Monster Huma H5 alınır mı?

ernu

Kilopat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Son 1 aydır birkaç konu açtım laptop satın alma ile ilgili.
Geldiğim son noktada artık, mevcut 8 bin TL civarındaki bütçemi arttırarak daha kullanışlı bir bilgisayar almak iyi olacaktır diye düşünüyorum. Sonuçta sürekli laptop yenileyen bir insan değilim.

Alacağım bilgisayar kesinlikle taşınabilir olmalı. Yaklaşık 9 yıldır MSI laptop kullanıyorum (adaptör ile birlikte 3.2 Kg'a yaklaşıyor). Artık benim laptop ile oyun oynamak gibi bir amacım yok.
Günlük işlerimin yanında, yazılım-simülasyon vb. işler ile uğraştığım için RAM ve işlemcisi iyi olan, taşınabilir ve mümkünse de bataryası uzun ömürlü bir laptop aradım, arıyorum. Mesleki yazılımlardan dolayı MacBook kullanma şansım maalesef yok. Onu mecburen eliyorum.

Tam bu esnada Monster'ın özellikle huma H5 serisi dikkatimi çekti ki, zaten Technopat'da da güzel bir incelemesi var. Mevcut konfigürasyon ve fiyatı aşağıdaki gibi,

İşlemci: i7-9750H.
GPU: GTX 1650.
RAM: 16 GB (tek kanal, Max 32 GB)
Depolama: 500GB OCZ m2SSD (2. slot boş)
*** 500GB OCZ RC500 M.2 SSD PCI-e 3.0 X4 (okuma: 1700 MB/s - yazma: 1600 MB/s)
*** 2TB XPG SX8200 PRO M.2 SSD PCI-e 3.0 X4 (okuma: 3500 MB/s - yazma: 3000 MB/s)

Pil: 91 wh.
Ağırlık: 1.6 KG.
İşletim sistemi: FreeDOS.
Fiyat: 9.500 TL.

Ben bu konfigürasyona ek, depolamayı arttırmayı düşünüyorum. Eğer 2.slot'a 500GB SSD koyarsam 10.300 TL, direkt birinci slota 2 TB'lık M.2 SSD koyarsam da 11.410 TL gibi bir fiyat çıkıyor. Yani kısaca minimum 9500 TL , maksimum 11.400 TL arasında bu bilgisayarı istediğim özelliklerde satın alabiliyorum.

Sizlerin bu bilgisayar hakkında düşüncelerini merak ediyorum. Sizce baz fiyatı örnek alırsak, 9500 TL için iyi bir tercih olur mu bu bilgisayar? Bir diğer sorum da oyun oynamayı pek düşünmeyen biri olarak tek kanal 16 GB RAM bana çok sorun çıkarır mı? (Piyasa da 32 GB tek RAM pek yok, gelecekte çoğalacaktır diye düşünüyorum)

Son düzenleme:
Bunu veya Thinkpad serisinden bir ürünü alıp kullanabilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar,

Son 1 aydır birkaç konu açtım laptop satın alma ile ilgili.
Geldiğim son noktada artık, mevcut 8 bin TL civarındaki bütçemi arttırarak daha kullanışlı bir bilgisayar almak iyi olacaktır diye düşünüyorum. Sonuçta sürekli laptop yenileyen bir insan değilim.

Alacağım bilgisayar kesinlikle taşınabilir olmalı. Yaklaşık 9 yıldır MSI laptop kullanıyorum (adaptör ile birlikte 3.2 Kg'a yaklaşıyor). Artık benim laptop ile oyun oynamak gibi bir amacım yok.
Günlük işlerimin yanında, yazılım-simülasyon vb. işler ile uğraştığım için RAM ve işlemcisi iyi olan, taşınabilir ve mümkünse de bataryası uzun ömürlü bir laptop aradım, arıyorum. Mesleki yazılımlardan dolayı MacBook kullanma şansım maalesef yok. Onu mecburen eliyorum.

Tam bu esnada Monster'ın özellikle huma H5 serisi dikkatimi çekti ki, zaten Technopat'da da güzel bir incelemesi var. Mevcut konfigürasyon ve fiyatı aşağıdaki gibi,

İşlemci: i7-9750H.
GPU: GTX 1650.
RAM: 16 GB (tek kanal, Max 32 GB)
Depolama: 500GB OCZ m2SSD (2. slot boş)
*** 500GB OCZ RC500 M.2 SSD PCI-e 3.0 X4 (okuma: 1700 MB/s - yazma: 1600 MB/s)
*** 2TB XPG SX8200 PRO M.2 SSD PCI-e 3.0 X4 (okuma: 3500 MB/s - yazma: 3000 MB/s)

Pil: 91 wh.
Ağırlık: 1.6 KG.
İşletim sistemi: FreeDOS.
Fiyat: 9.500 TL.

Ben bu konfigürasyona ek, depolamayı arttırmayı düşünüyorum. Eğer 2.slot'a 500GB SSD koyarsam 10.300 TL, direkt birinci slota 2 TB'lık M.2 SSD koyarsam da 11.410 TL gibi bir fiyat çıkıyor. Yani kısacamin 9500, Max 11.400TL arasında bu bilgisayarı istediğim özelliklerde satın alabiliyorum.

Sizlerin bu bilgisayar hakkında düşünceleriniz merak ediyorum. Sizce baz fiyatı örnek alırsak, 9500TL için iyi bir tercih olur mu bu bilgisayar? Bir diğer sorum da oyun oynamayı pek düşünmeyen biri olarak tek kanal 16 GB RAM bana çok sorun çıkarır mı? (Piyasa da 32 GB tek RAM pek yok, gelecekte çoğalacaktır diye düşünüyorum)

Kardeşim bu sistem özellikleri çok sağlam. Oyun oynamak gibi amacın yoksa boşa masraft etme derim. Bundan ucuza bir bilgisayar işine yarar.

Dual Channel Ram'ler daha performanslı çalışır. İnternette bir sürü makale mevcut bu konuda. İmkanınız varsa Dual Channel alın. Özelleştirme seçeneklerinde 2x8 olabilir veya RAM'İ daha da arttıracağım diyorsanız 2x16 kullanabilirsiniz.

Bunu veya Thinkpad serisinden bir ürünü alıp kullanabilirsiniz.

Dediğiniz gibi Thinkpad'leri de çok yakından takip ediyorum. Fakat gerek taşınabilirlik, gerek performans gerekse de batarya yönünden benim inceleyebildiğim kadarıyla bu modelin rakibi hatta bundan daha bile iyi olan Thinkpad X1 carbon serisi, fakat onlarda 15 bin liraların üstünde.

8-10 bin tl arasındaki thinkpad modellerinin ortalama konfigürasyonları; i5-8265u/10510u, i7-8565u/8550u, gpu tarafında ise en fazla rx 550 serisi var. Zaten ekran kartı da önceliklerim arasında değil sadece örnek açısından verdim. Mesela aşağıdaki konfigürasyon;

i7-8565u, 32 gb ram, 2 tb (1+1) ssd, rx550, freedos, 14" = 11.300tl
malzeme kalitesi ve markaya diyecek bir şey yok, fakat 10 bin lira seviyesinde bir laptop alırken, u serisi işlemci alamam. bana biraz mantıksız geliyor. keşke fırsatım olsa x1 carbon serisi alabilsem.
Monsterı anlamıyorum. Neden tek kanal ram kullanır.

zaten şu model bir de çift kanal ram olsaymış, gerçekten tadından yenmezmiş.
Kardeşim bu sistem özellikleri çok sağlam. Oyun oynamak gibi amacın yoksa boşa masraft etme derim. Bundan ucuza bir bilgisayar işine yarar.

Maalesef kullandığım programlar, ciddi işlemci gücü/ram isteyen programlar. Şu an şirket bilgisayarımda i7-8. nesil u işlemci ile zorlanıyorum diyebilirim. Bir diğer yandan da uzun yıllar kullanabileceğim bir bilgisayar almak istiyorum, bu paraları verdikten sonra alabileceğimin de en iyisini almalıyım. Taşınabilirlik ve batarya performansından ödün vermeden tabii ki. Yoksa bu fiyatlara bu bilgisayardan çok daha iyi oyuncu bilgisayarları da mevcut :)
Dual Channel Ram'ler daha performanslı çalışır. İnternette bir sürü makale mevcut bu konuda. İmkanınız varsa Dual Channel alın. Özelleştirme seçeneklerinde 2x8 olabilir veya RAM'İ daha da arttıracağım diyorsanız 2x16 kullanabilirsiniz.

Evet, dual channel'ın daha performanslı olduğu çok açık. Bununla ilgili birçok inceleme mevcut.
Fakat oyun oynamayacağım için beni ne kadar etkiler açıkçası emin olamıyorum. Bir diğer durum da tabii, tek kanal ram var diye, diğer birçok özellik benim için fazlasıyla iyiyken, vazgeçmek gerekir mi bundan da emin olamıyorum.

Maalesef monster konfigürasyon sayfasında sadece 1*16 şeklinde satılıyor. İleride de 1*32 gb yapılabilir tabii ki.

Son düzenleme:
Bana da öyle geliyor yani bütün özellikleri boyutuna göre bu kadar iyiyken, ram'in tek kanal olmasının zaten çok fazla bir açıklaması yok :/
Yakın zamanda ben de aldım. Uzun araştırmalar sonucunda MacBook Pro aldım ama Thinkpad daha sağlam geliyor Monster'dansa.

Geri
Yukarı