Monster Tulpar T7 v16.1 vs 16.1.1

Anthony Hopkins

Hectopat
İkisi de ayni laptop ama v16.1 de v16.1.1 modelinden farkli olarak orijinal Windows 10 yok , Ram 8gb ve Hdd yok. Ama aralarında 1400 TL gibi bir fiyat farkı var.

Bilgisayar mühendisliği okuyacağım. Orijinal Win10 gerekli mi ? Eğer değilse fotoğraftaki gibi ucuz olan modele 120 Hz ekran, kulaklik, HDD ve RAM vb eklemeler yapacağım. Ve 7800 TL civarına geliyor. Açıkçası 4-5 yıl yoğun kullanacağım ve güncel oyunları da oynayacağım ve Monster malzeme kalitesi, ısınma sorunu olur mu ? Diye kafamda soru işareti bırakıyor. 7.5k cihaz almak varken 8.5-9k ya MSI almak istemiyorum bir yandan da. Önerilerinize, yorumlarınıza ve laptop tavsiyenize açığım.

TULPAR T7 V16.1:
Tulpar T7 V16.1 17.3" Oyun Bilgisayarı
TULPAR T7 V16.1.1:
Tulpar T7 V16.1.1 17.3" Oyun Bilgisayarı

Son düzenleyen: Moderatör:
TULPAR T7 V16.1.1 modelinde RAM miktarı daha fazla.
Okumadın sanırım. Zaten onlari özelleştirip ekleyeceğimi söyledim. Bilgisayar mühendisliğinde orijinal win10 gerekli mi onu öğrenmek istiyorum. Değilse onun yerine 120hz ekran eklemiş olacağım teknik olarak. Ve birde varsa başka bunu al dediğiniz latop önerilerini bekliyorum. Monster kalite ve sıcaklık konusunda sıkıntı çıkarır mı diye endişe ediyorum.

Okudum ve tavsiyem o yani. Laptoplardan soğutma konusunda iyi bir şey bekleme ancak bu Monster'ların içinde GPU ve CPU fanı ayrı. Normal bir laptopta tek fandan soğutma yapılmaya çalışılır ve Windows laptopta orijinal olarak geliyor. Ve bunu bilgisayar mühendisliği okuyan birine sorsan daha iyi olur.

2 Modele özelleştirme yapmak yerine 16.1.1'i al. Çünkü 16.1'i özelleştirdiğinde 16.1.1 ile aynı özelleştirmeyi yapman durumununda daha pahalı olacak.
EK: Pardon konuyu tam okumadım orijinal Windows 10 öneriyoruz. Ayrıca Monster'ı kesinlikle öneriyorum. Seçtiğiniz modelde sağ tarafta fan çıkışı var elinizi ısıtabilir. Ayrıca yaz ayı geldi çoğu laptop ister istemez ısınacağından dolayı bir soğutucu almanızda fayda var.

Kesinlikle değmez zaten Windows 10 baktıysanız Monster' de 439 lira gibi fiyatı var bunu üstüne eklemiş haliyle satıyor. 400 liraya mükemmel bir 120 HZ TN panel yerine w10 tercih etmenin hiç bir sebebi yok :). W10 OEM key alırsınız 20 30 lira civarı fiyatı var ondan alıp kullanırsınız hiç bir farkı olmayacaktır sadece tek kullanımlıktır key o kadar. Benim tercihim bu yönde kendiniz kişiselleştirerek daha uyguna almış olursunuz. Genel monster incelemelerinde sıcaklık pek yaşanmıyordu diğer marka modellere göre gayet iyi performans veriyor ancak gördüğüm kadarıyla işlemci ısınmasın diye bazı ağır yüklü oyunlarda işlemci hızı düşürüyor ona dikkat et derim öte yandan senin için ekran yenileme hızı çok önemli değilse DELL G5 ve G3 modellerine bakmanı tavsiye ederim bir göz atın.

Orjinal Windows 10'u internetten çok daha ucuza alabilirsin. V16.1 alıp özelliştirirsen daha ucuza gelir.
Aynı özellikleri eklediğimde ikisi arasında 400 TL'lik Windows farkı oluşuyor. N11 gibi sitelerde orjinal Windows 10 keyi satılıyor ve format attığında falan da tekrar o bilgisayarda kullanabiliyorsun.

Kesinlikle değmez zaten Windows 10 baktıysanız Monster' de 439 lira gibi fiyatı var bunu üstüne eklemiş haliyle satıyor. 400 liraya mükemmel bir 120 HZ TN panel yerine w10 tercih etmenin hiç bir sebebi yok :). W10 OEM key alırsınız 20 30 lira civarı fiyatı var ondan alıp kullanırsınız hiç bir farkı olmayacaktır sadece tek kullanımlıktır key o kadar. Benim tercihim bu yönde kendiniz kişiselleştirerek daha uyguna almış olursunuz. Genel monster incelemelerinde sıcaklık pek yaşanmıyordu diğer marka modellere göre gayet iyi performans veriyor ancak gördüğüm kadarıyla işlemci ısınmasın diye bazı ağır yüklü oyunlarda işlemci hızı düşürüyor ona dikkat et derim öte yandan senin için ekran yenileme hızı çok önemli değilse DELL G5 ve G3 modellerine bakmanı tavsiye ederim bir göz atın.

Hocam Win10 tek kullanımlık demişsiniz ama nasıl olacak? Diyelim format attım PC'ye bi daha kullanamayacak mıyım? Yani tam olarak espirisi nedir ?

Tek kullanımlıktan kastım aldığın Windows OEM keyi sadece bir bilgisayarında kullanabilirsin. Keyi aktifleştirdiğinde bilgi anakartına kaydediliyor başka bilgisayarda denediğin zaman keyi aktifleştirmez sadece bir bilgisayar için gerekli. Öte yandan format atsanız da lisansını görmekte windows yani tekrar key almanıza gerek yok tek bilgisayarda ömür boyu kullanabiliyorsunuz. İstediğiniz kadar format atın sıkıntı olmaz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı