Çözüldü Monster Tulpar T7 v20.3 oyun oynarken 95-98 derece oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ayhansvkl

Hectopat
Arkadaşlar merhaba.
Direkt konuya girmek istiyorum Monster Tulpar T7 v20.3 kullanıyorum.
Ortalama bir oyunda Gaming mod açıkken 98 95 derece işlemci 88 90 derece ekran kartı alıyorum.
Bu mereti soğutmanın yolu yok mu? CPU frozen veya overheating yaşamadım daha ancak FPS düşüşlerini görüyorum. Bu sıcaklıklarda çalışması sizce normal mi PC sağlığı için sorun olacağını düşünüyorum.

Önerebileceğiniz bir işlevli laptop soğutucusu thermal macun var mı ya da benim bilmediğim farklı bir soğutma yönte mi?
Not: PC'ye 2 ayda bir bakım macun, macun olarak da Cooler Master gelpro kullanıyorum.

Çözüm
Thermal Grizzly Kryonaut TG-K-001-RS sürdüm. ( full yük 80 derece)
Laptop soğutucum var hiçbir işe yaramıyor.
Sorun çözülmüştür.
İyice araştırmadan, tecrübe edinmeden sıvı metal uygulaması çok ciddi sorunlar doğurur; uyumsuz yüzeylerde ön kaplama yapılması lazım sıvı metal etkilemesin diye en basitinden. Eli alışkın olanlar bile sorun yaşayabiliyor. Becerebilirseniz çok güzel ama beceremezseniz dizüstü son nefesini verebilir.

Arkadaşlar merhaba.
Konu şu başlıkta gördüğünüz model laptopu kullanıyorum içerisinde 10750H işlemci bulunuyor yaklaşık 18 aydır yoğun bir şekilde kullanıyorum.
Cihazın boşta 60 ( oyun modu) yükte 95 derece altına indiğini hatırlamıyorum.
Son zamanlarda 98 derecelere ulaşmış durumda ve ürünü 2-4 ayda bir düzenli bir şekilde macunlar temizler formatlarım.
HWiNFO yazılımında yaptığım testlerde CPU'nun throtle yaptığını gördüm birkaç sefer mavi ekran ve birçok sefer de oyunlarda CPU forezenlara şahit oldum ( özellikle son günler de ) bunun üzerine elimde ki Cooler Master Master gelpro ile macun tazeleme temizlik yaptım fakat sonuç yine de 94-96 derece oluyor ( yük altında )
Daha sonra Monster tarafı ile görüştüm ve bana cihazın 100 dereceye kadar sorun yaşatmayacağını söyleyip CPU'ya under Volt yapmamı önerdiler bende buna karşılık kapasitesini tam anlamıyla kullanamayacağım cihazı bana neden sattınız o zaman dedim haliyle bir cevap alamadım ve arkadaşlara sıvı metal uygulaması yapmamın garanti güvencesini iptal edip etmeyeceğini sordum onlarda garanti dışına çıkarsınız sorumluluk kabul etmeyiz dediler.
Şimdi sorum ve isteğim sizden şu benim bu arkadaşı bir şekilde soğutmam lazım araştırmalarıma göre kafamda birkaç yöntem oluştu; sıvı metal, laptop fan soğutucu, thermal pad gibi bu ürünler için sizden öneri (sıvı metal için conductonaut bir numara diye gördüm) onun dışında thermal pad ve sıvı metal uygulaması için varsa rehber tarzında bir şey yoksa bilgili arkadaşlardan yardım almak istiyorum.
İyi sosyaller.

İlk olarak şunu söyleyeyim sıvı metali kullanirken hata yaparsaniz ana kartınız çöp olabilir. Laptop soğutucu kullanmanız daha iyi olacaktır.

Laptopa sivi macun uygulamasi oyle her modele ben bunu yaparim demekle olmuyor ki. Sivi metal laptoplarda o sogutucu bloklari ona uygun olarak gelistiriyorlar. Bu isin oncusu ASUS, ortalama 1.5-2 yilda yapilan gelistirmeler ile sivi - metal macunu laptoplara uyarlayabildi. Her cihaza uygulanabilir hale getiren kitler varsa orasini bilemem.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu arakadaştan gördüğüm kadarıyla gerekli şartlar manuel olarak da oluşturulabiliyor bir de yalıtkan olarak Thermal Grizzly Shield ürününü kullanmayı düşünüyorum.

Hocam sıcaklıklarınız tamamen normal laptopların genel sorunu bir soğutucu alarak 20 derece soğutabilirsiniz.

Hocam sıcaklıklarınız tamamen normal laptopların genel sorunu bir soğutucu alarak 20 derece soğutabilirsiniz.

R7 5800H RTX 3060 laptopum 100 derece oyun esnasında soğutucu aldım 80'i zor geçiyor.
Soğutucum tx alert.

R7 5800H RTX 3060 laptopum 100 derece oyun esnasında soğutucu aldım 80'i zor geçiyor.
Soğutucum tx alert.
Normal felan değil soğutucu da 20 dereceye kadar soğutmaz bilmeden konuşmayalım.

Bu modeli bende kullandım kardeşim sorunlu bir model abra kasalı felan da diyorlar. Bende de işlemci en 94 derece gpu 75 derece oluyordu sana göre daha temiz ama yine çok fazla. Şuan hp victus var cpu 78 derece gpu 60 farka bak. Bu şekilde ağır kullanmayın anakart felan yanar sonunda.

Normal falan değil soğutucu da 20 dereceye kadar soğutmaz bilmeden konuşmayalım.

Bu modeli bende kullandım kardeşim sorunlu bir model Abra kasalı falan da diyorlar. Bende de işlemci en 94 derece GPU 75 derece oluyordu sana göre daha temiz ama yine çok fazla. Şu an HP Victus var CPU 78 derece GPU 60 farka bak. Bu şekilde ağır kullanmayın anakart falan yanar sonunda.

Soğutuyor kullanıyorum özellikle Warzone 2.0 oynarken Ultra ayarlarda 85 dereceyi 1 saat 2 saat sonra anca geçiyor ama soğutucusuz Ultra ayarlarda 102 103 derece falan ortalama ısınmasının sebebi ise Slim kasa kullanmam ve hava kanallarının dar olması soğutucu alınca tüm hava kanallarına soğuk hava girince haliyle soğuyor arkadaşımdada bu model vardı soğutucu aldı o da 10 15 rahat soğutuyor.

Kullandığım cihaz Lenovo Legion slim 7

Soğutuyor kullanıyorum özellikle Warzone 2.0 oynarken Ultra ayarlarda 85 dereceyi 1 saat 2 saat sonra anca geçiyor ama soğutucusuz Ultra ayarlarda 102 103 derece falan ortalama ısınmasının sebebi ise Slim kasa kullanmam ve hava kanallarının dar olması soğutucu alınca tüm hava kanallarına soğuk hava girince haliyle soğuyor arkadaşımdada bu model vardı soğutucu aldı o da 10 15 rahat soğutuyor.

Kullandığım cihaz Lenovo Legion slim 7
Soğutucusuz default halde bir laptop az ısınıyorsa kalitelidir ısınma sorunu yoktur hocam herkese soğutucu al diyemeyiz normal hali iyi olmalı.

Soğutucusuz default halde bir laptop az ısınıyorsa kalitelidir ısınma sorunu yoktur hocam herkese soğutucu al diyemeyiz normal hali iyi olmalı.

Yani hocam altındaki hava kanallarına göre bir soğutucu alırsa 15 20 derece soğuma sağlayabilir ama altındaki hava kanallarıyla alakasız alırsa bir soğuma sağlayamaz bu Monster'larda ısınma sorunu var dediğiniz gibi eğer sorununu çözemezse soğutucu almak en güvenli ve en çok sonuç alacağı seçenek olur bence.

Yani hocam altındaki hava kanallarına göre bir soğutucu alırsa 15 20 derece soğuma sağlayabilir ama altındaki hava kanallarıyla alakasız alırsa bir soğuma sağlayamaz bu Monster'larda ısınma sorunu var dediğiniz gibi eğer sorununu çözemezse soğutucu almak en güvenli ve en çok sonuç alacağı seçenek olur bence.
Soğutucu o kadar düşürmez reis max 5 10 derece.

Normal falan değil soğutucu da 20 dereceye kadar soğutmaz bilmeden konuşmayalım.

Bu modeli bende kullandım kardeşim sorunlu bir model Abra kasalı falan da diyorlar. Bende de işlemci en 94 derece GPU 75 derece oluyordu sana göre daha temiz ama yine çok fazla. Şu an HP Victus var CPU 78 derece GPU 60 farka bak. Bu şekilde ağır kullanmayın anakart falan yanar sonunda.

90 derecede çalışan ASUS Rog'uma IETS GT500 soğutucu aldım Almanya'dan. 75 civarlarına düştü Max ayarda kullanırsam 60'ları görürüm öyle diyeyim.

Yeni konular

Geri
Yukarı