İnceleme Monster Tulpar T7 20.4

Daha önce Monster 20.4 ile ilgili ilk izlenimlerimi paylaşmıştım. Artık bir incelemesini yapabilecek kıvama geldiğimi düşünüyorum.

Öncelikle neden 20.4?

Bunun en büyük nedeni 17.3 ekrana sahip FHD olan ve 130W Max-P ekran kartının olması benim için en önemli tercihti. Monster'ın kendi sayfasından yukarıdaki özellikleri girdiğinizde bu özellikleri karşılayan modellerin sayılı olduğunu görürsünüz. V21.8 sürümü bile 17 inç ekrana sahip olmasına rağmen QHD ekrana sahip. Özetle FHD bir ekranda ısrarcı olmamın nedeni malum bundan 5 yıl sonra bile oyunlarda FPS kaybını en aza indirmek ve daha uzun yıllar kullanım amacını taşımaktı. Normalde QHD olan v21.6 gibi Tongfang kasaları tercih etmek daha mantıklı gibi geliyor ancak dediğim gibi 5 yıl sonra QHD bir ekranda çözünürlüğünü FHD düşürüp görüntüde bulanıklaşma gibi sorunlarla karşılaşmamak için en güzel çözüm ya v25.1.2 almaktı ya da v20.4 almaktı. Malumunuz bu iki laptop arasında da fiyat farkı var. Sonuç olarak 20.4'ü bu şekilde satın almış oldum.

Not: 17.3 inçlik bir ekran Masaüstü bir deneyime gerçekten çok yaklaştırıyor.

Ürünün Teknik özellikleri

Monster'ın kendi sayfasından ürünün teknik özelliklerine şuradan ulaşabilirsiniz.

Kasa yapısı ve hissiyatı:

Güçlendirilmiş sert plastik olarak geçiyor. Gerçekten de dokunduğunuzda o sertliği hissediyorsunuz. En azından daha önce kullandığım (MSI ve Grundig) markalı plastik kasalara göre çok daha iyi hissettiriyor.

Soğutma:

Şimdi 17.3 almanızın avantajlarından biri de malumunuz kasa biraz daha büyük olduğu için soğutma performansı da o kadar artıyor. Normalde internette 20.4 ile ilgili incelemelere baktığınızda sıcaklıkların 75-87 derece aralığında olduğunu görürsünüz. Muhtemelen yapılan bu incelemelerin laptopun alttan hava almaması yüzünden olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden bu laptopu almayı düşünen olursa mutlaka bir stand ya da stand görevini görecek bir soğutucu almalarını tavsiye ederim. Laptop yerden biraz yukarı kalktığında ise mevcut sıcaklıklar 10-15 derece birden düşüyor ve son derece serin kalabiliyor. Aşağıda ki testlerde de bu sıcaklıkları görebilirsiniz.

Performans:

Performans testleri Windows 11 üzerinde yapılmıştır. Değerler Windows 10 ile yapıldığında belki daha yüksek seviyelere çıkabilir ancak düşebilirde. Bunu baştan belirtmekte fayda görüyorum.

Timespy Testi:

Testler MUX açık ve Turbofan/Turbo mod açık şekilde yapılmıştır. Ayrıca Monster kontrol merkezinden ekran kartı için bazı OC ayarları yapılmıştır. Elbette iyi bir termal macun kullanarak daha yüksek seviyelere ulaşmak mümkün görünüyor.

Test sonuçlarına ayrıntılı olarak ulaşmak için link: I scored 9 260 in Time Spy

Ayrıca en aşağıda ki resimlerden test sırasında ki sıcaklık değerlerine de ulaşabilirsiniz.

Cinebench R23/CPU-Z Testi:

Monster kontrol merkezinde ki varsayılan ayarlar kullanılmıştır. İşlemci için herhangi bir OC ayarlaması yapılmamıştır. İleride iyi bir termal macun satın alarak yine buraya sonuçları ekleyebilirim.

Not: Monster kontrol merkezinde Dynamic Boost varsayılan ayarlarda Max 5W'a kadar çıkmaktadır. Dilerseniz bunu 15W yaparak daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

Oyunlarda Genel Durum:

Timespy testi aslında oyunlarda ki performansını az çok tahmin etmenizi sağlayacaktır. Genel olarak Ultra ayarlarda gayet akıcı bir deneyim sağladığını söyleyebilirim. Ayrıca HDMI 2.1 olması aynı zamanda TV'de oyun keyfi yapmak isteyenler için gayet tatmin edici diyebilirim. Gerekli olan tek şey Logitech F710 gibi kablosuz bir gamepad almak. Daha önce Android TV'de GeForce NOW kullanan biri olarak arada ki farkın çok ciddi boyutlarda olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca uzun oynayış saatlerinde bile ekran kartı sıcaklığı Max 76 dereceyi gördüm. (God of War Ultra, Ultra+ ayarlarda) İşlemci sıcaklığı 60-67 derece seviyelerindeydi.

Monster'ın Genel Sorunları var mı?

Öncelikle şu ana kadar Windows 11 bugları dışında herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Panelin ekran görüntüsü aşağıdadır. Işık Testi yaptığımda bence yeterli seviyede olduğunu söyleyebilirim. (Malum IPS ekranların genel durumu ortada) Bunun dışında ölü piksel ya da donanımsal herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

v20.4'ün Eksik Gördüğüm Noktaları:

Böyle güçlü bir cihaza güçlü bir batarya gerekiyordu. 17.3 bir ekranda 4 Hücreli 62, 32Wh bir batarya kesinlikle yetersiz.

Bu laptopu almayı düşünen arkadaşlar herhangi bir stand üstünde kullanması şart diyebilirim. Stand görevini gören bir soğutucu da iş görebilir. Tavsiyem stand görevini gören yükseklik ayarlı bir soğutucu almanız. Soğutucuların performana ve sıcaklık değerlerine doğrudan etkisi çok az (Max 2-3 derece) ancak cihazda ki tüm bileşenlerin daha serin bir ortamda çalışmasını sağlaması daha iyidir. (Ben 199 TL'lik Frisby FNC5230ST kullanıyorum)

Oyun oynarken klavye tuşlarından hafif sıcaklığı hissediyorsunuz. Bu beni pek etkilemiyor çünkü kablosuz klavye mouse set kullanıyorum. Laptop klavyesi kullanacak arkadaşlar bunu bilmelerinde fayda var.

25.1.2 mi yoksa 20.4 mü?

Bu tamamen bütçeniz ile alakalı bir durum. Birisi Tongfang diğeri ise GP76 MSI kasa. Soğutma açısından ikisi de tatmin edecektir. (Elbette Tongfang kasa hava aldığı sürece.) Bunun dışında SteelSeries klavye ya da alüminyum kasa sizin için çok sorun değilse 20.4'ü herhangi bir Monster ya da bu ürünü satan başka bir mağazadan bakıp ürünü yerinde görmenizi tavsiye ederim. Bütçesi 25.1.2 seviyesine çıkanlar ayrıca diğer ürünleri de mutlaka incelesinler.

Monster 20.4'ü tavsiye eder misin?

Şimdi bir tüketici olarak benim de Monster'a karşı bir ön yargım vardı. Ancak malum ülkenin geldiği ekonomik konumda bütçem dahilinde performans olarak alabileceğimin en iyisini almaya çalıştığımı söyleyebilirim. Lenovo, MSI. Vb gibi markaların 17.3 inç FHD ve 3060 130W cihazlarının fiyatları ortada. Daha yüksek bütçeye sahip olanlar elbette diğer ürünleri inceleyebilirler. Bir önemli nokta da satın alınan cihazların (hangi marka olursa olsun) ışık sızması, ölü piksel. Vb gibi sorunlarla karşılaşma ihtimali. Teknoloji malum biraz da şans işidir. Bu yüzden doğrudan size v20.4'ü tavsiye edemem ancak sizlere fikir verebilirim.

V20.4'ü almayı düşünüyorsanız öncelikle 15 gün koşulsuz iade şartlarını incelemelisiniz.

Ürünü almadan önce bunları dikkatle inceleyin ve satın alım sonrasında herhangi bir sorunla karşılaşırsanız direk iade edin.

Görseller ve Testler:

Resimler aşağıdadır.

Ben aldığım cihazdan şimdilik memnunum diyebilirim. Sorusu olan arkadaşlar bu başlık altında sorusunu sorabilirler. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Not: Moderatör arkadaş 20.4 ilk izlenim başlığını silebilir. Teşekkürler.
 

Dosya Ekleri

 • 1.jpg
  1.jpg
  185,5 KB · Görüntüleme: 510
 • 2.jpg
  2.jpg
  212,2 KB · Görüntüleme: 424
 • 3.jpg
  3.jpg
  183,6 KB · Görüntüleme: 472
 • 4.jpg
  4.jpg
  171,8 KB · Görüntüleme: 549
 • 5.jpg
  5.jpg
  304,2 KB · Görüntüleme: 550
 • 6.jpg
  6.jpg
  84,2 KB · Görüntüleme: 527
Son düzenleme:
KS
KS
timelook

timelook

Picopat
Katılım
10 Mart 2022
Mesajlar
649
Makaleler
2
Çözümler
1
Hocam baya ilginç bir özelleştirme yapmışsınız. Ne tür oyunlar oynuyorsunuz? Cihazınızın performansını arttırmak istiyorsanız dynamic boost'unu etkinleştirin ve güç değerini 5W'den 15W'a çıkarın. Aynı zamanda bios'dan mux switch'i açın.
 

mustafayilmaz1

Picopat
Katılım
3 Ağustos 2022
Mesajlar
31
Çözümler
1
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Hocam bayağı ilginç bir özelleştirme yapmışsınız. Ne tür oyunlar oynuyorsunuz? Cihazınızın performansını arttırmak istiyorsanız Dynamic Boost'unu etkinleştirin ve güç değerini 5W'den 15W'a çıkarın. Aynı zamanda BIOS'tan MUX Switch'i açın.

Star Wars Jedi fallen, GTA 5, Dying Light 1-2, Witcher 3 genellikle bu tarz oyunlar, NVIDIA Denetim Masası'ndan oyuna özel NVIDIA GPU'yu seçince biostakiyle aynı olmuyor mu?
 
KS
KS
timelook

timelook

Picopat
Katılım
10 Mart 2022
Mesajlar
649
Makaleler
2
Çözümler
1
Hayır olmuyor hocam. Biostan mux'u açmanız lazım. Single player oyunlar için 70fps normaldir. Yapılandırılabilir ekran kartı ayarı yerine dynamic boost kullanmak daha mantıklıdır. Bu şekilde oyun modunda oyunları oynadığınız için işlemci performansı gerektiren oyunlarda gücü tamamen ekran kartına verdiğiniz için fps düşüşleri yaşarsınız. Dynamic boost'un görevi bu gücü işlemci isterse işlemciye vermek ekran kartı isterse ekran kartına vermektir. Böylece bir denge kurulur.
 

isyankar_memo

Femtopat
Katılım
17 Ağustos 2022
Mesajlar
52
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
v20.4'e mi döndünüz hocam 2.el? Sound blaster her windows 11 güncellemesinde bozuluyor neredeyse. Şahsen ben cihazı ilk aldığımda deneme amaçlı baktım sonra hiç kullanmadım. Daha çok kulaklık kullanarak oyunları oynuyorum. Hoparlör'lerin ses kalitesi orta seviyede olduğunu söyleyebilirim.
Sıfırına yöneldik sanırım hocam 32 ram 1 TB verisyonuna . Ben kulaklıksız Allah'a emanet oynamayı seviyorum. 15.8.5 de thx harika düzeydeydi o seviyeyi sound blaster 6 da bulamadım T7 21.9 da, yarısını bile bulamadım hatta. Valorantta MP3 kulaklığı da dahil ayak seslerini alamıyordum Max seviyede. Öte yandan aynı zamanda da 240w retro adaptör de baktım. Bir arkadaş vardı etiketlerim sen de bayağı muhabbet etmişsin o başlıkta. Kendisini etiketledim 180 w yerine 230 w kullanıyordu. İnşallah timespy yapar da her iki aynı full ayarda, adaptör farklarını rahatça görebiliriz. Hayal kırıklığı mi yoksa umut mu diye.
 

mustafayilmaz1

Picopat
Katılım
3 Ağustos 2022
Mesajlar
31
Çözümler
1
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Hayır olmuyor hocam. BIOS'tan MUX'u açmanız lazım. Single Player oyunlar için 70FPS normaldir. Yapılandırılabilir ekran kartı ayarı yerine Dynamic Boost kullanmak daha mantıklıdır. Bu şekilde oyun modunda oyunları oynadığınız için işlemci performansı gerektiren oyunlarda gücü tamamen ekran kartına verdiğiniz için FPS düşüşleri yaşarsınız. Dynamic Boost'un görevi bu gücü işlemci isterse işlemciye vermek ekran kartı isterse ekran kartına vermektir. Böylece bir denge kurulur.

Hocam peki sizin Monster Control Center'daki fan ayarları ve akıllı güç kontrolü bölümünün resimlerini atabilir misiniz?
 
KS
KS
timelook

timelook

Picopat
Katılım
10 Mart 2022
Mesajlar
649
Makaleler
2
Çözümler
1
@isyankar_memo öncelikle hayırlı olsun diyeceğim o zaman -) Ses konusunda 20.4 premium bir cihaz değil aksine f/p ürünü. Eski tulpar'lara bakarsanız örneğin almayı düşündüğünüz ikinci el v19.7'de mekanik klavye bulunmaktaydı. Şuan 21.9 da bile mekanik klavye bulunmuyor. Şunu demek istiyorum TL değer kaybettikçe monster'da cihazlardan bir şeyler kırpmaya başlıyor. v20.4 ile v20.5 arasında ki fark bile bunun en büyük örneği. Bu yüzden thx arıyorsanız monster tarafında ikinci el v21.6'ya bakabilirsiniz ya da diğer farklı ürünleri(asus,msi..vb) inceleyebilirsiniz. Şahsen ben sizin yerinizde olsam bir 7+1 hoparlör sistemi kurmayı düşünürdüm şayet kulaklık kullanmıyorsanız. Adaptör konusunda 21.9'da cihaz timespy skorunda ortalamanın altında kalıyordu. Biz monster kontrol merkezinde sorun olduğunu düşündük. v20.4'de tam tersi bir durum mevcut yani ortalamanın üstünde değerler alıyorsunuz. Bu yüzden hayal kırıklığı değil de umut için bile riskli bir işlem çünkü bu cihaz premium bileşenlere sahip bir cihaz değil dediğim gibi f/p ürünü. Zaten premium bileşenlere sahip olsa bu fiyatlarda olmazdı -)
@mustafayilmaz1 Hocam ben oyun oynarken monster kontrol merkezinde ki ayarlarım varsayılan ayarlarda oluyor. Sadece dynamic boostu 5W'den 15W'ye çıkarıyorum. Aynı zamanda mux switch bende her zaman açık. Fan ayarlarım da her zaman otomatik durumda ki oyun sırasında turbo fan'ı açtığım için fan ayarlarının bir anlamı kalmıyor zaten. Sizin olaya gelecek olursam ani fps düşüşünün nedeni cihaz performans için optimize edilmemiş olduğundan dolayı olabilir. Nivdia denetim masasından "görüntü ayarlarını önayarlı yap" kısmını performans olarak değiştirin.
 

isyankar_memo

Femtopat
Katılım
17 Ağustos 2022
Mesajlar
52
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
@timelook sa hocam az evvel aldım 20.4 1 TB SSD 1x16 ram ile 27.098,99 TL ödedik; hala maalesef ayın 2 sinde monsterde olan muhasebede takıldı kaldı. Tulpar T7 21.9 parasını alamadık. Kartın limiti de az evvel bitirdik. :) Arana katildim inşallah. Sanırım yarın kargolarlar bu arada ağzım yandı kurumsal değil kişisel aldık. Sanayici arkadaşımın muhasebecisi yüzünden kendime kestirdim :)

Ram konusunda ise beğenirsem eğer anında 1x16 ile 32 ram yapacağım
 
KS
KS
timelook

timelook

Picopat
Katılım
10 Mart 2022
Mesajlar
649
Makaleler
2
Çözümler
1
@timelook sa hocam az evvel aldım 20.4 1 TB SSD 1x16 ram ile 27.098,99 TL ödedik; hala maalesef ayın 2 sinde monsterde olan muhasebede takıldı kaldı. Tulpar T7 21.9 parasını alamadık. Kartın limiti de az evvel bitirdik. :) Arana katildim inşallah. Sanırım yarın kargolarlar bu arada ağzım yandı kurumsal değil kişisel aldık. Sanayici arkadaşımın muhasebecisi yüzünden kendime kestirdim :)

Ram konusunda ise beğenirsem eğer anında 1x16 ile 32 ram yapacağım
Hayırlı olsun hocam. :) 14 gün cihazı denemeniz için yeterli bir süre zaten. Yanlız 20.4'den tam performans alabilmek için mutlaka bir soğutucu lazım. Cihaz hava almıyor çünkü. Bende şu ürün var işimi görüyor. Duruma göre bunu da sipariş verebilirsiniz.
 

isyankar_memo

Femtopat
Katılım
17 Ağustos 2022
Mesajlar
52
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Hayırlı olsun hocam. :) 14 gün cihazı denemeniz için yeterli bir süre zaten. Yanlız 20.4'den tam performans alabilmek için mutlaka bir soğutucu lazım. Cihaz hava almıyor çünkü. Bende şu ürün var işimi görüyor. Duruma göre bunu da sipariş verebilirsiniz.
Değerli @timelook bu olmaz mı? Şayet sesi ve ısınması konusunda memnun kalırsam daha kaliteli ürünlerden de alırım anında. İlk etapta sesi çok önemli :) inşallah güzeldir. Abra 15.8.5 thx gercekten thx yüklendikten sonra süperdi o konuda çok memnundum. Öte yandan değişik bir PC bulmuştum aslında 2.el 12.500 TL'ye tulpar T7 15.1.1 (ikinci el 144 Hz 12.500 TL) acayip merak ettim hala ediyorum. Sanırım monsterdeki en acayip laptop gördüğüm. 12 taksitle bunu aldık velhasıl :)
 

Dosya Ekleri

 • IMG_20220829_104804.jpg
  IMG_20220829_104804.jpg
  241,8 KB · Görüntüleme: 16
 • IMG_20220829_104602.jpg
  IMG_20220829_104602.jpg
  403,6 KB · Görüntüleme: 14
 • IMG_20220829_104758.jpg
  IMG_20220829_104758.jpg
  168,6 KB · Görüntüleme: 14
Yukarı