Monster Abra A7 v12.1 işlemci frekansı sabitlenebilir mi?

stereohearts

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Monster Abra A7 v12.1 model laptopa sahibim. İçerisinde i5-10300H işlemci bulunuyor ve ben işlemcinin frekansını sabitlemek istiyorum. Bu mümkün müdür, mümkün ise nasıl yapabilirim? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci frekansını sabitleme diye bir olay yok yanlış bilmiyorsam. Fakat yüksek performans veya nihai performans modlarında kullanırsanız işlemci performans için neredeyse her işlemde yüksek frekanslarda çalışır.

İşlemci frekansını sabitleme diye bir olay yok yanlış bilmiyorsam. Fakat yüksek performans veya nihai performans modlarında kullanırsanız işlemci yüksek frekanslarda çalışır.
Masaüstü bilgisayarım hiç olmadı, ama masaüstü bilgisayarlarda bios üzerinden frekans sabitleme yapılıyor diye biliyorum. Laptoplarda da var mı diye merak ettim.

GHz değerinin sabitlenmesinden bahsediyorsanız zannetmiyorum. Overclock işlemi yapılır BIOS'tan genelde. Siz nasıl bir sabitleme yapmak istiyorsunuz? Performans için mi yoksa güç tasarrufu için mi?

GHz değerinin sabitlenmesinden bahsediyorsanız zannetmiyorum. Overclock işlemi yapılır BIOS'tan genelde. Siz nasıl bir sabitleme yapmak istiyorsunuz? Performans için mi yoksa güç tasarrufu için mi?
Performansı artırmak ve ısı değerlerini düşürmek için iyi bir orta değer arıyorum, 4 Ghz veya 4.2 Ghz gibi. Laptop otomatik olarak 4.4 Ghz'e kadar kendini boostluyor ancak işlemci 77-78 dereceyi geçtiği anda hemen frekansını düşürüyor. ThrottleStop üzerinden UV yapmama ve birkaç ayar değiştirmeme rağmen işlemcinin frekansını sabitlemeyi veya yüksek frekanslarda tutmayı başaramadım. Ek soğutucu kullanmak da istemiyorum ki thermal throttle yapacak kadar da ısınmıyor bence.

Güç ayarlarından kullandığınız güç ayarına plan ayarlarını değiştir diyerek oradan da gelişmiş güç ayarlarına girerek işlemcinin maksimum frekansını sınırlayabilirsiniz. En yüksek kullanımı %80 veya %90 yaparak görev yöneticisinden de frekans değerini takip ederek bulabilirsiniz değeri.

Geri
Yukarı