Çözüldü Monster Abra prize takılıyken kullanılabilir şarjı azalıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

raynaudd

Decapat
2 hafta önce aldığım Monster Abra 15.6 dizüstü bilgisayarın kullanılabilir şarjı sürekli düşüyor. Laptopu sürekli prize takılı kullanıyorum ve ilk zamanlar kullanılabilir şarj maksimum %99 oluyordu (%100 oluyor muydu hatırlamıyorum dikkat etmemiştim) sonra %98 olmaya başladı ve şu anda da %97 oluyor. Bu bilgisayardaki bir yazılımın yaptığı bir ayar mı yoksa pilde bir sıkıntı mı var acaba?

Ayrıca %99'dan %97'ye düşerken herhangi bir pil ayarıyla oynamadım.

Dosya Ekleri

• asdasd.png
    asdasd.png
    2 KB · Görüntüleme: 232
Çözüm
Anlık değişmiyor. Kullanımdayken ağır işlem yapmadığın zaman pile dokunmuyor gibi düşün . Ayrıca pcler belli bir yüzdeye kadar tam dolu sayılıyor. Pcyi kapatıp tekrar açtıktan sonra veya şarjdan çıkarıp tekrar taktığımda şarj ediyor. Mesela arkadan şarj girişini çıkar tak dolmaya başlar.
Bataryayı korumak için belli bir yüzdeye kadar şarj ediyor olabilir, kaça kadar düşecek takip et bakalım. Yanılmıyorsam 90 ya da 95'te tekrar şarj olmaya başlaması lazım.

Bir sıkıntı yok bende de aynı şekilde oluyor. İşlemci, ekran kartı falan özellikle güçlü bir oyun oynuyorsan şarja takılıyken pilden de destek alabiliyor. Aynı şekilde benim de canımı sıkmıştı. Far Cry 5'te Full ayarlarda oluyordu özellikle. Sonra araştırdım, Monster'ada sordum. Aynısını söyledi. %93'e kadar düşüyor. Sonra geri dolmaya başlıyor. Ayrıca hiç performans kaybı olmuyor. Normal yani canını sıkmana gerek yok.

Pili korumak için olabilir, kaça kadar düşecek takip et bakalım. Yanılmıyorsam 90 ya da 95'te tekrar şarj olmaya başlaması lazım.
Ağır işlem yapmadığım için düşmüyor gözlemlediğim kadarıyla. Daha önce 99 , 98'de sabit kalıyordu şimdi de 97 de sabit kalıyor. Speccy uygulamasından pil sağlığına baktım orda da 0 kayıp yazıyordu.

Mesela Dead by Daylight ya da aşırı sistem istemeyen oyunlarda en fazla 99 oluyor, sonra tekrar 100 oluyor.
Sizin değer anlık mı değişiyor yani kısa bir süre içinde mi 93'ten 100 oluyor? Çünkü 1 saattir sadece opera açık ve hala %97.
Sürekli prizde kullanmayın ben laptopumun bilini söktüm sırf bu sebepten sorununuz bundan olabilir diye düşünüyorum. Bundan dolayı olmasa bile prize takılı batarya kullanmayın.
Daha önce hayatımda hiç laptop kullanmamıştım o yüzden pil konusu araştırdım ve çoğu kişi sürekli takılı tut 2 haftada bir %10'a kadar boşalt tekrar doldur diyordu o yüzden böyle kullanıyorum ben de.

Şarjın kaç Watt? Zayıf kalınca oluyor olabilir Dell 6579'da mı ne? Vardı... Bataryasız kullanma yanlış bilgi verme! Batarya gömülü onu sökerse açılmayabilir...
Ve dolumu yüzde 90-99 kesip AC ile çalışıyor benim Lenovo da öyle yapıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı