Monster Tulpar t5 v8.1 BF1 ve BF4 ani FPS düşüşleri

Brave_Bilbo17

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Yaklaşık 1.5 ay önce Monster Tulpar t5 v8.1 modelini aldım. Birkaç oyun yükledim (ac unity- ac revelations- mafia 3) ve test ettim hiçbir sıkıntı yoktu. Gayet akıcı ve stabildi fakat BF4 ve BF1 için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. BF4'te ultrada yaklaşık 100 FPS civarı alıyorum (ortalama.). Burada sıkıntı yok oyun gayet stabil çalışıyor fakat yaklaşık 10 dakikada bir FPS düşüşleri yaşıyorum. FPS 100 iken aniden 40'lara düşüyor ve sonra yeniden 100'e çıkıyor. Vsync'yi aktif edip denedim. Sonuç gene aynı. Oyun içinde "perfoverlay.drawgraph 1" komutunu yazarak CPU ve GPU çizelgesini izledim. Sorun tam olarak şu: Çizelge gayet normalken aniden CPU çizelgesi yükseliyor iniyor ve FPS düşüşü gerçekleşiyor. İnternetin altını üstüne getirdim. İngilizce olarak bu sıkıntıya "CPU SPIKE" diyorlar. Bu tarz sorunları yaşayan çok fazla kişi var bu yüzden çoğu forumda paylaşımlar yapılmış. Kimisi problemi çözmüş kimisi hala sıkıntı çekiyor. Denemediğim şey kalmadı, hatta o kadar çok şey denedim ki artık neler denediğimi hatırlayamaz oldum. En son FPS düşüşünü biraz azaltabildim. Artık yaklaşık 30 dakikada bir oluyor ve FPS yaklaşık 57-56 civarlarına düşüyor. Hala çok rahatsız edici ve hala çözüm bulabilmiş değilim. Son olarak, dün BF1 satın aldım. Uzun süredir beklediğim bir oyundu hemen indirmeye başladım. Şu an hala iniyor ama belirli bir indirmeden sonra singleplayer'ı oynamaya başlayabiliyorsunuz. Singleplayera ilk başladığımda sıkıntı yoktu herhangi bir FPS düşüşü olmuyordu ama bir yerden sonra tıpkı BF4'te olduğu gibi ani FPS düşüşü gerçekleşmeye başladı. Aynı komutu kullanarak CPU ve GPU çizelgesini açtım ve tıpko BF4'te olduğu gibi CPU çizgisinin aniden tavan yapıp yine normale döndüğünü ve tam bu anda FPS düşüşü gerçekleştiğini gördüm. Vsync açıkken ve stabil 60 FPS'de oynarken tak FPS aniden 57 civarlarına düşüyor ve yine 60'a yükseliyor. Garip olan bu sorunu bf4'teki gibi sürekli yaşamıyorum. Misal oynadığım bir bölümü tekrar oynadığımda bazen ani FPS düşüşü olmuyor. Ac- unity, ac revelations Mafia 3 ve the crew gibi oyunları test ettim ve hiç birinde ani FPS düşüşüne rastlamadım. Bu olay bir tek BF4 ve BF1'de oluyor. Acaba bilgisayarın bileşenlerinde mi bir sıkıntı var yoksa BF1 ve BF4 oyunları mı sıkıntılı? Biraz uzun oldu ama önerileriniz ve çözümünüz varsa lütfen ama lütfen beni aydınlatın. Şimdiden çok teşekkür ederim. (Aşağıya yaşadığım soruna benzer bir video bırakıyorum.)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yaşadığım olay bu videolardakine çok benzer. (Özellikle de ikincisine.) Sadece bu kadar kısa zamanda gerçekleşmiyor ve bu kadar çok olmuyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, öncelikle açılmış başlıkların altında alakasız konularda mesaj yazıp ''Recep bey yardım eder misiniz?'' tarzında şeyler yazmıyoruz. O sayfada aylardır başlıktaki ana konu ile ilgili cevap bekleyen insanlara ayıp oluyor.
  • Sistem özelliklerini (forumdakiler neymiş bu modelin özellikleri diye aramak zorunda kalmasın)
  • Sorun yaşadığın oyunların grafik ayarlarını (çözünürlük dahil)
  • MSI Afterburner ile işlemci, ekran kartı, RAM kullanım ve ısı değerlerinin, sıkıntı yaşadığın andaki görselini
  • Windows, Nvidia sürümlerini
Bu içerikleri paylaşırsan, belki yardımcı olabiliriz.

Son düzenleme:
Konuyu açalı neredeyse bir yıl olmuş ve bir yıl sonra ilk defa birileri yazıyor. Neyse, özellikleri ve diğer isteklerinizi paylaşıyorum.

Sistem özellikleri;

Gtx 1060 6gb ekran kartı
i7 6700hq işlemci
16 gb ram
256 gb ssd
1 tb hdd

SORUN:

Soruna gelecek olursak, yukarıda gayet detaylı bir şekilde yazdım ama yine bir kez daha özet geçiyorum. Battlefield 4 ve 1 dahil bir çok oyunda anlık takılmalar yaşıyorum. Grafik ayarları fark etmiyor. battlefield 4'te oyun içinde bir komut kullanarak cpu ve gpu grafiğini açıyorum. Taklıma olduğu sırada cpu değerinin aniden yükseldiğini görüyorum ( Aşağıdaki fotoğraftaki gibi.) . Aynı olay bir çok oyunda başıma geliyor. Sıcaklık değerleri ve diğer değerler gayet normal 70 dereceyi geçmiyor. Bir çok şey denedim ama çözümü bir türlü bulamadım. Arkaplanda Cpu'yu zorlayabilecek hiç bir uygulama yok. Tüm sürücülerin en güncel sürümleri yüklü. Bu arada bu sıkıntı olduğu zaman msi afterburner'a baktığımda cpu kullanımının aniden 95-98'lere çıkıp indiğini görüyorum. Gta 5 vb. oyunlarda da bu sıkıntı azda olsa kendini belli ediyor. 60 fps'de gayet akıcı oynarken aniden fps 55-56'lara düşüyor.

bu arada en güncel windows 10 kullanıyorum. Nvidia sürücü : 390.65 (en güncel)

Dosya Ekleri

• 20180122_031820.jpg
    20180122_031820.jpg
    94,4 KB · Görüntüleme: 94
Görseldeki şekilde paylaşır mısın?

Dosya Ekleri

• cs 1080p.png
    cs 1080p.png
    208,1 KB · Görüntüleme: 84
dostum merhabalar. Kusura bakma biraz geç yazıyorum. Ürünü servise gönderdim ve üç farklı windows sürümünü denediğimi söyledim fakat yaptıkları tek şey yine format atmak olmuş sorun hala devam etmekte. Sıkıntı sırasındaki fotoğrafları ve afterburner istatistiklerini aşağıya bırakıyorum.

İlk attığım fotoğraf PUBG oynadığım sırada gerçekleşen ani fps düşüşleri. Gördüğün gibi gpu kullanımı aniden düşünüyor.

Diğer attığım üç fotoğrafta battlefield 4 oynadığım sırada yaşadığım ani fps düşüşü. Vsync açık bir şekilde oynadım ( Vsync kapalı olsa da fark etmiyor yine düşüşler oluyor) Gördüğün gibi fps aniden 30'a düşüp tekrardan eski haline geliyor

Dosya Ekleri

• PUBG.png
    PUBG.png
    13,5 KB · Görüntüleme: 84
  • BF1.png
    BF1.png
    18,3 KB · Görüntüleme: 81
  • BF2.png
    BF2.png
    30,3 KB · Görüntüleme: 67
  • BF3.png
    BF3.png
    19,7 KB · Görüntüleme: 74
Bu grafiklerden çok bir şey çıkartamıyorum açıkçası. Benim paylaştığım görseldeki hali ile oradaki tüm unsurları içerecek şekilde paylaşır mısın? Bu arada 1080P, ultra ayarlarda olsun BF1. Birde V-Sync yüksek gecikmeyle takılma hissi yaşatıyor, ekran kartın Fast Sync destekliyorken onu kullan bence.

Dosya Ekleri

• düşey.png
    düşey.png
    47,8 KB · Görüntüleme: 59
  • PUBG afterburner.png
    PUBG afterburner.png
    190,5 KB · Görüntüleme: 65
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı