Monster laptop çalışır durumdayken çay döküldü

olmumut

Femtopat
Daha fazla  
Yeni aldığım Monster çalışır durumdayken çay döktüm direkt güç gitti. Kuruttum temizledim ama açamadım. Monster servise gönderdim anakart değişmesi lazım dediler, 5600 lira fiyat verdiler. Yaptırmadım geri aldım (laptop 9k). İstanbul civarlarında tanıdık bilgisayarcısı olan varsa yardımcı olabilir mi? Ne yapacağımı bilmiyorum cidden 1 hafta kullandım kullanmadım laptopu.

Anakart komple mi bozukmuş? Üstündeki kondansatör falan patlamıştır bence. Komplr anakart değişiminin gerekli olduğunu sanmıyorum yani.

Yeni aldığım Monster çalışır durumdayken çay döktüm direkt güç gitti. Kuruttum temizledim ama açamadım. Monster servise gönderdim anakart değişmesi lazım dediler, 5600 lira fiyat verdiler. Yaptırmadım geri aldım (laptop 9k). İstanbul civarlarında tanıdık bilgisayarcısı olan varsa yardımcı olabilir mi? Ne yapacağımı bilmiyorum cidden 1 hafta kullandım kullanmadım laptopu.
Anakartı baştan aşağı İzo Propil alkol ile yıkayın. Eski sakal tıraş fırçaları vardı, tıraş köpüğünü sürmeye yarardı. İşte onun gibi yumuşak bir fırça ile de aynı araba yıkar gibi anakartı yıkayın. Ardından saç kurutma makinası ile "soğuk modda" güzelce kurutun ve dinlenmeye bırakın. İyice kuruduğundan emin olduktan sonra da geri takın anakartı. Benim eski ASUS dizüstü bilgisayarıma da su dökülmüştü ve aniden mavi ekran veriyordu. Bende bu yöntemi uyguladım. Bu yöntem anakartınızda eğer oksitlenme olduysa ve bu yüzden çalışmıyorsa bunu çözebilir. Çünkü İzo Propil alkol sıvı iter, böylece anakartınız hiçbir noktasında sıvı kalmaz. Tavsiye ederim. En azından denemiş olursunuz.

Not: İzo Propil alkol devrelere kesinlikle zarar vermez.

Çok geçmiş olsun, içindeki birçok şey yanmış/zarar görmüş olabilir. Tamir yapan çoğu yere de güvenilmiyor. Yukarıda yazılan gibi bazı YouTube tamir kanalları var işini iyi yapan, onlara danışabilirsin. Ama her halükarda parça değişimi gerekli olacaksa en iyi seçenek Monster'a götürmen. Anakart gerçekten gidikse yüksek bir fiyat tutacaktır. Çünkü anakart bilgisayarın her şeyi...

İçinin rahat etmesi için farklı bir servise de gösterebilirsin tabii. Daha önce sorun yaşayıp farklı servislerde şansını deneyenlerin aldığı cevap Monster'ın verdiği ile aynı oldu. Yine de sormakta fayda var. Fiyatlar dizüstü bilgisayar söz konusu olunca böyle maalesef. Farklı bir firmadan anakart edinme şansı olmadığı için karşılaştırma yapmak pek mümkün değil.

Geri
Yukarı