Monster Notebook Teknik Servisi Deneyimim

none123

Kilopat
Merhaba, şu an da bilgisayarım üçüncü kere teknik servisteyken buraya konu açmak istedim. Görüşlerinizi merak ediyorum.

Giriş: 2 yıl önce Monster Notebook'tan alınan bir Tulpar T7 V15.1 kullanmaktayım. Masaüstü bir işlemci (i7-9700K) ve fabrika overclocklu bir GTX 1070 bulunduruyor. Kasası fazlası ile büyük ve fanları sebebi ile çok ses çıkaran bir laptop ama benim için bunlar sorun değil. Şu ana kadar hep düzenli olarak bakımını kendi servislerinde yaptırdım ve hiçbir fiziksel hasara uğramadı. Yaşadığım sorunlara geçiyorum:

Sorun 1: 2 yıl ve sayısız e-postanın ardından kendi sitelerinde bugün de cihazın sürücüleri yanlış şekilde listeleniyor. O sürücüleri yüklerseniz ses bile vermiyor bilgisayar, kendileri de onayladılar. Ama bu çok büyük bir dert değil Clevo modelini öğrenip kendim edindim sürücüleri. (Çünkü aynı zamanda cihaz yanında gelen USB farklı bir modele aitti, karıştırmışlar koyarken.)

Sorun 2: 1 yıl sonra bakım yapılmasına rağmen cihaz aşırı ısınmaya başladı, zaten sayfasında paylaşılan clock değerlerini asla tutturamıyor. Servise verdim termal macun uyguladılar geri verdiler. 102 derece normaldir, bu laptoplarda zaten olur dediler.

Sorun 3: Garanti süresinin dolmasına 2 ay kala cihazın ekran kartı orijinal base clock hızının 200MHz altına kilitlendi ve büyük problemler burada başladı. (Tahminimce ısınmadan dolayı) Servise verdim, termal macun uyguladık dediler, clock kilitlenmesi gitti, çökmeler başladı. Sıfırlamaktan orijinal driverlardan itibaren bugüne kadar olan tüm driverları denemeye kadar her şeyi denedim. Bu çökmeler herhangi bir 3D uygulama açılınca başlıyor ve gittikçe kısa süre ile tekrar ediyor.

Teknik servise kapalı oldukları için kargo ile vermek gerekti ve verdik. (kırılmasın diye kendi yan sokaklarından verildi, kargo şirketi sağ olsun el ile teslim etti)
Cihaz teknik servise giderken ben bakım yaptırdıktan sonra bu durum ortaya çıktığı için GPU değişimi talebinde bulundum, teknik servis işlemleri yapılırken aranmadım ve bana sorulmadan cihaz bana tekrar kargolanacak dendi. İşlemler hakkında bilgi almak isteyince söyledikleri şey: "Son bakım sırasında soğutma borusu vidası sıkılmamış, ısındığı için çöküyormuş. GPU hatasını düzelttik. Değişim reddedildi."

Sorun 4: 2 ay sonra(bu sırada garanti bitmiş oldu) kendilerine belirttiğim gibi çökmeler tekrar başladı. Müşteri temsilcisine durumu uzunca belirttim, teknik servisten bir supervisor özel olarak ilgilenecek lütfen saat 10.00'da bize gelip bırakın dediler. Bugün testleri yapan arkadaş aradı diskleri silmek için izin aldılar, hiçbir hata bulmamış (kendisi hangi testleri yaptığını özellikle belirtmiyor), yapılan testler nedir dediğimde kesinlikle cevap alamıyorum. (Yalnız kendisi benim isteğim üzerine Heaven Benchmark çalıştırdı ama Extreme ayarlara almayı reddetti) Kendileri 10 gün sonra servis açılınca gelip hatayı siz gösterirsiniz dediler. Ayrıca özellikle GPU'ya hafıza testi yapılıp yapılmadığını sordum, yapılmamış. Sonrasında beni arayan ikinci kişi, diğer firmalardan değişim örnekleri verince "Diğer firmalar ile ilgilenmiyorum, burası farklı firma cevabını verdi." Kendisine katılıyorum, hem de çok farklı.

Haber geldikçe güncelleyeceğim.

Son düzenleme:
Sosyaldeki yılmaz Monster savunucularını üzecek bir başlık daha.

Yanlış anlamayın ama defalarca Monster alınmaması gerektiğini yazdılar. Sizin alma sebebiniz neydi?
Özel olarak marka modeli ben seçemedim maalesef ama sebep kağıt üzerinde daha uygun fiyata daha iyi özellikler (masaüstü işlemci dahil edecek kadar) sunduğunu iddia etmesi ve teknik servisinin bakım sunmasıydı. Tabi bu bakımın çök kötü termal tasarımlara sahip laptoplar sattıklarını gizlemek için olduğunu bilmiyorduk o zaman.

Özel olarak marka modeli ben seçemedim maalesef ama sebep kağıt üzerinde daha uygun fiyata daha iyi özellikler (masaüstü işlemci dahil edecek kadar) sunduğunu iddia etmesi ve teknik servisinin bakım sunmasıydı. Tabi bu bakımın çök kötü termal tasarımlara sahip laptoplar sattıklarını gizlemek için olduğunu bilmiyorduk o zaman.
Hocam daha uygun olmasının elbet bir sebebi vardı :(

Hocam daha uygun olmasının elbet bir sebebi vardı :(
Aslında şu anki fiyatlarına bakınca arada fark da çok yok. (Bu notebook alınırken biraz daha fazlaydı fark)
Sitelerine girince fark etmiş oldum bu arada 2000 serisini popüler ve indirimde diye öne çıkarıp benzer fiyata 3000 serisi satarken stok bitiriyorlar.

En azından şimdi biliyorsunuz :)

İnanın az önceki mesaj, yazıp yazıp sildiğim, hatalı ve alınabileceğiniz şeyleri kırptığım son haliydi.
Önce uzun uzadıya -sizin de bahsettiğiniz- vaad ettiği şeyleri nispeten daha ucuza sunmasından bahsettim ama sonra sildim.

Eğer bir yerde herhangi bir mal daha ucuzsa mutlaka iki kere düşünmemiz gerekiyor.

"Ucuz mal alacak kadar zengim değilim"

En azından şimdi biliyorsunuz :)

İnanın az önceki mesaj, yazıp yazıp sildiğim, hatalı ve alınabileceğiniz şeyleri kırptığım son haliydi.
Önce uzun uzadıya -sizin de bahsettiğiniz- vaad ettiği şeyleri nispeten daha ucuza sunmasından bahsettim ama sonra sildim.

Eğer bir yerde herhangi bir mal daha ucuzsa mutlaka iki kere düşünmemiz gerekiyor.

"Ucuz mal alacak kadar zengim değilim"
Çok haklısınız, mesaja gösterdiğiniz hassaslık için de çok teşekkürler fakat alınmazdım herhalde :D, teknik servis yeterince azarlıyor bugün.

Bu arada bu reklamı yapılan hızların (minimum) sağlanması yasal sorumlulukları değil mi? NVIDIA nasıl bu firmalara partnerlik/satış yetkisi veriyor? Yoksa serbest mi?

Çok haklısınız, mesaja gösterdiğiniz hassaslık için de çok teşekkürler fakat alınmazdım herhalde :D, teknik servis yeterince azarlıyor bugün.

Bu arada bu reklamı yapılan hızların (minimum) sağlanması yasal sorumlulukları değil mi? NVIDIA nasıl bu firmalara partnerlik/satış yetkisi veriyor? Yoksa serbest mi?
Hukuki konuları bilmiyorum. Yanlış yönlendirme yapmak istemem.
Sevgiler

Güncelleme: Sorun bulmadıklarını belirttiler, teknik servislerine gittim tekrar yapılan testleri sordum cevap alamadım (testleri belirtmek zorunda değilim gibi bir çıkış yapıldı, buradan zaten kartın aslında hatalı olduğu ama bana geri gönderilmeye çalışıldığı belli), benim sorunu göstermeme de izin vermediler. Üzerinde (ben bu oyunu da ultraya çekip deneyebilirsiniz dediğim) gta5 oynamışlar çökmemiş, hangi ayarlarda söylemediler.

Sonuç olarak arandım ve 1070 O.C. ellerinde olmadığını söylediler, ya normal 1070 mobil taktırılacak ya da üstüne 3000TL verip 1080 taktırabilirsiniz dendi müşteri memnuniyeti altında. (tabi ki 5 yıllık karta 3000tl verip taktırmadım) 1070'i seçtim. Ürün kargoya veriliyormuş. Gelince kutuyu açarken dahil videoya alıp deneyeceğim.

Bu da yerli bir firmadan kullandığım son notebooktur. Bedava olsa alıp kullanılmaz, yarı yolda bırakıyor. Umarım benim eski kartı da başkasına satmaya çalışmazlar düzgün diye.
Umarım benim eski kartı da başkasına satmaya çalışmazlar düzgün diye.
1 yıl önce bu mesajı yazmışım en son, güncellemeyi unutmuşum konuyu. Benim eski kartı değişmeden bana geri yollayıp değiştik dediler. Değişmediklerini kartın seri numarasını önceden kaydettiğim için anlayabildim. Sorun devam ediyordu. Başka bir laptopa geçtim zaten.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı