Monster notebook Tulpar T5 %100 olan pil kullanılırsa ömrü uzar mı?

riseup01

Femtopat
Daha fazla  
Monster notbook Tulpar T5 kullanıyorum. Pil %100 dolu, kullanırsam pil ömrünü uzatmış olur muyum? Hani böyle sürekli için değil de ihtiyaç anları için pili saklamak istiyorum C. Ikartılan bir model değil. Onu sistemsel olarak ayarları var mı acaba? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Modern notebooklarda kullanılan şarj devresi ve li ion pillerle pil %100 şarj olduğunda şarj etmeyi durdurur ve bilgisayar güç adaptörüne bağlıysa enerjiyi adaptörden alır. Ancak tamamen şarjın kesilmesi durumuyla karşılaşmamaktayız. Bu süreçte cihaz mikro şarj olmaya devam edecektir. Bilgisayarını ister şarjda ister pilde kullan, yine belirli bir döngü sonunda pilin ölecek. O yüzden çok kafaya takmaya gerek yok ki Monster gibi oyun bilgisayarlarında rezalet piller kullanılarak kullanıcılar prize mahkum edilmeye çalışılıyor. Yani çok da bir şey kaybetmezsin.

Modern notebooklarda kullanılan şarj devresi ve li ion pillerle pil %100 şarj olduğunda şarj etmeyi durdurur ve bilgisayar güç adaptörüne bağlıysa enerjiyi adaptörden alır. Ancak tamamen şarjın kesilmesi durumuyla karşılaşmamaktayız. Bu süreçte cihaz mikro şarj olmaya devam edecektir. Bilgisayarını ister şarjda ister pilde kullan, yine belirli bir döngü sonunda pilin ölecek. O yüzden çok kafaya takmaya gerek yok ki Monster gibi oyun bilgisayarlarında rezalet piller kullanılarak kullanıcılar prize mahkum edilmeye çalışılıyor. Yani çok da bir şey kaybetmezsin.
sağ olun zaten prize bağlı kullanılan bi bilgisayar pil kullanırken işlemci gücü falan da düşüyor ama hani ihtiyaç halinde kullanmak için saklayabilir miyim diye düşündüm de olmuyormuş tekrardan sağ olun
Bataryayi en azindan ayda bir bitirip sarj etmelisiniz. Yoksa batarya sagligi duser.
thx

sağ olun zaten prize bağlı kullanılan bi bilgisayar pil kullanırken işlemci gücü falan da düşüyor ama hani ihtiyaç halinde kullanmak için saklayabilir miyim diye düşündüm de olmuyormuş tekrardan sağ olun

thx
Rica ederim. Aslinda bu sarj edilen her turlu aku, batarya, pil turevi icin gecerli. Pili olusturan kimyasal yapinini nozulmamasi icin rafta uzun sure bekletilmesi tavsiye edilmez. Kalem piller de dahil ayda bir defa bitirilip sarj edilmesi kapasitelerinin ve sarj dongulerinin korunmasi icin gereklidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı