Monster laptopta CPU ısınıyor

caturix

Decapat
Daha fazla  
Monster notebook kullanıyorum, uzun süredir CPU ısınma sorunu vardı.
Cyberpunk 2077 oynarken "Low" ayarlar "30 FPS" sınır ile 96 dereceye çıkıyor, 88'in altına düşmüyordu.

Bu sırada güç modum "en iyi performans"taydı ve "daha iyi performans"a düşürdüm. FPS sınırını kaldırdım ve ayarları mediuma yükselttim şu an 30-40FPS alıyorum ortalama(anlık düşüş vs. yok). Sıcaklık da 65-70 arası, 70'te sınırlanmış gibi asla üstüne çıkmıyor. Bu kadar etkilemesi normal mi ve bu şekilde oyun oynamamın zararı var mı?

Grafik kalitesi yükseldikçe, yük ekran kartına biner ve işlemci rahatlar. En yüksek performans modunda ise tahminimce, işlemcinizin turbo frekans modu sonuna kadar zorlanıyordu. Performans modunu nispeten geriye çekerek, işlemci frekansınızı bir miktar düşürmüş olabilirsiniz. Dolayısıyla sıcaklıkta düşmüştür.

Laptop ve işlemci modelinize göre undervolt ya da turbo boost kapatma yöntemlerini araştırmanızı tavsiye ederim.

Monster notebook kullanıyorum, uzun süredir CPU ısınma sorunu vardı.
Cyberpunk 2077 oynarken "Low" ayarlar "30 FPS" sınır ile 96 dereceye çıkıyor, 88'in altına düşmüyordu.

Bu sırada güç modum "en iyi performans"taydı ve "daha iyi performans"a düşürdüm. FPS sınırını kaldırdım ve ayarları mediuma yükselttim şu an 30-40FPS alıyorum ortalama(anlık düşüş vs. yok). Sıcaklık da 65-70 arası, 70'te sınırlanmış gibi asla üstüne çıkmıyor. Bu kadar etkilemesi normal mi ve bu şekilde oyun oynamamın zararı var mı?

70 derecede oynamanız bir sıkıntı yaratmayacaktır. Siz ayarları düşürüp FPS'yi sınırladığınız için yükün çoğu işlemciye bindi. O yüzden işlemci ısınız 96 dereceleri gördü. Ayarları yükselttikçe işlemci ısınız düşecektir. Bir sıkıntı olursa bu yöntemi deneyin.

Az önce test ettim

Daha iyi performans modu
GPU %98 67C
CPU %90 67C

En iyi performans modu
GPU %98 74C
CPU %58 92C

Ortalama bu şekilde. Aynı ayarlarda ve aynı FPS'te çalışıyor

Az önce test ettim

Daha iyi performans modu
GPU %98 67C
CPU %90 67C

En iyi performans modu
GPU %98 74C
CPU %58 92C

Ortalama bu şekilde. Aynı ayarlarda ve aynı FPS'te çalışıyor
En iyi performans modu işlemci frekansını en yüksek seviyede tutuyor. Bu nedenle daha çok ısınıyor. Normal mod da kullanmanız en iyisi. Boşuna fazla watt verip ısındırmak gereksiz geliyor bana :D

En iyi performans modu işlemci frekansını en yüksek seviyede tutuyor. Bu nedenle daha çok ısınıyor. Normal mod da kullanmanız en iyisi. Boşuna fazla watt verip ısındırmak gereksiz geliyor bana :D
Aynen öyle, normal moddayken daha düşük frekans. Ama neden % kullanımı artıyor onu anlamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı