İnceleme Monster Tulpar T7 20.4

Daha önce Monster 20.4 ile ilgili ilk izlenimlerimi paylaşmıştım. Artık bir incelemesini yapabilecek kıvama geldiğimi düşünüyorum.

Öncelikle neden 20.4?

Bunun en büyük nedeni 17.3 ekrana sahip FHD olan ve 130W Max-P ekran kartının olması benim için en önemli tercihti. Monster'ın kendi sayfasından yukarıdaki özellikleri girdiğinizde bu özellikleri karşılayan modellerin sayılı olduğunu görürsünüz. V21.8 sürümü bile 17 inç ekrana sahip olmasına rağmen QHD ekrana sahip. Özetle FHD bir ekranda ısrarcı olmamın nedeni malum bundan 5 yıl sonra bile oyunlarda FPS kaybını en aza indirmek ve daha uzun yıllar kullanım amacını taşımaktı. Normalde QHD olan v21.6 gibi Tongfang kasaları tercih etmek daha mantıklı gibi geliyor ancak dediğim gibi 5 yıl sonra QHD bir ekranda çözünürlüğünü FHD düşürüp görüntüde bulanıklaşma gibi sorunlarla karşılaşmamak için en güzel çözüm ya v25.1.2 almaktı ya da v20.4 almaktı. Malumunuz bu iki laptop arasında da fiyat farkı var. Sonuç olarak 20.4'ü bu şekilde satın almış oldum.

Not: 17.3 inçlik bir ekran Masaüstü bir deneyime gerçekten çok yaklaştırıyor.

Ürünün Teknik özellikleri

Monster'ın kendi sayfasından ürünün teknik özelliklerine şuradan ulaşabilirsiniz.

Kasa yapısı ve hissiyatı:

Güçlendirilmiş sert plastik olarak geçiyor. Gerçekten de dokunduğunuzda o sertliği hissediyorsunuz. En azından daha önce kullandığım (MSI ve Grundig) markalı plastik kasalara göre çok daha iyi hissettiriyor.

Soğutma:

Şimdi 17.3 almanızın avantajlarından biri de malumunuz kasa biraz daha büyük olduğu için soğutma performansı da o kadar artıyor. Normalde internette 20.4 ile ilgili incelemelere baktığınızda sıcaklıkların 75-87 derece aralığında olduğunu görürsünüz. Muhtemelen yapılan bu incelemelerin laptopun alttan hava almaması yüzünden olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden bu laptopu almayı düşünen olursa mutlaka bir stand ya da stand görevini görecek bir soğutucu almalarını tavsiye ederim. Laptop yerden biraz yukarı kalktığında ise mevcut sıcaklıklar 10-15 derece birden düşüyor ve son derece serin kalabiliyor. Aşağıda ki testlerde de bu sıcaklıkları görebilirsiniz.

Performans:

Performans testleri Windows 11 üzerinde yapılmıştır. Değerler Windows 10 ile yapıldığında belki daha yüksek seviyelere çıkabilir ancak düşebilirde. Bunu baştan belirtmekte fayda görüyorum.

Timespy Testi:

Testler MUX açık ve Turbofan/Turbo mod açık şekilde yapılmıştır. Ayrıca Monster kontrol merkezinden ekran kartı için bazı OC ayarları yapılmıştır. Elbette iyi bir termal macun kullanarak daha yüksek seviyelere ulaşmak mümkün görünüyor.

Test sonuçlarına ayrıntılı olarak ulaşmak için link: I scored 9 260 in Time Spy

Ayrıca en aşağıda ki resimlerden test sırasında ki sıcaklık değerlerine de ulaşabilirsiniz.

Cinebench R23/CPU-Z Testi:

Monster kontrol merkezinde ki varsayılan ayarlar kullanılmıştır. İşlemci için herhangi bir OC ayarlaması yapılmamıştır. İleride iyi bir termal macun satın alarak yine buraya sonuçları ekleyebilirim.

Not: Monster kontrol merkezinde Dynamic Boost varsayılan ayarlarda Max 5W'a kadar çıkmaktadır. Dilerseniz bunu 15W yaparak daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

Oyunlarda Genel Durum:

Timespy testi aslında oyunlarda ki performansını az çok tahmin etmenizi sağlayacaktır. Genel olarak Ultra ayarlarda gayet akıcı bir deneyim sağladığını söyleyebilirim. Ayrıca HDMI 2.1 olması aynı zamanda TV'de oyun keyfi yapmak isteyenler için gayet tatmin edici diyebilirim. Gerekli olan tek şey Logitech F710 gibi kablosuz bir gamepad almak. Daha önce Android TV'de GeForce NOW kullanan biri olarak arada ki farkın çok ciddi boyutlarda olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca uzun oynayış saatlerinde bile ekran kartı sıcaklığı Max 76 dereceyi gördüm. (God of War Ultra, Ultra+ ayarlarda) İşlemci sıcaklığı 60-67 derece seviyelerindeydi.

Monster'ın Genel Sorunları var mı?

Öncelikle şu ana kadar Windows 11 bugları dışında herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Panelin ekran görüntüsü aşağıdadır. Işık Testi yaptığımda bence yeterli seviyede olduğunu söyleyebilirim. (Malum IPS ekranların genel durumu ortada) Bunun dışında ölü piksel ya da donanımsal herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

v20.4'ün Eksik Gördüğüm Noktaları:

Böyle güçlü bir cihaza güçlü bir batarya gerekiyordu. 17.3 bir ekranda 4 Hücreli 62, 32Wh bir batarya kesinlikle yetersiz.

Bu laptopu almayı düşünen arkadaşlar herhangi bir stand üstünde kullanması şart diyebilirim. Stand görevini gören bir soğutucu da iş görebilir. Tavsiyem stand görevini gören yükseklik ayarlı bir soğutucu almanız. Soğutucuların performana ve sıcaklık değerlerine doğrudan etkisi çok az (Max 2-3 derece) ancak cihazda ki tüm bileşenlerin daha serin bir ortamda çalışmasını sağlaması daha iyidir. (Ben 199 TL'lik Frisby FNC5230ST kullanıyorum)

Oyun oynarken klavye tuşlarından hafif sıcaklığı hissediyorsunuz. Bu beni pek etkilemiyor çünkü kablosuz klavye mouse set kullanıyorum. Laptop klavyesi kullanacak arkadaşlar bunu bilmelerinde fayda var.

25.1.2 mi yoksa 20.4 mü?

Bu tamamen bütçeniz ile alakalı bir durum. Birisi Tongfang diğeri ise GP76 MSI kasa. Soğutma açısından ikisi de tatmin edecektir. (Elbette Tongfang kasa hava aldığı sürece.) Bunun dışında SteelSeries klavye ya da alüminyum kasa sizin için çok sorun değilse 20.4'ü herhangi bir Monster ya da bu ürünü satan başka bir mağazadan bakıp ürünü yerinde görmenizi tavsiye ederim. Bütçesi 25.1.2 seviyesine çıkanlar ayrıca diğer ürünleri de mutlaka incelesinler.

Monster 20.4'ü tavsiye eder misin?

Şimdi bir tüketici olarak benim de Monster'a karşı bir ön yargım vardı. Ancak malum ülkenin geldiği ekonomik konumda bütçem dahilinde performans olarak alabileceğimin en iyisini almaya çalıştığımı söyleyebilirim. Lenovo, MSI. Vb gibi markaların 17.3 inç FHD ve 3060 130W cihazlarının fiyatları ortada. Daha yüksek bütçeye sahip olanlar elbette diğer ürünleri inceleyebilirler. Bir önemli nokta da satın alınan cihazların (hangi marka olursa olsun) ışık sızması, ölü piksel. Vb gibi sorunlarla karşılaşma ihtimali. Teknoloji malum biraz da şans işidir. Bu yüzden doğrudan size v20.4'ü tavsiye edemem ancak sizlere fikir verebilirim.

V20.4'ü almayı düşünüyorsanız öncelikle 15 gün koşulsuz iade şartlarını incelemelisiniz.

Ürünü almadan önce bunları dikkatle inceleyin ve satın alım sonrasında herhangi bir sorunla karşılaşırsanız direk iade edin.

Görseller ve Testler:

Resimler aşağıdadır.

Ben aldığım cihazdan şimdilik memnunum diyebilirim. Sorusu olan arkadaşlar bu başlık altında sorusunu sorabilirler. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Not: Moderatör arkadaş 20.4 ilk izlenim başlığını silebilir. Teşekkürler.
 

Dosya Ekleri

 • 1.jpg
  1.jpg
  185,5 KB · Görüntüleme: 510
 • 2.jpg
  2.jpg
  212,2 KB · Görüntüleme: 424
 • 3.jpg
  3.jpg
  183,6 KB · Görüntüleme: 472
 • 4.jpg
  4.jpg
  171,8 KB · Görüntüleme: 549
 • 5.jpg
  5.jpg
  304,2 KB · Görüntüleme: 550
 • 6.jpg
  6.jpg
  84,2 KB · Görüntüleme: 527
Son düzenleme:

isyankar_memo

Femtopat
Katılım
17 Ağustos 2022
Mesajlar
52
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Hatırladım hocam. Yükseklik ayarı bunun kırıktı. -) Neyse gelince tekrar test etmiş olursunuz.
Evet evet tek bacağını kırdık :)) gelir gelmez timespy testini yapıp hemen atacağım

Evet laptop bugün geldi yarın dağıtıma çıkacaktı ama ben kargodan kendim aldım. Ram 1x16 Gb acaba seninle aradaki fark 32 gb ram farkı olabilir mi sevgili @timelook yanlız linki vermedi niye anlamadım

bu da son test
timspy
ramleri seçtim biostan 2. sıradaki 1:2 yaptım doğru mudur ?

@timelook ramlar ne geldi sana ? crucial ct16g4fra32a.c16fp çıktı bende 1x16 da
 

Dosya Ekleri

 • 5.jpg
  5.jpg
  254 KB · Görüntüleme: 56
 • 4.jpg
  4.jpg
  216,7 KB · Görüntüleme: 35
 • 3.jpg
  3.jpg
  221,4 KB · Görüntüleme: 32
 • 2.jpg
  2.jpg
  279,4 KB · Görüntüleme: 26
 • 1.jpg
  1.jpg
  325,6 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleme:
KS
KS
timelook

timelook

Picopat
Katılım
10 Mart 2022
Mesajlar
649
Makaleler
2
Çözümler
1
Hocam değerler ve sıcaklıklar güzel. v21.9 gibi ortalamanın altında değil aksine ortalamanın üstünde geziyorsunuz. :) (Şuradan kıyaslarsınız) Ben oyun oynamaya döndüm bu yüzden çok aktif değilim ancak 4000 serisi malum dlss3'ü de destekliyor. İyi mi yaptınız kötü mü kararı siz verirsiniz ancak v20.4'de en kötü e-gpu işine girişebilirsiniz thunderbolt4 ile. Ben şuan bunu düşünüyorum. Hayırlı olsun diyelim.
 

isyankar_memo

Femtopat
Katılım
17 Ağustos 2022
Mesajlar
52
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Hocam değerler ve sıcaklıklar güzel. v21.9 gibi ortalamanın altında değil aksine ortalamanın üstünde geziyorsunuz. :) (Şuradan kıyaslarsınız) Ben oyun oynamaya döndüm bu yüzden çok aktif değilim ancak 4000 serisi malum dlss3'ü de destekliyor. İyi mi yaptınız kötü mü kararı siz verirsiniz ancak v20.4'de en kötü e-gpu işine girişebilirsiniz thunderbolt4 ile. Ben şuan bunu düşünüyorum. Hayırlı olsun diyelim.
@timelook değerleri gerçekten beğendim bence 25.1.2 almadığım için gayet de iyiyim. Tek eksisi ekranımızın 144 hz olması. Gerçekten f/p ürününü aldık kesin olarak. öte yandan bugün ram sipariş ettim turuncu siteden; oradan da gg online yani kendisi satıyor. crucial marka 16 ram aldık. Biraz daha haliyle ekran kartı puanlarım yükselir. Sendeki soğutucunun aynısını alıp deneyeceğim inşallah. rtx 4000 serisinin birkaç ayı kesin var hatta yılbaşı garanti. ikinci el piyasası o kadar abartılı ki 12 taksit ile aldık bu pcyi. biraz kullanırım 4000 serisi geldiğinde düşünürüz be hocam. Bu laptopun sesini bu arada çok beğendim kesinlikle 21.9 ve 21.8 de ki gibi değil. Bunda da sound blaster 6+ cinema plus var. Gerçekten beni epey aydınlattın çok teşekkür ederim.
 
KS
KS
timelook

timelook

Picopat
Katılım
10 Mart 2022
Mesajlar
649
Makaleler
2
Çözümler
1
Ben kullanmıyorum sound blaster'ı ama memnun kaldıysan bu güzel haber. Normalde şuan ikinci elde 12k-13k'ya rtx3090 bile bulabiliyorsun artık tabi bunun en büyük nedeni madenciliğin bitme noktasına gelmesi. Şu dlss3 olmasaydı muhtemelen bir tane kart alırdım ikinci el sırf e-gpu'yu test etmek için. Bu arada şurada bir monster'ı ucuz yollu aparat ile e-gpu yapmışlar. Video linki burada duruma göre kara cuma gibi özel indirim günlerinde bir 4000 serisi kart alma planım var. Bakalım hayırlısı diyelim. En azından v20.4'ün ömrü bu şekilde uzatılabilir. -)
 
KS
KS
timelook

timelook

Picopat
Katılım
10 Mart 2022
Mesajlar
649
Makaleler
2
Çözümler
1
Kullandığım soğutucu hala aynı. Şuradan ulaşabilirsiniz. Servis tarafından ücretsiz sürülen termal macundan memnun değilim ancak sıcaklıklar gayet iyi durumda. v20.4'ün zaten esas olayı cihazın hava alması. Yani sadece yerden yüksek olması önemli değil sağı ve solu da (hava çıkış kanalları var) açık olması gerekiyor. Bu ortam sağlandığında cihaz zaten ısınmıyor bile.

Güncelleme: Yaklaşık 10 dakikadır rdr2 oynuyorum. Sıcaklık değerleri şu şekilde. (Görsel aşağıda) Yani 75-78 arası takılıyor ancak baştan belirttiğim gibi ücretsiz sürülen termal macundan memnun değilim. Termal macun yenilemeden önce sıcaklık değerlerim çok daha iyiydi -) (Oyunda ki ayarlar ultra bu arada)
 

Dosya Ekleri

 • rtx.jpg
  rtx.jpg
  385,3 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:

isyankar_memo

Femtopat
Katılım
17 Ağustos 2022
Mesajlar
52
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
I scored 9 324 in Time Spy
16 gb x2 crucial ram ile 3200 mhz çalışınca skorum budur sevgili @timelook
altında soğutucu yok laptopu elimle havaya kaldırdım sadece :) yıllık izindeyiz ve evden uzağız. Laptopun alt tarafı karşı duvara gelecek şekilde elimde tutup aldım skorları :)
 

Dosya Ekleri

 • 1.jpg
  1.jpg
  325,1 KB · Görüntüleme: 26
 • 2.jpg
  2.jpg
  237,4 KB · Görüntüleme: 22
 • 3.jpg
  3.jpg
  287,4 KB · Görüntüleme: 34

baygrkm33

Picopat
Katılım
30 Eylül 2022
Mesajlar
164
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Meslek
İç Denetçi
Öncelikle yazdıklarınızı tek tek okudum ve öyle karar verdim. Herşeyi güzel bir şekilde açıklamıssınız bunun için teşekkür [email protected] . İnternetteki yorumlar o kadar kötü ki , ama bütçem zar zor buna yetiyor , tutunacak dal oldunuz valla :)
Dün siparişi verdim , bugün üretimden çıktı ,elime p.tesi geçer sanırım.

Bilgisayarı kurar kurmaz yapmam gereken elzem ayarlar nelerdir , bunu bir yazısı vs var mıdır acaba ?

Birde bu ölü piksel ve ışık sızmasını nasıl anlarız.

Tekrardan çok teşekkür ederim herşey için.
 
KS
KS
timelook

timelook

Picopat
Katılım
10 Mart 2022
Mesajlar
649
Makaleler
2
Çözümler
1
@isyankar_memo hayırlı olsun hocam güle güle kullanın -)
@baygrkm33 cihaz geldiğinde öncelikle windows'u kurun daha sonra monster'ın flash sürücüsünde ki yazılımları kurarsınız. Tüm güncellemeleri yaptıktan sonra cihaz kullanım için hazır hale gelecektir. Cihaz monster kontrol merkezinde varsayılan ayarlar şeklinde gelecek. Sadece akıllı güç kontrolünden dynamic boost seviyesini 5W'den 15W'ye çıkartarak rahatça kullanabilirsiniz. Ölü piksel testi için şu videoyu kullanabilirsiniz. Aynı şekilde ışık sızması testi için şu videoyu kullanın. Bu arada ışık sızması testinde ortam karanlık haldeyken telefonun kamerasını açın ve fotoğraf çekin. Çok iyi bir telefonunuz yoksa zaten hangi bölgelerde bulutlanma ya da ışık sızması olduğunu direk anlarsınız. Örnek resim aşağıda; İşaretli olan yerlerde hafif düzeyde ışık sızması var demektir. Bu ışığın fazla olması yüksek düzeyde ışık sızması olur. Oradan anlayabilirsiniz. Hayırlı olsun tekrardan.
 

Dosya Ekleri

 • isik-sizmasi-1-1024x768.jpg
  isik-sizmasi-1-1024x768.jpg
  40 KB · Görüntüleme: 37
Yukarı