Monster Tulpar T7 v18.2 ısı ve HDD tık sesi problemi

Rakarnov

Hectopat
Daha fazla  
Konu başlığında bahsettiğim üzere laptopta ısı problemi ve bunun yanı sıra HDD'den geldiğini düşündüğüm tık sesi mevcut. Bu olaylar "iolo System mechanic" adlı programı kullanmam ile başladı 2 gün önce boşluğuma geldi ve programı indirdim RAM temizliği ve çöp dosyaları temizlesin diye bu konularda problem yok temizliği gayet iyi yaptı bir de disk birleştirme önerisi vardı ah onu yapmaz olaydım. 1 saat HDD'yi birleştirmesini bekledim ve program yanıt vermiyor gibi durduğu için bilgisayarı yeniden başlattım. Bilgisayar açıldığında masaüstü arkaplanı ara sıra gidiyor siyah ekran geliyordu ve dosyalarımın ikonları da Windows defualt ikonlarına bürünmeye başladı. Bende gün içinde format attım. Formattan sonra bilgisayarı açarken yüksek sesli bir tık sesi geliyor ve bu bilgisayarı kapatırken 1 kere olmak üzere böyle gelmeye başladı ayrıca HDD'de işlem yaptığımda hafif bir tıkırtı duyuluyor. Formattan sonra ek olarak bilgisayarı yeni açmama rağmen fanlar belirli bir hızda dönüyor ve bilgisayar hafiften ısınmaya başlıyor normalde bu sorunlar olmadan önce bilgisayar boştayken buz gibiydi şimdi ise ısı problemide ortaya çıktı. Ek olarak sesler formattan öncekine göre çok değişik geliyor daha tiz bir şekilde geliyor.
Sistem özellikleri;
İşlemci: Intel Core i9-9900KF CPU @ 3.60GHz.
Anakart: Intel® Z370 chipset
Ekran kartı: NVIDIA GeForce RTX2070 8 GB GDDR6 (speecy adlı programda 4 GB olarak gözüküyor)
RAM: 16 GB (2x8GB) DDR4l 1.2v 2666MHz SO-DIMM
SSD: XPG SSD SX8200 PRO 2 256 GB.
HDD: 1TB Seagate Barracuda Pro 7200RPM HDD SATA-3 7mm 128MB.

1.png

Son düzenleyen: Moderatör:
HD Tune programı ile Error Scan yaparsanız iyi olur ama Quick Scan işaretlemeyin. Tıkırtılar yazma sesi ama aralıklarla tık-tık-tık yapıyor ise kafa vurma sesi denilen bir arıza.

Isılara Speccy ile değil AIDA veya Core Temp gibi yazılımlar ile bakın.

Ayrıca hep söylüyoruz, Advanced SystemCare, iolo, iobit, clean master vs. programları asla kullanmayın. Zaten oyuncu sistemi kullanıyorsunuz ve SSD mevcut. Ne kadar daha hızlı yapabilir sizce?

Kullanılacaksa ayda 1 CCleaner ile temizlenebilir. Onun harici asla kullanmayın.

Soruna gelecek olursak, donanımsal bir hata gibi görünmüyor. HDD disklerden tık sesi sürekli olarak gelebilir. Özellikle kullanılmadığı zaman Windows tarafından otomatik kapatılır güç tasarrufu amacıyla, daha sonra başlatıldığında bu ses gelebilir. Yine de emin olmak için HD Tune ile tarama yapın.

Sıcaklık için ise BIOS ayarlarını varsayılan değerlere sıfırlayın.

HD Tune programı ile error scan yaparsanız iyi olur ama quick scan işaretlemeyin. Tıkırtılar yazma sesi ama aralıklarla tık-tık-tık yapıyor ise kafa vurma sesi denilen bir arıza.

Öneriniz üzere error scan yaptım. İlk normal tam tarama olarak başlattım HDD'den hafif tıkırt sesleri geldi ama ara sıra sonra quick scan yaptığımda zırt diye ses 1 saniyeliğine geldi ve gitti.
Isılara Speccy ile değil Aida veya Core temp gibi yazılımlar ile bakın.

Ayrıca hep söylüyoruz, Advanced systemcare, iolo, IObit, clean Master vs. programları asla kullanmayın. Zaten oyuncu sistemi kullanıyorsunuz ve SSD mevcut. Ne kadar daha hızlı yapabilir sizce?

Kullanılacaksa ayda 1 ccleaner ile temizlenebilir. Onun harici asla kullanmayın.

Soruna gelecek olursak, donanımsal bir hata gibi görünmüyor. HDD disklerden tık sesi sürekli olarak gelebilir. Özellikle kullanılmadığı zaman Windows tarafından otomatik kapatılır güç tasarrufu amacıyla, daha sonra başlatıldığında bu ses gelebilir. Yine de emin olmak için HD Tune ile tarama yapın.

Sıcaklık için ise BIOS ayarlarını varsayılan değerlere sıfırlayın.

Evet, uyarı yapıldığını biliyorum bir anlık gaflete düşüp kullandım kullanmaz olaydım. Bilgisayarda yer olmadığı için böyle bir yola başvurdum kısacası hız için yapmadım. Bu ses 2 gün öncesinde yoktu daha yeni olmaya başladı öyle aman aman bir sıkıntı yaratan bir ses değil ama 5 aydır 1 kere bile böyle yapmayan bilgisayar şimdi yapması beni tedirgin ediyor. Yukarıda enes. WTP adlı arkadaşın önerisi üzerine HDD Tune kullandım ve tıkırt sesleri geliyor. Şunuda belirtmem gerekirse bilgisayarı kapatırken ve açarken tık sesi 1 kere yüksek çıkıyor bilgisayar açıkken çıkmıyor. Bilgisayarı kullanırken ara sıra çok az ses ile Click gibi bir ses geliyor.

BIOS ayarlarımı nasıl güncelleyeceğim ya da sıfırlayacağım en ufak bir fikrim yok.
Çok ilginçtir ki daha yeni fark ettiğim bir şey oldu. Kulaklıklarımın jaklarını çıkarıp taktığımda Realtek hat girişi diye soruyor ve tamama tıkladığımda bilgisayarı yeniden açıp kapattığımda çıkan tık sesi çıkıyor ayrıca ses kalitesinde bir problem var müzik bozuluyor gibi oluyor.
Konu ile alakalı bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim yetiştirmem gereken bir proje var ve şu an ısı durumundan dolayı elim kolum bağlı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı