Rehber Monster Tulpar serisi laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler

Merhaba sayın forum ahalisi, bugün sizlerle daha çok kişiye ulaşmasını istediğim bir konuyu anlatacağım. Her orta bütçeli laptop alacak insan bir kerede olsa Monster Tulpar serisine bakmıştır. "aaa neden bunlar bu kadar ucuz?" diye düşünmüşsünüzdür, işte bugün ben tam olarak bunu açıklayacağım. Hazırsanız başlıyoruz.

Tulpar v20.2 ve v20.3
11 bin bütçesi olan her insan v20.2 modeline bir göz atmıştır, içindeki 10750h ve 2060(v20.3 modeli içinde 10750h+3060 şeklinde geçerlidir.)Neden bu kadar ucuz diye düşünmüşsünüzdür, sebepleri şunlardır:
1)bu aletler Tulpar değil, içine RTX ekran kartı takılmış abralardır.
(Abra A7 v11.3 ve Tulpar T7 v20.3)

abra-a7-v11.3-resim-2_medium.png

T7-V20-3-resim-2_medium.png

2)Abra'daki duyabileceğiniz tüm olası sorunlar bu seriler içinde geçerlidir.
3)malzemeleri Abra oldukları için çok zayıftır.
4)uzun vadede kasa erimesi, anakart yanması, kasada kendiliğinden kırılmalar vb. durumlarla karşılaşma ihtimaliniz fazladır.
5)bütçeniz çok kısıtlı değilse, seçenekleriniz arasına dahi almayın.

Tulpar v19.2
Bu da 15 inç Abra'lara RTX takılıp Tulpar yapılmış modeldir. V20.2 ve v20.3 için yazdıklarımın birebir aynısı bu model içinde geçerlidir. Bu modelde performans yukarıdaki modellere göre düşük 90W TDP değerli 2060 bulunmaktadır. Benim tavsiyem bu modele hiçbir şekilde şans vermemenizdir.
V-kasa-resim-13_large.png

Tulpar v20.1
Bu model asıl giriş seviyesi Tulpar'dır. Malzeme kalitesi Tulpar olduğu için bir nebze daha iyidir ve alüminyum kasaya sahiptir. Bu modeldeki problem performans konusunda, içindeki 2060 90W TDP değerine sahiptir. 115W sürüm ile aralarında yüzde 8 ila 10 arası değişen performans farkı vardır. Bu modelin alternatifi rahat bulunduğu için pek tercih edilmemektedir, bu rehberi okuduğunuz zamanda fiyatı alternatiflerine göre uygunsa şans verilebilir.
02-IDO-2060-Nvidia_large.png

not: Gerçek Tulpar modellerine geçmiş bulunmaktayız, Tulpar serisinde Abra kadar problem görülmese de klasik Monster riskleri vardır, eksik RAM ile gelme, ölü piksel, çok nadir görülse de anakart yakma vb. internette araştırabilirsiniz.

Tulpar v19.7
Monster'daki en kaliteli kasa budur, özellikle 17.3 inç ve 2070 isteyenler bu modeli düşünebilirler. Bilinen yaygın bir problemi yoktur ama bazı kullanıcılar ısınma sorunu olduğunu belirtmektedir.
T7-V19-7-resim-2_medium.png

Tulpar V21 serisi
Son günlerde en çok konuşulan Monster serisi V21 serisidir. 2020 modellerinde 2060, 2070, 2070s ve 2080 MAX-Q ekran kartları seçenekleri bulunmaktadır. 1080p 144Hz ve 240Hz ekran seçenekleri bulunmaktadır. 2021 modellerinde herhangi büyük bir kasa değişimine gidilmemiş, Web Kamerasının yeri değiştirilmiş, kasada ufak ebat değişikliklerine gidilmiş, ekran kartlarına 3060 ve 3070, ekranlara 1440p 165Hz seçenekleri eklenmiştir. Bu modelde yaygın olarak ısınma sorunu olduğu belirtilmiştir. bu sorunun fan deliklerinin küçük, kasasının ince olmasından kaynaklandığı söylenmektedir. Genellikle satıldıkları fiyat bandında alternatifleri bulunduğu için alınmasını pek tavsiye etmiyorum. Ama kötüler mi hayır:)alacak kişilere şiddetle fan almalarını öneriyorum.
NOT:2021 modellerinin incelemeleri daha gelmemiştir, gelince ısınma sorunu çözülürse 2021 modellerine ayrı bir başlık açarak tekrar değerlendirme yapacağım.
02-IDY-2060 (2)_large.png

T5-V-21-4-resim-2_large.png

Umarım faydalı bir rehber olmuştur okuduğunuz için teşekkür ederim:)

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu anlık yazılımsal problemleri var. Biraz bekleyin hocam.
Laptop almam yaklaşık 1 ay sonra olur en yakın zaman olarak.
Biraz konudışı olabilir ama bu laptoplar arasından hangisini önerirsiniz?
Monster v21.4

Asus ROG Zephyrus G15(2020)[r9 4900hs - Rtx 2060]

Msi Gf65 rtx3060

Msi Stealth 15m

Size nasıl özel mesaj nasıl atabileceğimi bulamadım.
O yüzden buraya yazdım. Yanlış olduysa kusura bakmayın.

Monster v21.4

Asus ROG Zephyrus G15(2020)[r9 4900hs - Rtx 2060]

Msi Gf65 rtx3060

Msi Stealth 15m

Lenovonun yeni modellerini bekleyin derim.

Monster v21.4

ASUS ROG zephyrus G15(2020)[r9 4900hs - Rtx 2060]

MSI GF65 RTX3060.

MSI Stealth 15m.

Aralarından 21.4, estağfurullah buraya yazmanızda hiçbir sorun yok. Cuma günü Legion modelleri yurtdışında satışa çıkacak. Onlardan birini almanızı tavsiye ederim.

Aralarından 21.4, estağfurullah buraya yazmanızda hiçbir sorun yok. Cuma günü Legion modelleri yurtdışında satışa çıkacak. Onlardan birini almanızı tavsiye ederim.
Hocam çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.
Legion'un kasa tasarımı hoşuma gitmiyor. Belki soğutma ve performansdan ödün vermeden kasa tasarımını değiştirirler. Hiç düşünmeden ilk tercihim olur.
Monster laptopların kullandıkları panel ile ilgili bir bilgi var mı?
Ben biraz araştırdım ama bulamadım internette.
Msi mesela bazı laptoplarında panelin özellikle 3ms olduğunu belirtiyor. Bu değer monster v21 serisinde kaç acaba?
Veya şöyle de sorulabilir.
Çevrimi rekabetçi oyunlar vs için bu değer çok önemli midir?

Hocam çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.
Legion'un kasa tasarımı hoşuma gitmiyor. Belki soğutma ve performansdan ödün vermeden kasa tasarımını değiştirirler. Hiç düşünmeden ilk tercihim olur.
Monster laptopların kullandıkları panel ile ilgili bir bilgi var mı?
Ben biraz araştırdım ama bulamadım internette.
MSI mesela bazı laptoplarında panelin özellikle 3ms olduğunu belirtiyor. Bu değer Monster V21 serisinde kaç acaba?
Veya şöyle de sorulabilir.
Çevrimi rekabetçi oyunlar vs için bu değer çok önemli midir?

Geçen sene IPS 9ms paneller kullanıyorlardı, bu değerler yüksekmi bilemiyorum maalesef. Monitör bölümünde konu açarsanız yardımcı olacaklardır. Legion'ların tasarımları paylaşıldı zaten şöyle bırakıyorum:

1614786964296.png

Legion 7, artık 15 değil 16 inç.

1614787022296.png

Legion 5 Pro, 16 inç.
Legion 5 modeli hala aynı, yurtdışından alma imkanınız varsa Monster almayın. Legion alın hocam.

Geçen sene IPS 9ms paneller kullanıyorlardı, bu değerler yüksekmi bilemiyorum maalesef. Monitör bölümünde konu açarsanız yardımcı olacaklardır. Legion'ların tasarımları paylaşıldı zaten şöyle bırakıyorum:

Eki Görüntüle 904868

Legion 7, artık 15 değil 16 inç.

Eki Görüntüle 904869

Legion 5 Pro, 16 inç.
Legion 5 modeli hala aynı, yurtdışından alma imkanınız varsa Monster almayın. Legion alın hocam.

Yurtdışından direkt getirme imkanım yok maalesef. Amazon veya newegg e uygun bir fiyattan gelirse tercih edilebilir dediğiniz gibi.
Gözüme batan tek şey kasanın ekrandan 1-2 cm daha dışarıya doğru çıkıntılı olması.
20 mm kalınlıkta model gelirse o çıkıntı görmezden geleceğiz artık :)

Tulpar v20.1
Bu model asıl giriş seviyesi Tulpar'dır. Malzeme kalitesi Tulpar olduğu için bir nebze daha iyidir ve alüminyum kasaya sahiptir. Bu modeldeki problem performans konusunda, içindeki 2060 90W TDP değerine sahiptir. 115W sürüm ile aralarında yüzde 8 ila 10 arası değişen performans farkı vardır. Bu modelin alternatifi rahat bulunduğu için pek tercih edilmemektedir, bu rehberi okuduğunuz zamanda fiyatı alternatiflerine göre uygunsa şans verilebilir.
Hocam bu kasa Abra A5 v15.10 ve v15.8 serilerinde de var. Isınması nasıl bu kasanın?

Yeni konular

Geri
Yukarı