Monster Abra A7 V11.3.5 vs MSI GF65 Thin 10SDR-638XTR

Oyunlarda Max ayarlarda aldığın ortalama FPS değerlerin nedir acaba? Özellikle oynuyorsan CS:GO'da kaç FPS aldığını merak ediyorum benim laptopumla karşılaştırmak için.

İlk zamanlar. Call of Duty wwii (2018 çıkışlı) oyunu High ayarlarda ve Motion blur açık. V-Sync kapadım. NVIDIA denetim masasında maksimum kare hızını 120 olarak sabitledim. Zaten ekran yenileme hızı 144Hz olduğundan v-Sync açmaya gerek yok. 2 saat boyunca ortalama 116 FPS ile oynadım. Ortalama 83 derece CPU sıcaklığı gördüm. Daha uzun devam etmedim. Ikinci bir denediğim yöntem ise, güç yönetimi bölümünde maksimum işlemci frekansını 3000HZ - 3200HZ ayarladım. Aynı oyunda yukarıdaki aynı ayarlarla denediğimde CPU sıcaklığımı 65C - 70C civarlarında gördüm. Bu yüzden şimdilik oyunlarda 3200HZ üstü frekanslara pek ihtiyacım olmadı. Gerçi 83 derece bile mükemmel şu zamanlarda.

Son düzenleme:
İlk zamanlar. Call of Duty wwii (2018 çıkışlı) oyunu High ayarlarda ve Motion blur açık. V-Sync kapadım. NVIDIA denetim masasında maksimum kare hızını 120 olarak sabitledim. Zaten ekran yenileme hızı 144Hz olduğundan v-Sync açmaya gerek yok. 2 saat boyunca ortalama 116 FPS ile oynadım. Ortalama 83 derece CPU sıcaklığı gördüm. Daha uzun devam etmedim. Ikinci bir denediğim yöntem ise, güç yönetimi bölümünde maksimum işlemci frekansını 3000HZ - 3200HZ ayarladım. Aynı oyunda yukarıdaki aynı ayarlarla denediğimde CPU sıcaklığımı 65C - 70C civarlarında gördüm. Bu yüzden şimdilik oyunlarda 3200HZ üstü frekanslara pek ihtiyacım olmadı. Gerçi 83 derece bile mükemmel şu zamanlarda.
Cs:go da bile max ayarlarda 120fps'i geçememem normal değil öyleyse. Nvidia ayarlarında vs. özellikle yap dediğin bir şey var mı? Yoksa direkt driverları kurup mu oyun oynamaya yöneldin?

CS:GO'da bile Max ayarlarda 120FPS'i geçememem normal değil öyleyse. NVIDIA ayarlarında vs. özellikle yap dediğin bir şey var mı? Yoksa direkt driverları kurup mu oyun oynamaya yöneldin?

Microsoft Edge - YouTube ve 3 sayfa daha açık. Torrent açık. Anlık sıcaklık derecelerim 38 - 42 arası.
Şunu belirteyim frekans ve voltaj doğru orantılıdır. Frekans yani kare hızı arttıkça voltaj değeri artar hatta voltaj artarsa Watt değerin yükselir. CPU üzerinde ısınmalar olur ve sistem kendini korumaya almak için sinyal zayıflatır. Bunun sonucunda FPS düşüşleri ve takılmalar olur. Isınmanın önüne geçmek istiyorsan, maksimum işlemci frekansını artırma dosyasını bulup yükle. Voltaj düşürme programları çok gerekli değil.
Bir diğer husus ısınmanın önüne geçmek istiyorsan ekran yenileme hızını aşma.
İkincisi bilgisayarın alt kısmında köşelere silgi koydum. CPU 3 derece fark etti.

MSI Support'a git sonra 10sdr için önerilen BIOS ve Firmware güncellemesini yap. Büyük ihtimal BIOS günceldir fakat Firmware eski olabilir. Bilgisayarına Windows 10 20H2 temiz kurulum yap çünkü optimazasyonu beğendim.
1. kurulumu yaparken internete bağlı kal ve driver kurma. Windows'da kullanmadığın her şeyi kaldır. Arka plan uygulamalarını aç Dragon Center hariç hepsini kapat. Bildirimlere git ve kapat. Odaklanma bölümüne git ve yalnızca alarmları seç. Başka şeylerde var ama şu an aklıma gelmiyor.
2. Windows Update yap. Bu esnada sürücü güncellemeleri yapacak. Windows Update bütün öncelikli güncellemeleri sürücü güncellemeleri bittikten sonra mağaza uygulamalarını kontrol et, bütün güncellemelerini yap ve restart yap.
3. MSI Support'a git Dragon Center'i kur. Dragon Center'da Live Update kısmında tarama yap ve eksikleri kur. Bilgisayarla gelen bazı sürücüler eski kalıyor.
4. Nahimic düzgün çalışmıyor. Windows Update otomatik olarak eski driver 1.8.3.0 yüklüyor. Bunu çözmek için. MSI Support'a git. 10scsxr modeli seçtikten sonra 1.8.4.0 Driver'i kur. Düzeliyor.
5. NVIDIA GeForce tam kurulum yap. Program üzerinden sürücü güncellemelerini yap. Sonra NVIDIA GeForce silebilirsin, bence işe yaramıyor.
6. NVIDIA maksimum kare hızını keyfine göre 75 90 100 120 144 yap. Zaten ekran maksimum 144FPS destekliyor.

Öncelikle teşekkürler yanıtınız için. Windows 10 temiz kurulum zaten 2 hafta önce bilgisayarı aldığımda yapmıştım FPS değerleri ilk haftada da böyleydi etki edeceğini hiç sanmıyorum. Haklısınız BIOS zaten güncel, Firmware hakkında ise çok bilgili değilim güncellemeyi yapmayı deneyeceğim. Onun dışında Windows her şeyiyle güncel. Dragon Center'da live update yapıyorum şu anda. Nahimic'i dediğiniz gibi indirdim siteden beni Microsoft Store'a yönlendirdi hallettim onu da. 4-5 gün önce bir program yardımıyla Nvidia grafik sürücüsünü temiz olarak silip yeniden yüklemiştim bir rehberden yardım alarak o da halloldu. Dün zaten maksimum kare hızını 144'e çekmiştim daha fazlasının manası yok diye o iş de tamam.

Bakalım şu an kalan driverları indiriyorum sonuçlar ne olacak sizinle paylaşacağım.

Başlarda bende aşırı ısınmadan şikayetçiydim. Ama güncel ve doğru sürücüleri yükleyip doğru ayarları yapınca sonuç harika oldu.

Bilgisayar açıldıktan 20 dakika sonra boşta ki halinin fotosunu koyuyorum.
Yardımcı olması için ekliyorum. Mevcut sürücü ve programların listesi. Windows 10 en son sürüm 20H2. isteğe bağlı Windows güncellemeleri yüklemedim. NVIDIA güncel ve Intel chipset güncel. Battlefield 4 yüklü.

Dosya Ekleri

• DSC_0027.JPG
    DSC_0027.JPG
    214,6 KB · Görüntüleme: 35
  • DSC_0029.JPG
    DSC_0029.JPG
    189,7 KB · Görüntüleme: 34
  • DSC_0028.JPG
    DSC_0028.JPG
    315,8 KB · Görüntüleme: 37
  • sketch-1603372317960.png
    sketch-1603372317960.png
    220,6 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
Hangisini önerirsiniz?

Monster Abra A7 V11.3.5: Abra A7 V11.3.5 17,3" Gaming Laptop | Monster Notebook

MSI GF65 Thin 10SDR-638XTR: MSI GF65 Thin 10SDR-638XTR Intel Core i5 10300H 8GB 512GB Fiyatı

Bunlar dışında tavsiyeniz var mıdır?
Ben de size şöyle bir işlemci karşılaştırması yapmak isterim. Sonuçta modellerden biri i7 10750H diğeri ise i5 10300H işlemcili. İşlemci üzerinde değerlendirirsek olayı kesinlikle i7 işlemcili modeli alırdım. Aşağıdaki karşılaştırma linkinden işlemcilerin birbirinden olan farklarını görebilirsiniz. Tabi şunu da hatırlatmak isterin Monster de gelince haber ver butonu yanmakta MSI i hemen alabiliyorsunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı