Monster GTX 1080 notebook varken neden GTX 1080 alınır?

3 sayfayı da okudum ne tartışılmış anlayamadım, her zaman masaüstü daha ucuza gelir, aynı paraya daha güçlü sistem toplanır. Bunun karşılığında kapıp arkadaşının evinde oynayamazsın. Aynı şekilde oyun laptopu denilen şey de biraz ağır da olsa taşınabilir ama ne yaparsan yap alan belli olduğundan doğru düzgün soğutamazsın, upgrade edemezsin. 1000 serisiyle mobille masaüstü ayrımı kalktı (veya çok azaldı) dendi gpu lar için ama mevzu hala aynı.

Her akşam evine gelip karşısına kurulabileceğin bir durumun varsa aynı paraya rahat rahat soğutup aynı paraya daha fazla performans aldığın masaüstü kurarsın, çift monitör büyük rahatlıktır vs.

Ama eğer sürekli gezen biriysen veya başka sebeplerin varsa güzel bir oyun laptopu almak da saçmalık değildir, o da çapına göre güzel oyun oynatır, güncel bir model alırsan seni en az 2 3 sene götürür. Zaten 3 senelik masaüstü sistemde de öyle çat diye ekran kartı değiştirdim diye upgrade yapılmaz illa bir şeyler daha değişir yanında :)

1 seneden fazla süre geçmiş ve konu hortlamış. Zaten konu toparlandı toparlanacağı kadar niye hala üzerinde duruluyor ki? o_O

Firmalar, laptop ile masaüstü bilgisayarın aynı performansı vermesi için ısı iletmeyen fakat elektrik ileten bir çözüm ile karşımıza çıkmaları lazım. Bu olunca yine laptop pahalı olacak. Firmalar performansa değil pazarlamaya ve maliyete bakar. İkisi de aynı performansı verse de laptop daha mobil olduğu için bunu pazarlayarak bize pahalıya satarlar. O vakit olduğunda da yine süper zeki arkadaşlarımız çıkıp diyecek ki; "o fiyat farkını masaüstü bilgisayarıma eklerim daha iyi performans alırım" der. Olaya sadece kas gücü olarak bakılırsa cevap belli ama kullanım amacı diye bir şey var. Şu muhabbet sıktı artık. 1 sene geçti üzerinden salın artık be. :lanet:

Diyorum ki 4ms IPS olsun yan yana koy gözünle gör "ben gördüm" ghosting konusunda bir gram fark varsa beni boğaz köprüsünden atsınlar.
Hocam ne zamanlık konu ama şuna cevap veresim geldi. :D Zaten bu geçen zaman aralığında fikrimi değiştirip VA veya IPS panel bana da mantıklı geldi tabi. O 4 ms fark var ya onu Super Hexagon diye bir oyun var renkler böyle kırmızıdan beyaza, siyahtan beyaza, şeklinde yani GTG değil BTW geçişi olduğu için ghosting farkını görebilirsin. Başka oyunda görür müsün, bilmiyorum ama bu oyunda net görürsün yahu. :ROFL: ISO standartlarına girecek bir oyun (ISO standartları nedir bilmiyorum oraları karıştırma:rolleyes:).

Yav ne konu açmışım ama, 2 sene aradan geçti ama halâ yorum yapılmaya elverişli ve güncel :))))))
Bu arada 6 ay önce paraya kıydım. Msi titan pro gtx1080 laptop aldım. Her yere götürüyorum çoook memnunum. Gerek yok evde pc ye takılmaya. Proje, tasarım, oyun heryerde bire bir.

Arkadaşların çoğu laptoptaki GTX 1080'in çok ısınacağından dolayı performanslı olmayacağını yazmış. Kendi laptopumda GTX 1080 SLI var, sıcaklıklar tam yük altında 60 derece civarında oluyor ve asla ısınmadan dolayı performans kaybı yaşatmıyor. Termal macun olarak, kaliteli ve kalitesiz şeklinde 2 farklı macun ile test ettim. Bu konu için özel olarak fotoğraf hazırladım. İyi ve kötü macun sıcaklıkları şeklinde. Bu arada fotoğrafdaki işlemcide 7700K. 5,2 GHz de sorunsuz çalışıyor, SiliconLottery'den alınma.

Dosya Ekleri

• termal macun farkı.png
    termal macun farkı.png
    48,9 KB · Görüntüleme: 40
Bende MSI leptop vardı. Cihazın sadece bir devrede ki bir arızadan dolayı sorun vardı. 5 kere tamir ettirdim. Sorun çözülmedi iki ayda bir tamire gonderiyordum. Şimdi masaüstü var örnek ram mi bozuldu çıkar at yenisini tak anakartmi sorunlu değiş. Yani bir parça arızalı diyerek PC çöp olmuyor farkı bu
Merhaba, sevgili Technopat takipçileri.
GTX 1080 ekran kartının şu an güncel fiyatı 3600TL civarlarında.
Monster'in bazı bilgisayarlarında GTX 1080 ekran kartı kullanılıyor. Yeni sisteme göre laptop ve masa üstü ekran kartlarında herhangi bir performans farkı yokmuş. (Öyle duydum öyle biliyorum, detaylı bilgisi olan yazarsa sevinirim.) Masaüstü bilgisayari almak yerine GTX1080 tabanlı laptop almak daha ucuza geliyor. Artıları taşınabilir olması vs vs.
Geniş ekran isteyenler de ekstradan bir monitör alması kafi oluyor iken neden masaüstü tercih edilsin ki? Bu konu hakkında düşüncesi olanlar aydınlata bilir mi beni? :)

3 sayfayı da okudum ne tartışılmış anlayamadım, her zaman masaüstü daha ucuza gelir, aynı paraya daha güçlü sistem toplanır. Bunun karşılığında kapıp arkadaşının evinde oynayamazsın. Aynı şekilde oyun laptopu denilen şey de biraz ağır da olsa taşınabilir ama ne yaparsan yap alan belli olduğundan doğru düzgün soğutamazsın, upgrade edemezsin. 1000 serisiyle mobille masaüstü ayrımı kalktı (veya çok azaldı) dendi gpu lar için ama mevzu hala aynı.

Her akşam evine gelip karşısına kurulabileceğin bir durumun varsa aynı paraya rahat rahat soğutup aynı paraya daha fazla performans aldığın masaüstü kurarsın, çift monitör büyük rahatlıktır vs.

Ama eğer sürekli gezen biriysen veya başka sebeplerin varsa güzel bir oyun laptopu almak da saçmalık değildir, o da çapına göre güzel oyun oynatır, güncel bir model alırsan seni en az 2 3 sene götürür. Zaten 3 senelik masaüstü sistemde de öyle çat diye ekran kartı değiştirdim diye upgrade yapılmaz illa bir şeyler daha değişir yanında :)
Güncelleme: Sene 2022. Dolar 13-14TL civarında ve yaklaşık 1 senedir ETH madenciliği patlamış durumda. Bu sebepten dolayı laptoplar çok daha uyguna geliyor. 2021 Eylül ayında İ5 10400F + 32GB RAM + GT 1030'lu sistemimi depolama birimleri hariç 7500TL'ye satıp, üstüne 1860TL ekleyerek Asus Tuf F15 serisi İ5 11400H + RTX 3050Tİ'lı ve 144HZ ekranlı bir laptop aldım. Masaüstünde 3050Tİ gücünde bir kart ( düz gtx 1600) ve 144HZ monitör alsaydım o zamanın piyasasıyla yaklaşık 6-7K para bayılacaktım. Ama 1860TL'ye çözmüş oldum.

Geri
Yukarı