Monster Tulpar T7 v25.1 gürültülü fan sesi

DrOetker

Kilopat
Yer
Bursa
Bilgisayar boştayken ya da tarayıcıda dolaşırken fan sesi yükseliyor sürekli. CPU ve GPU 49 50 derecelerde. %1-2 CPU kullanımı var. GPU zaten boştaki değerlerde çalışıyor. Fan durduk yere kafa ütülemeye başlıyor. Sıcaklıklar fan devri artmasına rağmen yine boşta 49 derece civarlarında. Bir süre kafa ütüleyip yine aynı sıcaklıklardayken tekrar sessizleşiyor.
- Fan modu sessiz ya da süper bataryada iken de aynı durum geçerli.
- Windows güç ayarlarını güç tasarrufu ya da dengelide kullandığımda da aynı durum oluyor.
- Ekran kartı Hybrid ya da Discrate modda olduğunda da değişim yok. BIOS ayarı dengelide.
Bu sorunu başka yaşayan var mı acaba?
NOT: Altında Zalman soğutucu da var. Onu açınca sıcaklıklar 54 derecelere de çıksa fan sesi artmıyor. Sıcaklıktan bağımsız bir fan devir yükselmesi sorunu var. Soğutucu açıkken 54 derecede sessiz, soğutucu bilgisayarın altında ama kapalıyken 49 derecede rahatsız edici gürültü yapıyor.

Öncelikle sol taraf mı çalışıyor sağ mı? NVIDIA GeForce Experience'tan whisper mod ve Intel kontrol merkezinden güç modunu dengeliye alır mısınız? Prize takılıyken yazacak. Bir başka çözüm MSI sürümüne BIOS güncellemesi geldi, monstera da gelmiş olabilir. BIOS güncellemesi yapabilirseniz, çözüm olabilir. Fan kontrolü olmadığı için başka çözüm maalesef olmayabilir.
Şu an sağ tek çalışıyor. CPU %3 kullanımda, GPU1 kullanımı %0, GPU 2 %15-30 civarında. CPU sıcaklığı 48,GPU sıcaklığı 47 derece. Bazen de ikisi birden çalışıyor. Intel kontrol merkezi dengelideymiş varsayılan olarak. Whisper mode'u da açtım. 15 dakikadır hala aynı gürültü durumu.
BIOS için Monster'a mail atayım hocam.

Şu an sağ tek çalışıyor. CPU %3 kullanımda, GPU1 kullanımı %0, GPU 2 %15-30 civarında. CPU sıcaklığı 48,GPU sıcaklığı 47 derece. Bazen de ikisi birden çalışıyor. Intel kontrol merkezi dengelideymiş varsayılan olarak. Whisper mode'u da açtım. 15 dakikadır hala aynı gürültü durumu.
BIOS için Monster'a mail atayım hocam.
Hocam bu ayarlara rağmen fanlar susmuyorsa yapacak cok da bir şey yok gibi. Feature manager'e VGA modu değişimi geldigine göre yavaş yavaş diğer ayarlari da verirker diye düşünüyorum. En cok lazim olan da bana göre bu fan ayarlamasi.

Hocam bu ayarlara rağmen fanlar susmuyorsa yapacak cok da bir şey yok gibi. Feature manager'e VGA modu değişimi geldigine göre yavaş yavaş diğer ayarlari da verirker diye düşünüyorum. En cok lazim olan da bana göre bu fan ayarlamasi.
Bence de bu yazılımsal destek vasatın altında kaldı. Umarım yakında eklerler, mail de atacağım.

Merhaba, ben de T7-V25.1.1 modelini aldım. Ekran yüzünden bilgisayarım değiştirildi. Değişmeden önce fan ile ilgili bir sorun yaşamıyordum ancak gelen yeni bilgisayarda bahsettiğinize benzer durduk yerde, boşta, fan açmaya başladığını fark ettim. Bilgisayar hiç ısınmıyor ancak tarayıcı açıyorum, scroll yapıyorum fan açıp duruyor. Hardware monitor'den izlemeye başladığımda da birden 40-45 derece civarında olan CPU sıcaklıkları bir anda 60'a 65'e anlık olarak çıkıp indiğini ve fanın da 50 dereceyi geçer geçmez çalıştığını gördüm. Aynı zamanda CPU saat hızlarının da CPU sıcaklıkları gibi baya dalgalandığını fark ettim. Servise kanıtlarıyla birlikte verdim, ertesi günü gittiğimde sıcaklık değerlerinin normal olduğunu memnuniyet açısından termal macunların değiştiğini söylediler. Ben de araştırmaya başladım ve @Sabnerto mesajınızı gördüm. ThrottleStop'dan turboyu kapattıktan sonraki 1-2 saatte sıcaklıkların normal tarayıcı, spotify, kısacası gündelik kullanım esnasında 40+-2 derecede seyrettiğini fark ettim ve fan tamamen sesini kesti.

Şunu sormak istiyorum; aynı model bilgisayar değişmeden önce böyle bir sorun yoktu, muhtemel sebep ne olabilir? İşlemci sorunlu olabilir mi? Bu nedenle tekrar değişim talep etmeli miyim yoksa BIOS güncellemesi ya da Windows 11 güncellemesi ile çözülebilecek bir sorun mu (ilk gelen bilgisayar da Windows 11 ile geldi ve muhtemelen aynı BIOS sürümüne sahipti)?

Bilgisayar ilk geldiğinde güç seçeneklerinde "MONSTER" isimli bir güç planı vardı, acaba bu plan buna göre mi ayarlanmıştı, öyleyse bu plan ayarlarına nasıl geri dönmem mümkün olur? Diğer Monster kullanıcıları bu plan ayarının ekran görüntüsünü paylaşabilirse bunu test edebiliriz.

Monster'ın bu model için sunduğu Feature Manager yazılımı güncellendiğinde ya da diğer modeller gibi bir kontrol merkezi geldiğinde bu sorun kendiliğinden çözülür mü? Yaklaşık 20.000 TL para verdikten sonra turboyu elle açıp kapatmak pek hoş değil açıkçası.

Son olarak ThrottleStop yazılımı üzerinden gündelik kullanımda turboyu kapatmak ve oyun ya da yüksek CPU gerektiren uygulamalarda turboyu geri açmak işlemciye zarar verir mi?

Teşekkür ederim.

Merhaba, ben de t7-v25.1.1 modelini aldım. Ekran yüzünden bilgisayarım değiştirildi. Değişmeden önce fan ile ilgili bir sorun yaşamıyordum ancak gelen yeni bilgisayarda bahsettiğinize benzer durduk yerde, boşta, fan açmaya başladığını fark ettim. Bilgisayar hiç ısınmıyor ancak tarayıcı açıyorum, scroll yapıyorum fan açıp duruyor. Hardware Monitor'den izlemeye başladığımda da birden 40-45 derece civarında olan CPU sıcaklıkları bir anda 60'a 65'e anlık olarak çıkıp indiğini ve fanın da 50 dereceyi geçer geçmez çalıştığını gördüm. Aynı zamanda CPU saat hızlarının da CPU sıcaklıkları gibi bayağı dalgalandığını fark ettim. Servise kanıtlarıyla birlikte verdim, ertesi günü gittiğimde sıcaklık değerlerinin normal olduğunu memnuniyet açısından termal macunların değiştiğini söylediler. Ben de araştırmaya başladım ve @Sabnerto mesajınızı gördüm. ThrottleStop'dan Turbo'yu kapattıktan sonraki 1-2 saatte sıcaklıkların normal tarayıcı, Spotify, kısacası gündelik kullanım esnasında 40+-2 derecede seyrettiğini fark ettim ve fan tamamen sesini kesti.

Şunu sormak istiyorum; aynı model bilgisayar değişmeden önce böyle bir sorun yoktu, muhtemel sebep ne olabilir? İşlemci sorunlu olabilir mi? Bu nedenle tekrar değişim talep etmeli miyim yoksa BIOS güncellemesi ya da Windows 11 güncellemesi ile çözülebilecek bir sorun mu (ilk gelen bilgisayar da Windows 11 ile geldi ve muhtemelen aynı BIOS sürümüne sahipti)?

Bilgisayar ilk geldiğinde güç seçeneklerinde "Monster" isimli bir güç planı vardı, acaba bu plan buna göre mi ayarlanmıştı, öyleyse bu plan ayarlarına nasıl geri dönmem mümkün olur? Diğer Monster kullanıcıları bu plan ayarının ekran görüntüsünü paylaşabilirse bunu test edebiliriz.

Monster'ın bu model için sunduğu feature Manager yazılımı güncellendiğinde ya da diğer modeller gibi bir kontrol merkezi geldiğinde bu sorun kendiliğinden çözülür mü? Yaklaşık 20.000 TL para verdikten sonra Turbo'yu elle açıp kapatmak pek hoş değil açıkçası.

Son olarak ThrottleStop yazılımı üzerinden gündelik kullanımda Turbo'yu kapatmak ve oyun ya da yüksek CPU gerektiren uygulamalarda Turbo'yu geri açmak işlemciye zarar verir mi?

Teşekkür ederim.

İşlemci sorunu olduğunu sanmıyorum. Tüm işlemciler aynı frekansa aynı voltajda çıkmıyor. Siz aynı performansı alabilmek için işlemciniz daha fazla voltaj alabilir. Bu yüzden sıcaklık artışı yaşanıyor. Yani bir nevi şans işi diyebiliriz. Undervolt yapmayı deneyin. Şu an için tek çözüm diyebilirim. Laptoplarda soğutmak kolay değil. Açıkçasını Windows 11'e geçince fan hızı arttı. Uygulamadan fan hızını azalttığım için sıkıntı olmuyor. Monster için de bir güncelleme gelmesi gerekiyor. Kontrol merkezi geldiğinde istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Merhaba, ben de T7-V25.1.1 modelini aldım. Ekran yüzünden bilgisayarım değiştirildi. Değişmeden önce fan ile ilgili bir sorun yaşamıyordum ancak gelen yeni bilgisayarda bahsettiğinize benzer durduk yerde, boşta, fan açmaya başladığını fark ettim. Bilgisayar hiç ısınmıyor ancak tarayıcı açıyorum, scroll yapıyorum fan açıp duruyor. Hardware Monitor'den izlemeye başladığımda da birden 40-45 derece civarında olan CPU sıcaklıkları bir anda 60'a 65'e anlık olarak çıkıp indiğini ve fanın da 50 dereceyi geçer geçmez çalıştığını gördüm. Aynı zamanda CPU saat hızlarının da CPU sıcaklıkları gibi bayağı dalgalandığını fark ettim. Servise kanıtlarıyla birlikte verdim, ertesi günü gittiğimde sıcaklık değerlerinin normal olduğunu memnuniyet açısından termal macunların değiştiğini söylediler. Ben de araştırmaya başladım ve @Sabnerto mesajınızı gördüm. ThrottleStop'dan Turbo'yu kapattıktan sonraki 1-2 saatte sıcaklıkların normal tarayıcı, Spotify, kısacası gündelik kullanım esnasında 40+-2 derecede seyrettiğini fark ettim ve fan tamamen sesini kesti.

Bilgisayar ilk geldiğinde güç seçeneklerinde "Monster" isimli bir güç planı vardı, acaba bu plan buna göre mi ayarlanmıştı, öyleyse bu plan ayarlarına nasıl geri dönmem mümkün olur? Diğer Monster kullanıcıları bu plan ayarının ekran görüntüsünü paylaşabilirse bunu test edebiliriz.

Monster'ın bu model için sunduğu Feature Manager yazılımı güncellendiğinde ya da diğer modeller gibi bir kontrol merkezi geldiğinde bu sorun kendiliğinden çözülür mü? Yaklaşık 20.000 TL para verdikten sonra Turbo'yu elle açıp kapatmak pek hoş değil açıkçası.

Son olarak ThrottleStop yazılımı üzerinden gündelik kullanımda Turbo'yu kapatmak ve oyun ya da yüksek CPU gerektiren uygulamalarda Turbo'yu geri açmak işlemciye zarar verir mi?

Teşekkür ederim.

Monster kontrol merkezi gelmez hocam boşa bekleme. Ben monster laptopumda 3 yıldır aynı arayüzü kullanıyorum ki sizin laptop modeli msi kasa olduğu için ona yazılım destekleri yok. Her yeni model çıktığında yazılım olarak en son sürümü yükleyip destegi kesiyorlar.

İşlemci sorunu olduğunu sanmıyorum. Tüm işlemciler aynı frekansa aynı voltajda çıkmıyor. Siz aynı performansı alabilmek için işlemciniz daha fazla voltaj alabilir. Bu yüzden sıcaklık artışı yaşanıyor. Yani bir nevi şans işi diyebiliriz. Undervolt yapmayı deneyin. Şu an için tek çözüm diyebilirim. Laptoplarda soğutmak kolay değil. Açıkçasını Windows 11'e geçince fan hızı arttı. Uygulamadan fan hızını azalttığım için sıkıntı olmuyor. Monster için de bir güncelleme gelmesi gerekiyor. Kontrol merkezi geldiğinde istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.
Garip olan şu ki, bilgisayar gündelik kullanımda asla ısınmıyor. Fan açtığında da ısınma söz konusu değil, sonuçta tarayıcı açık spotify discord vs. açık sadece. İşlemcinin clock değerleri anlık olarak fırlıyor. Mesela ThrottleStop üzerinden takip ediyorum, tarayıcıdan bir sayfa açıyorum clock hızı bir anda 4Ghz üstüne fırlıyor, bu da ani olarak sanırım sıcaklığı arttırıyor, 40-43 civarında olan sıcaklık bir anda 55-60 civarına çıktığı için anlık olarak fan açıyor ve yaklaşık 30 saniye sonra düzeliyor. Bu da şans işi olabilir mi, yani normal olabilir mi acaba? Yanlış anlamayın merak ettiğimden soruyorum yoksa servise tekrar bildireceğim bu durumu.
Monster kontrol merkezi gelmez hocam boşa bekleme. Ben monster laptopumda 3 yıldır aynı arayüzü kullanıyorum ki sizin laptop modeli msi kasa olduğu için ona yazılım destekleri yok. Her yeni model çıktığında yazılım olarak en son sürümü yükleyip destegi kesiyorlar.
Üzücü gerçekten, verdiği özellikler bakımından fiyatta rakibi olsa tekrar tercih etmeyi düşünmem açıkçası.

Artı -1 Eksi

Yeni konular

Geri
Yukarı