna aldığımda ise bu değer 96 derece ve güç tasarrufu modunda 85 dereceden yukarı çıkmıyor. Termal macun değişikliği yaptım fan temizliği yaptım GeForce Experience üzerinden optimum ayarları ve diğer farklı ayarları yaptım fakat sorunu çözemiyorum yardımınızı rica ediyorum.

60 fps kilidi gibi bir seye benziyor çünkü düşük veya yüksekte ayrıca oyundan oyuna da hep sabit veya o seyirde ise oyun dışında bir ayar fpsi sabitlemis olabilir mi?

ThrottleStop yükledim fakat nasıl yapabileceğimi bilmiyorum yardım edebilir misiniz?
Bu rehberleri inceleyin:
Ayrıca benim ayarlarım:
1670067564037.png

1670067598285.png

1670067626899.png

1670067650849.png

İşlemci sıcaklığını sınırlamak için 2. ekran fotoğrafında gördüğünüz yerden prochot ofseet seçeneğine tik atmanız gerek sonra yanında kutucuğuğa mesela maksimum 90 derece olsun istiyorsanız yandaki kutucuğa 10 giriyorsunuz 100 den 90 ı çıkarıyorsunuz yani. 85 derece istiyorsanız 15 yazıyorsunuz kutucuğa 100-85=15 den. Merak etmeyin fps düşürmüyor veya drop a sebep olmuyor bunu ayarlamak. İşlemciye gelen voltajı sıcaklığa göre yavaş yavaş azaltıyor. Ben işlemciye undervolt yapamadım çünkü 10. nesil işlemcilerde undervolt yapılamıyor. Programın sürekli arka planda açık kalması gerekiyor.

Bu rehberleri inceleyin:
Ayrıca benim ayarlarım:
Eki Görüntüle 1591779
Eki Görüntüle 1591781
Eki Görüntüle 1591784
Eki Görüntüle 1591785
İşlemci sıcaklığını sınırlamak için 2. ekran fotoğrafında gördüğünüz yerden prochot ofseet seçeneğine tik atmanız gerek sonra yanında kutucuğuğa mesela maksimum 90 derece olsun istiyorsanız yandaki kutucuğa 10 giriyorsunuz 100'den 90'ı çıkarıyorsunuz yani. 85 derece istiyorsanız 15 yazıyorsunuz kutucuğa 100-85 = 15'ten. Merak etmeyin FPS düşürmüyor veya drop a sebep olmuyor bunu ayarlamak. İşlemciye gelen voltajı sıcaklığa göre yavaş yavaş azaltıyor. Ben işlemciye undervolt yapamadım çünkü 10. nesil işlemcilerde undervolt yapılamıyor. Programın sürekli arka planda açık kalması gerekiyor.

Hemen yapıp değerleri paylaşacağım.

Bu rehberleri inceleyin:
Ayrıca benim ayarlarım:
Eki Görüntüle 1591779
Eki Görüntüle 1591781
Eki Görüntüle 1591784
Eki Görüntüle 1591785
İşlemci sıcaklığını sınırlamak için 2. ekran fotoğrafında gördüğünüz yerden prochot ofseet seçeneğine tik atmanız gerek sonra yanında kutucuğuğa mesela maksimum 90 derece olsun istiyorsanız yandaki kutucuğa 10 giriyorsunuz 100'den 90'ı çıkarıyorsunuz yani. 85 derece istiyorsanız 15 yazıyorsunuz kutucuğa 100-85 = 15'ten. Merak etmeyin FPS düşürmüyor veya drop a sebep olmuyor bunu ayarlamak. İşlemciye gelen voltajı sıcaklığa göre yavaş yavaş azaltıyor. Ben işlemciye undervolt yapamadım çünkü 10. nesil işlemcilerde undervolt yapılamıyor. Programın sürekli arka planda açık kalması gerekiyor.

Prochot offset seçeneğini 85 yaptığım fakat ısınma hala devam ediyor. Yalnızca disable Turbo seçeneğini açtığımda termal throttle kesiliyor ama hala düşük FPS sorunu yaşıyorum.

Son düzenleme:
Hemen yapıp değerleri paylaşacağım.

Prochot offset seçeneğini 85 yaptığım fakat ısınma hala devam ediyor. Yalnızca disable Turbo seçeneğini açtığımda termal throttle kesiliyor ama hala düşük FPS sorunu yaşıyorum.
Oyun içi değerlerinizi MSI after burner la atabilirmisiniz?

IMG_2980.JPEG

Bu değerler en düşük ayarlarda verdiği değer. (oyun içi gece gündüz fark etmiyor)

IMG_2981.JPEG

Bu değerler ise en yüksek ayarlar.

IMG_2983.JPEG

IMG_2982.JPEG

Son 2 resim de en düşük ayarlarda oyunun değerleri.

@erengore Hocam Throttle Stop rehberinize baktım fakat çözemedim, müsaitseniz eğer bir el atabilir misiniz yoksa cevapsız kalacak gibi :(

Bilen veya yardım edebilecek biri yok mu :(

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı