Monster laptopun adaptörü bozuldu

• Konuyu başlatan AiR
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 4
  • Görüntüleme 489

AiR

Hectopat
Daha fazla  
İyi günler,

Monster marka Laptop'umun 3. adaptörü de ömrünü doldurmak üzere yeni adaptör almak istiyorum, tam yükteyken cihaz kapanıyor. Batarya şarj süreleri de düştü. Eski adaptörüm Delta marka 230W/11.8A/19.5V değerlerinde %89 verimlilikle çalışıyor. Cihaz altındaki bilgi logosunda da aynı güç değerleri var. Cihazım tam yük altında iken render uygulamalarında ve oyunlarda 180-210W arası güç çekmekte. Tabii kalitesiz adaptör alınca da 1 senesi dolmadan bozuluyor.

Şimdi olay şu ki laptop gibi mobil cihazlar belli bir güç değerleri arasında çalışması için tasarlanmış deniliyor. Masaüstü bilgisayar gibi olmadığı, daha yüksek güçte adaptör takıldığında cihazı yakabileceği ifade ediliyor. Monster yetkili servisleri de bunu söyledi. Dediğim gibi cihazın altında ki logoda 230W/11.8A/19.5V değerleri var. Monster'a sorduğumda marka vermeden 230W'lık adaptörün sadece fiyat bilgisi veriyorlar. Bende Delta marka istediğim için pek sıcak bakmıyorum, aynı verimlilikle çalışacak adaptör aradığımdan. Delta'yı Türkiye'de şu an bulamadığımdan tahminen +%80 verimliliği olan kaliteli diyebileceğim Retro'nun ürettiği Delta serisi bir adaptör buldum. Fakat bir sıkıntı var almak istediğim adaptör farkı güç ve amper seviyelerine destek veriyor özellikleri şöyle;

Voltaj: 19.5v (19v ve 20v uyumlu)

Kapasite: 16.9a (11.57a, 11.8a ve 15a uyumlu)

Güç: 330W (220W, 230W ve 300W uyumlu)

Şimdi güç, amper ve voltaj değerleri benim cihazın çalışma değerleriyle tutuyor daha yüksek değerlere destek verdiğinden de kafam karışıyor acaba cihazımı yakar mı diye. Üretici firmada ki bir elektronik mühendisi ile görüştüm. Derdimi anlatım bana dediği şuydu; baktığınız ürünümüzün W, A ve V değerleri cihazınızla uyumlu. 16.9a,11.8a, 15a ve 330W, 220W, 230W güç ihtiyacı bulunan sistemlerde sorunsuz çalışacaktır, sisteminizin ihtiyacı kadar güç verecektir. Eğer ki sizin cihazınız 19.5 v da çalışırken siz ona +20-25 V'luk bir adaptör takarsanız o zaman cihaz yanar ki zaten baktığınız adaptörün ana çalışma değer 19.5v, 20v a kadar da enerji desteği sunuyormuş sıkıntı olmadan kullanırsınız. İsterseniz mağazamıza gelin takın beraber uygulamalarınızla test edelim dediler.

Siz bilgili elektronik bilgisi, laptoplar hakkında. Tecrübesi olan arkadaşların yardımını bekliyorum. Bu adaptörü alsam cihaza ileride zarar verip yakar mı acaba?

Orijinal Delta'yı ancak şu an Çin'den getirtebiliyorum 1 kere getirdim oda sahte çıktı. Hemen iade ettim bir 30 gün daha beklemek istemiyorum bayağı sancılı bir süreç olmuştu.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Üç tane adaptör nasıl eskittin? Ya cihazda ya da yaptığın işlerde bir sıkıntı var. Windows kullanıyorsan güç seçeneklerine gir (sağ alt batarya simgesine sağ tıkla), plan ayarlarını değiştir, gelişmiş güç seçenekleri, işlemci güç yönetimi, en yüksek işlemci durumu prize takılı %80 pilde %50 yap. Bilgisayarın biraz rahatlar.

Üç tane adaptör nasıl eskittin? Ya cihazda ya da yaptığın işlerde bir sıkıntı var. Windows kullanıyorsan güç seçeneklerine gir (sağ alt batarya simgesine sağ tıkla), plan ayarlarını değiştir, gelişmiş güç seçenekleri, işlemci güç yönetimi, en yüksek işlemci durumu prize takılı %80 pilde %50 yap. Bilgisayarın biraz rahatlar.

Belirttiğim gibi render uygulamaları kullanıyorum sıkça. GPU ve CPU yük altında ortalama 200W çekiyor sizin dediğinizi yaparsam performans kaybı yaşarım maalesef. Monster Clevo'nun cihazlarını pazarladığı için Clevo mühendislik aşamasında maalesef cihazların ne kadar güç çekeceğini tam hesaplayamamış. Bu durumdan sadece ben değil 3070'li GPU'ya sahip Monster laptop kullanan arkadaşlar da muzdarip. O kullanıcılara bile 230W'lık adaptör vermişler sonuçta tam yük alında cihaz kapanıyor. Benim şimdi öğrenmek istediğim konu yukarıda özelliklerini yazdığım adaptörü alırsam cihazı bozma olasılığı var mı? Yorumunuz için teşekkür ederim.

Sorduğunuz adam bence gayet güzel anlatmış, dediği gibi isterseniz gidip orada deneyin hatta. Fazla W değeri sistemi bozmaz, sistem zaten adaptorden çekeceği güç belirlidir daha fazlasını almaz, eğer önceki sistemde yetmiyorduysa şimdi daha fazla güç çekeceği için bileşenler sadece daha fazla ısınma gibi bir durumu olabilir belki, onun dışında bir sorun olmaz gibi.

Sorduğunuz adam bence gayet güzel anlatmış, dediği gibi isterseniz gidip orada deneyin hatta. Fazla W değeri sistemi bozmaz, sistem zaten adaptorden çekeceği güç belirlidir daha fazlasını almaz, eğer önceki sistemde yetmiyorduysa şimdi daha fazla güç çekeceği için bileşenler sadece daha fazla ısınma gibi bir durumu olabilir belki, onun dışında bir sorun olmaz gibi.

Evet yanlış hesaplama sonucu sisteme yetmeyecek şekilde bir adaptör verdiği için firma senelerdir tam gücünde kullanamıyordum cihazı, hatta aldığım ilk gün 3DMark testine sokmuştum da cihaz kapanmıştı. Şimdi gerçek gücünü ortaya çıkartacak bir güç kaynağı takacak olursam cihazın ısısı 3-5 derece artabilir. Yorumunuz için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı