Monster Tulpar T7 v25.1 fan sesi yük altında azaltılabilir mi?

Xanteus

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Laptop: Monster Tulpar T7 v25.1
Merhaba arkadaşlar ,ben normalde masaüstü kullancısıyım lakin üniversiteden dolayı laptopa geçmek zorunda kaldım. Biliyorum laptop sesi masaüstüyle kıyaslanmaz ama başka laptopum olmadığı için kıyaslama yapıyorum ister istemez.
Sizlere sorularım şunlar;
1- Yük altında çıkardığı fan sesini az da olsa azaltma şansım var mı?
2- Silent Mod'da oyun oynamanın bilgisayara zararı olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, ben normalde masaüstü kullancısıyım lakin üniversiteden dolayı laptopa geçmek zorunda kaldım. Biliyorum laptop sesi masaüstüyle kıyaslanmaz ama başka laptopum olmadığı için kıyaslama yapıyorum ister istemez.
1- Yük altında çıkardığı fan sesini az da olsa azaltma şansım var mı?
2- Silent Mod'da oyun oynamanın bilgisayara zararı olur mu?

1. Undervolt yapabiliyorsanız undervolt yapın.
2. Şöyle düşünün. 27 derece bir odada mı çalışsanız daha çabuk yorulur terlersiniz yoksa 38 derece bir odada mı? (tamamen kendi yorumum tabii)

Merhaba arkadaşlar, ben normalde masaüstü kullancısıyım lakin üniversiteden dolayı laptopa geçmek zorunda kaldım. Biliyorum laptop sesi masaüstüyle kıyaslanmaz ama başka laptopum olmadığı için kıyaslama yapıyorum ister istemez.
1- yük altında çıkardığı fan sesini az da olsa azaltma şansım var mı?
2- silent Mod'da oyun oynamanın bilgisayara zararı olur mu?

1-işlemciye ve ekran kartına undervolt yapabilirsiniz. Sıcaklığı düşürür fanlar daha az çalışır.
2- kulaklık takabilirsiniz.
3- silent modda bilgisayarı oynarsanız daha çok ısınır.

Fanı Control Cender'den özel ayar yapıp ayarlarsın ama makina alev gibi olur. Ses yükselmez sıcaklık yükselir.
Ayrı olarak güç seçeneklerinden işlemci güç yönetimi kısmına gelip sistem soğuma ilkesini edilgen yap. CPU fanları da yavaşlar.

Sende de bilgisayar boştayken arada bir bi' anda fanlar çalışıp sonra yavaşlıyor mu?
Sende de bilgisayar boştayken hafif bir uğultu sesi var mı? Kulağını bilgisayara yaklaştırdığında.
Sende de siyah ekranda karanlık odadayken ışık sızmaları var mı?
Aynı model bende de var ondan sordum

Sende de bilgisayar boştayken arada bir bi' anda fanlar çalışıp sonra yavaşlıyor mu?
Sende de bilgisayar boştayken hafif bir uğultu sesi var mı? Kulağını bilgisayara yaklaştırdığında.
Sende de siyah ekranda karanlık odadayken ışık sızmaları var mı?
Aynı model bende de var ondan sordum.

- Boştayken çıkıp yükselmiyor ama arkada kurulum falan yaparken arada CPU kullanımı %100e ulaşıyor o yüzden artıyor fan sesi.
- Uğultu sesi yok.
- Işık sızması IPS panelde normal ama fazlası sıkıntıydı sanırım bende hiç yok gibi köşelerde ufak tefek var o da normal.

Cevaplar için teşekkür ederim.
@Frap @hasuna BIOS'tan yapmayın diyorlar, ThrottleStop ile yapın diyorlar ama nasıl yapıldığını bilmiyorum. Araştırdım ama pek anlamadım anlatma şansınız var mı? Bu PC'de nasıl yapabilirim?

- Boştayken çıkıp yükselmiyor ama arkada kurulum falan yaparken arada CPU kullanımı %100e ulaşıyor o yüzden artıyor fan sesi.
- Uğultu sesi yok.
- Işık sızması IPS panelde normal ama fazlası sıkıntıydı sanırım bende hiç yok gibi köşelerde ufak tefek var o da normal.

Cevaplar için teşekkür ederim.
@Frap @hasuna BIOS'tan yapmayın diyorlar, ThrottleStop ile yapın diyorlar ama nasıl yapıldığını bilmiyorum. Araştırdım ama pek anlamadım anlatma şansınız var mı? Bu PC'de nasıl yapabilirim?

Kulağını mousepade yaklaştırdığında bir şeyin çalışma sesi gibi bir şey yok mu? Bilgisayarı açıp biraz kullandıktan sonra gelmeye başlıyor genelde. YouTube'dan 1-2dk video izlesen de olur büyük ihtimal. Tekrar dener misin ona göre servise yönlendiricem.

Kulağını mousepade yaklaştırdığında bir şeyin çalışma sesi gibi bir şey yok mu? Bilgisayarı açıp biraz kullandıktan sonra gelmeye başlıyor genelde. YouTube'dan 1-2dk video izlesen de olur büyük ihtimal. Tekrar dener misin ona göre servise yönlendiricem.

Yok hocam vallahi sabahtan beri kullanıyorum oyunlarda fan yüksek, onun dışında YouTube'da falan ne fan sesi ne de başka bir ses duymuyorum. Uğultudan kastın klavyenin sol tarafından ses geliyor dibine kadar girince o da normal bir ses diye düşünüyorum ama hiç duyulmuyor çok dikkatle dinleyince geliyor sesi sen gene de bir sor servise.

Yok hocam vallahi sabahtan beri kullanıyorum oyunlarda fan yüksek, onun dışında YouTube'da falan ne fan sesi ne de başka bir ses duymuyorum. Uğultudan kastın klavyenin sol tarafından ses geliyor dibine kadar girince o da normal bir ses diye düşünüyorum ama hiç duyulmuyor çok dikkatle dinleyince geliyor sesi sen gene de bir sor servise.

Benim de o şekil normalde duyulmuyor fakat kulağını yaklaştırdığında bir şeyin çalışma sesi gibi bir ses var. 2.si de benim ışık sızması fotoğraftaki gibi sol alt ve sağ alt köşede bariz olmak üzere alt çerçevenin ortasında da hafif var. Aynı zamanda ekranın ortasında da fotoda da görüldüğü gibi bulut gibi bir şey var. Sizde de dikkatli bakıldığında o tarz bir şey var mı?(siyah ekran ve karanlık bir ortamda bakıldığında)

Dosya Ekleri

• IMG_20211206_005450.jpg
    IMG_20211206_005450.jpg
    70,3 KB · Görüntüleme: 34

Yeni konular

Geri
Yukarı