Monster Tulpar T7 v19.3 Alınır mı?

UlunayOcak

Hectopat
Arkadaşlar herkese merhabalar. Öncelikle ben ilk defa bir laptop kullanacağım ve almışken sağlam ve beni uzun bir süre götürmesini istediğim bir laptop almak istiyorum. Yakın zamanda Monster Tulpar T7 v19.3 (Tulpar T7 V19.3 17.3" Oyun Bilgisayarı | Monster Notebook) almayı düşünüyorum. Bu bilgisayarı özelleştirme olanağını kullanarak 32 GB RAM, 1TB HDD ve 1 TB SSD eklemeyi düşünüyorum. Sizce bu laptop almaya değer mi? İlk defa laptop alacak ve kullanacak birisi olarak sizden yardım istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam merhabalar. Ben öncelikle ilk defa laptop kullanacağım. Bundan önce bir laptop deneyimim olmadı hep masaüstü kullandım. Bu yüzden bu bilgisayara sahip kişilerden öneriler ve tavsiyeler almak istiyorum. Öncelikle ben muhtemelen yarın bu modeli sipariş vereceğim. Laptopu kullanan biri olarak cihazın + ve - özelliklerini yazabilir misiniz ? Soğutması nasıl ? Arada oyunda oynayacağım için oyun performansı nasıl ? Ve beni 5-6 sene götürebilir mi ? (Eşyalarımı çok özenli ve titiz şekilde kullanırım.)
Şöyle sıralamam gerekirse eğer:
+Cihaz tam anlamıyla bir F/P canavarı. Bunda hemfikiriz diye düşünüyorum.
+144Hz ekran böyle bir cihaz için çok hoş. Bunun yanında mekanik klavyesi ve gerekse oyun camiasında nefret ettiğim ama bu cihazla ısındığım rgb aydınlatması ve bunun çeşitli modları genel itibariyle cidden çok güzel.
+Tam olarak kavrayamamakla birlikte Monster Kontrol Merkezi'nin hazır preset ayarlarının bir nevi fps arttırıcı özellikte olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim programın kullanımı çok rahat ve kolay ama değineceğim memnun olmadığım bazı noktalar var.
+Isınma olarak genel itibariyle 9750H'ın birazcık 8750H'ın ısıtılmış modeli olmasından kaynaklı cihaz yük altında işlemci olarak: 80-85 derece; ekran kartı olarak: 65-72 derece arasında seyretmekte. Bu değerler sizi korkutmasın ekstra bir ayar yapmanıza gerek yok her ne kadar fanları turbo moda bile alsanız da 9750H'ın çalıştığı sıcaklık değerleri bunlar.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
+Her ne kadar işlemci kanadında ısınma olsa da soğutması cidden çok iyi. Şöyle ki normalde bildiğiniz gibi laptop soğutucusu almaya yelteniriz hepimiz fakat bu cihazda cihazın alt kısmındaki ısınma direkt olarak 3 tarafa (arka, sağ, sol) dağıtılıp dışarı atılıyor. Soğutucu alma gereksinimi duymadım lakin alsam da cihazın alt kısmının ısınmadığını söyleyebilirim.
+Monster'ın garantisi ve müşteri servisi cidden hakkı yenilmeyecek kadar güzeller. Yani herhangi bir sıkıntınızda götürebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla eğer üşenirseniz sizin yerinize termal macun değişimini yapmaktalar ömür boyu.
+Windows Hello ile yüz tarama ile giriş yapma bu modelde mevcut.
+Sound Blaster Cinema 5 desteği ile birlikte gelmekte. Ki bu sayede cihazın ses kalitesi cidden çok iyi bir noktaya getirilmiş.
+Yanında çanta, taşıma kılıfı, taşırken ekranı korumak için bir kılıf ve USB 3.0 arabirimini kullanan driverların yüklü olduğu bir USB ile birlikte geliyor.
+Touchpad'i gayet güzel, kullanılabilir düzeyde. İsterseniz sol üstüne iki dokunmayla kapatabiliyorsunuz.
+Bildiğim kadarıyla 14 gün içerisinde iade etme şansına sahipsiniz. 14 günün sonunda sizi arayıp deneyiminizi ve herhangi bir sorunla karşılaşıp karşılaşmadığınızı sormaktalar.
-Fan sesi. Çok fazla değil fakat ilk seferde masaüstünden geçiş yapıyorsanız eğer garipseyebilirsiniz. Lakin ofis ortamında çalışırken veya herhangi bir şekilde yük altında değilken sistem gayet sessiz.
-Genel itibariyle içerisinde yerleşik gelen mikrofon pek iyi değil. Özellikle yük altındayken mikrofon fan seslerini de kaydettiğinden sesiniz aşırı boğuk ve kısık geliyor. Onun için Y tipi bir Splitter almanızı ve telefon/kulakiçi kulaklığınızı kullanmanızı tavsiye edebilirim.
-Monster Kontrol Merkezi yazılımı genel itibariyle hoş fakat açıkçası ben diğer modellere göre daha az seçenek ve daha basit bir yazılım gördüm.
-İçerisinden gelen driverlar outdated ve Monter'ın kendi yayınladığı driverlar da zira öyle. Bu sizin de benim için de bir sorun olmayacaktır diye düşünüyorum.
-İlerleyen senelerde olur da BIOS Update gerektiren bir durum olursa eğer bunu alabilir miyiz bu konuda şüpheliyim. Zira MSI ve Asus gibi firmalar bu konuda çok hassasken Monster kanadında aynı hassaslığı ne duydum ne de gördüm. Belki ben yanılıyorumdur dediğim gibi.
Uzun süreden kastın 5 yıl ve üzeri gibi ise kendimce Dell, HP, Asus markalarına yönelmeni öneririm. Uygun fiyata iyi donanım sunsa da kasa kalitesi olarak Monster'ı pek beğenmiyorum. Casper C900 kullanıcısıyım Abra serisi ile neredeyse aynı, bu yüzden kasasının da aynı olduğunu düşünüyorum. Servis olarak Casper'dan kat ve kat iyi ama o konuda haklarını yemem.

Aynı değişimleri yaptım 12.000 lira civarı tuttu. Bu paraya bu laptoptan kat kat daha iyi bir masaüstü dizebilirsiniz monitör dahil. Eğer laptop almak için özel bir sebebiniz yoksa toplama önerebilirim.

12.000 liraya bu laptoptan çok daha üstün performans verecek masaüstü dizebilirim fakat bilgisayar mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Gerek okulda gerek başka yerde artık laptop ihtiyacı hissetmeye başladım. Stajda da laptopun gerekli olacağını düşünüyorum projeler vs. için. Bu yüzden laptop almak zorunda kaldım yoksa bende istemiyorum laptop almayı :) Bu yüzden almışken sağlam ve beni yaklaşık 5-6 sene idare etmesini istediğim bir laptop almak istiyorum. Bu laptopu hem proglamlama hemde oyun amaçlı kullanmayı düşünüyorum. Donanımı gelecek oyunlar için bana gayet yeterli geldiği için bu modeli seçtim şahsen. Aynı cihazın sizde de var olduğunu söylediniz. Acaba herhangi bir problemi var mı ? + ları ve - leri neler acaba beni bu konuda aydınlatabilir misiniz ? Soğutması nasıl ?

12.000 liraya bu laptoptan çok daha üstün performans verecek masaüstü dizebilirim fakat bilgisayar mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Gerek okulda gerek başka yerde artık laptop ihtiyacı hissetmeye başladım. Stajda da laptopun gerekli olacağını düşünüyorum projeler vs. için. Bu yüzden laptop almak zorunda kaldım yoksa bende istemiyorum laptop almayı :) Bu yüzden almışken sağlam ve beni yaklaşık 5-6 sene idare etmesini istediğim bir laptop almak istiyorum. Bu laptopu hem proglamlama hemde oyun amaçlı kullanmayı düşünüyorum. Donanımı gelecek oyunlar için bana gayet yeterli geldiği için bu modeli seçtim şahsen. Aynı cihazın sizde de var olduğunu söylediniz. Acaba herhangi bir problemi var mı ? + ları ve - leri neler acaba beni bu konuda aydınlatabilir misiniz ? Soğutması nasıl ?
Soğutmasının iyi olduğunu sanıyorum çünkü şimdilik çok bir kötü yorum duymadım. Fakat o kadar para verip de 1660ti almak mantıklı değil. Bu model var 2060'lı. Şahsen bu bütçeye bunu öneririm.

2060(laptop) ile 1660ti(laptop) benchmark ve karşılaştırma testlerine baktım bu modele karar vermeden önce. Aralarında sadece 5-10 fps fark oluyor genelde. Eğer 2060'lı modeli seçer isem ne yazık ki yukarıdaki özelleştirmeleri yapacak şansım olmayabilir. O yüzden bu modeli seçtim.

Tam olarak aynı değil. Casper C900 var bende fakat iç kısım ve tasarım Abra serisinin bir tanesi ile çok benzer hatta soğutma kısmı aynı. Soğutma konusunda bir problem yaşamadım benim için gayet başarılı. 5-6 sene ve staj dediğin için 13.3'' olanlara fakat oyun istediğin için en azından daha hafif olanlara yönelmeni öneririm. Sürekli taşıman gerekirse bu sorun yaratabilir hem büyüklük hemde ağırlık açısından.

Kasa kalitesi ve oyun performansı nasıl acaba ? Her ne kadar araştırmış olsamda cihazı bire bir kullanan birinden daha iyi yorumlar alabilirim.
İmkanın varsa gidip görebilirsin yoksa illa yorum yapan biri çıkar. Ben kendi bilgisayarım çok benzediği için oradan yola çıkarak çok kaliteli olmadığı konusunda bilgilendirmek istedim. Neden aldın dersen ucuz diye ama bu kadar bütçem olsa başka markalara yönelirdim.

Tam olarak aynı değil. Casper C900 var bende fakat iç kısım ve tasarım Abra serisinin bir tanesi ile çok benzer hatta soğutma kısmı aynı. Soğutma konusunda bir problem yaşamadım benim için gayet başarılı. 5-6 sene ve staj dediğin için 13.3'' olanlara fakat oyun istediğin için en azından daha hafif olanlara yönelmeni öneririm. Sürekli taşıman gerekirse bu sorun yaratabilir hem büyüklük hemde ağırlık açısından.

Tulpar modeli abra modelinden daha kaliteli değil mi ? Araştırdığımda kasa ve donanım açısından Tulpar modellerinin abra modellerinden daha kaliteli ve sağlam olduğunu görmüştüm
Soğutmasının iyi olduğunu sanıyorum çünkü şimdilik çok bir kötü yorum duymadım. Fakat o kadar para verip de 1660ti almak mantıklı değil. Bu model var 2060'lı. Şahsen bu bütçeye bunu öneririm.
2060(laptop) ile 1660ti(laptop) benchmark ve karşılaştırma testlerine baktım bu modele karar vermeden önce. Aralarında sadece 5-10 fps fark oluyor genelde. Eğer 2060'lı modeli seçer isem ne yazık ki yukarıdaki özelleştirmeleri yapacak şansım olmayabilir. O yüzden bu modeli seçtim.

Kasa kalitesi ve oyun performansı nasıl acaba ? Her ne kadar araştırmış olsamda cihazı bire bir kullanan birinden daha iyi yorumlar alabilirim.

Not : Arkadaşlar kusura bakmayın ilk defa mesaj yazıyorum o yüzden bazı mesajları iki kez atmışım sanırım.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı