Monster Tulpar T7 v25.1 gürültülü fan sesi

DrOetker

Kilopat
Yer
Bursa
Bilgisayar boştayken ya da tarayıcıda dolaşırken fan sesi yükseliyor sürekli. CPU ve GPU 49 50 derecelerde. %1-2 CPU kullanımı var. GPU zaten boştaki değerlerde çalışıyor. Fan durduk yere kafa ütülemeye başlıyor. Sıcaklıklar fan devri artmasına rağmen yine boşta 49 derece civarlarında. Bir süre kafa ütüleyip yine aynı sıcaklıklardayken tekrar sessizleşiyor.
- Fan modu sessiz ya da süper bataryada iken de aynı durum geçerli.
- Windows güç ayarlarını güç tasarrufu ya da dengelide kullandığımda da aynı durum oluyor.
- Ekran kartı Hybrid ya da Discrate modda olduğunda da değişim yok. BIOS ayarı dengelide.
Bu sorunu başka yaşayan var mı acaba?
NOT: Altında Zalman soğutucu da var. Onu açınca sıcaklıklar 54 derecelere de çıksa fan sesi artmıyor. Sıcaklıktan bağımsız bir fan devir yükselmesi sorunu var. Soğutucu açıkken 54 derecede sessiz, soğutucu bilgisayarın altında ama kapalıyken 49 derecede rahatsız edici gürültü yapıyor.

İlk aldığım günden beri böyle. Feature Manager diye kıytırık bir yazılım kontrol ediyor fanları. Onun problemi diye düşünüyorum. Bazen modu dengeliye alıp tekrar yüksek performansa alınca susuyor mesela.
Hocam açılan ilk 25.1 konularından birinde sizle konuşmuştum ama şimdi uzun kullanım düşüncenizi sormak istiyorum, sizce 25.1 mi yoksa Legion 5 3070 mi?

Merhaba, ben de t7-v25.1.1 modelini aldım. Ekran yüzünden bilgisayarım değiştirildi. Değişmeden önce fan ile ilgili bir sorun yaşamıyordum ancak gelen yeni bilgisayarda bahsettiğinize benzer durduk yerde, boşta, fan açmaya başladığını fark ettim. Bilgisayar hiç ısınmıyor ancak tarayıcı açıyorum, scroll yapıyorum fan açıp duruyor. Hardware Monitor'den izlemeye başladığımda da birden 40-45 derece civarında olan CPU sıcaklıkları bir anda 60'a 65'e anlık olarak çıkıp indiğini ve fanın da 50 dereceyi geçer geçmez çalıştığını gördüm. Aynı zamanda CPU saat hızlarının da CPU sıcaklıkları gibi bayağı dalgalandığını fark ettim. Servise kanıtlarıyla birlikte verdim, ertesi günü gittiğimde sıcaklık değerlerinin normal olduğunu memnuniyet açısından termal macunların değiştiğini söylediler. Ben de araştırmaya başladım ve @Sabnerto mesajınızı gördüm. ThrottleStop'dan Turbo'yu kapattıktan sonraki 1-2 saatte sıcaklıkların normal tarayıcı, Spotify, kısacası gündelik kullanım esnasında 40+-2 derecede seyrettiğini fark ettim ve fan tamamen sesini kesti.

Şunu sormak istiyorum; aynı model bilgisayar değişmeden önce böyle bir sorun yoktu, muhtemel sebep ne olabilir? İşlemci sorunlu olabilir mi? Bu nedenle tekrar değişim talep etmeli miyim yoksa BIOS güncellemesi ya da Windows 11 güncellemesi ile çözülebilecek bir sorun mu (ilk gelen bilgisayar da Windows 11 ile geldi ve muhtemelen aynı BIOS sürümüne sahipti)?

Bilgisayar ilk geldiğinde güç seçeneklerinde "Monster" isimli bir güç planı vardı, acaba bu plan buna göre mi ayarlanmıştı, öyleyse bu plan ayarlarına nasıl geri dönmem mümkün olur? Diğer Monster kullanıcıları bu plan ayarının ekran görüntüsünü paylaşabilirse bunu test edebiliriz.

Monster'ın bu model için sunduğu feature Manager yazılımı güncellendiğinde ya da diğer modeller gibi bir kontrol merkezi geldiğinde bu sorun kendiliğinden çözülür mü? Yaklaşık 20.000 TL para verdikten sonra Turbo'yu elle açıp kapatmak pek hoş değil açıkçası.

Son olarak ThrottleStop yazılımı üzerinden gündelik kullanımda Turbo'yu kapatmak ve oyun ya da yüksek CPU gerektiren uygulamalarda Turbo'yu geri açmak işlemciye zarar verir mi?

Teşekkür ederim.

Hocam Turbo'yu kapatmak dışında bir çözüm yöntemi var mı? Şu an nasıl kullanıyorsunuz bilgisayarı.
Garip olan şu ki, bilgisayar gündelik kullanımda asla ısınmıyor. Fan açtığında da ısınma söz konusu değil, sonuçta tarayıcı açık Spotify Discord vs. açık sadece. İşlemcinin clock değerleri anlık olarak fırlıyor. Mesela ThrottleStop üzerinden takip ediyorum, tarayıcıdan bir sayfa açıyorum clock hızı bir anda 4GHz üstüne fırlıyor, bu da ani olarak sanırım sıcaklığı arttırıyor, 40-43 civarında olan sıcaklık bir anda 55-60 civarına çıktığı için anlık olarak fan açıyor ve yaklaşık 30 saniye sonra düzeliyor. Bu da şans işi olabilir mi, yani normal olabilir mi acaba? Yanlış anlamayın merak ettiğimden soruyorum yoksa servise tekrar bildireceğim bu durumu.

Üzücü gerçekten, verdiği özellikler bakımından fiyatta rakibi olsa tekrar tercih etmeyi düşünmem açıkçası.

Bahsettiğiniz durumun birebir aynısını yaşıyorum. Tarayıcıyı açtığım gibi fan bir anda fırlıyor sonra düşük RPM'de 20 25 sn kadar çalışıp tamamen duruyor. Çok garip vallahi.
Bilgisayar boştayken ya da tarayıcıda dolaşırken fan sesi yükseliyor sürekli. CPU ve GPU 49 50 derecelerde. %1-2 CPU kullanımı var. GPU zaten boştaki değerlerde çalışıyor. Fan durduk yere kafa ütülemeye başlıyor. Sıcaklıklar fan devri artmasına rağmen yine boşta 49 derece civarlarında. Bir süre kafa ütüleyip yine aynı sıcaklıklardayken tekrar sessizleşiyor.
- Fan modu sessiz ya da süper bataryada iken de aynı durum geçerli.
- Windows güç ayarlarını güç tasarrufu ya da dengelide kullandığımda da aynı durum oluyor.
- Ekran kartı hybrid ya da discrate modda olduğunda da değişim yok. BIOS ayarı dengelide.
Bu sorunu başka yaşayan var mı acaba?
Not: Altında Zalman soğutucu da var. Onu açınca sıcaklıklar 54 derecelere de çıksa fan sesi artmıyor. Sıcaklıktan bağımsız bir fan devir yükselmesi sorunu var. Soğutucu açıkken 54 derecede sessiz, soğutucu bilgisayarın altında ama kapalıyken 49 derecede rahatsız edici gürültü yapıyor.

Hocam Turbo'yu kapalı kullanmak oyun oynarken sıkıntı yaratmaz mı?

Hocam açılan ilk 25.1 konularından birinde sizle konuşmuştum ama şimdi uzun kullanım düşüncenizi sormak istiyorum, sizce 25.1 mi yoksa Legion 5 3070 mi?
Legion kullanmadım hocam ve pek bilgim yok açıkcası. Ama 25.1'den gayet memnunum. Saçma Feature Manager uygulaması yüzünden fan hızı sıkıntısı yaşıyorum bazen. Aynı anda tarayıcı,skype ve 3. bir benzer uygulama çalışınca bilgisayar düşük sıcaklık ve kullanımda olmasına rağmen oyundaki kadar olmasa da biraz ses yapmaya başlıyor. Onu da 2-3 günde bir yaşadığımda uyuz olursam Turbo'yu kapatarak çözüyorum. Herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Ve Mux kapalı,Turbo kapalıyken bile oyunlarda olukça güçlü olduğundan pratikte beni çok memnun etti. Hele sıcaklıklar zaten harika.
Hocam Turbo'yu kapatmak dışında bir çözüm yöntemi var mı? Şu an nasıl kullanıyorsunuz bilgisayarı.

Bahsettiğiniz durumun birebir aynısını yaşıyorum. Tarayıcıyı açtığım gibi fan bir anda fırlıyor sonra düşük RPM'de 20 25 sn kadar çalışıp tamamen duruyor. Çok garip vallahi.

Hocam Turbo'yu kapalı kullanmak oyun oynarken sıkıntı yaratmaz mı?
Yani RPG oyunuyorum ben, bazen Satisfactory, Civilization VI falan da oynuyorum. Turbo kapalı-açık arası FPS kaybı pek yaşamadım. Ekran kartı da Hybrid modda. Serin, güçlü ve hiçbir oyunda canımı sıkmadı. RTX'ler gelişmik ekran ayarları alayını Ultra ayarlarda oynadım her oyunda. Ama CPU bağımlı multiplayer FPS oyunlarda 700 FPS isteyen komandolar için sıkıntı olabilir. :D İşlemci gerçekten güçlü olduğundan beni üzmedi hiç.

Bu soruna undervolt ya da turbo kapatmak haricinde çözüm bulan yok galiba,ben de aylardır aynı sorundan dert yanıyorum.Hatta benimki arka planda iş yapıyorsam işlemci yükü %2-3 olsa dahi fan açıyor ve hiç susmuyor.Hiçbir iş yapmayıp bir uygulama açarken fan kapalıysa anında fanı çalışıyor acayip sinirimi bozuyor bu durum,hem de sol taraftaki fan diğerine göre daha hızlı kirleniyor.İşlemci en ufak işlemde anında 4 ghz'leri vuruyor turbo açık olduğunda.Denemediğim yöntem kalmadı ancak şu turboyu daha verimli şekilde bu işlemci kullanamıyor problem bundan kaynaklı.Bu bilgisayarın da manuel fan ayarları olmadığı için fanı ne zaman açıp kapanacağı BIOS'un Advanced bölümünde dahi olmadığı için sürekli otomatik olarak en ufak voltaj değişiminde açılıp,eğer 50 derecenin üzerindeyse de sürekli çalışıyor.

Pildeyken en ufak ses yok,işlemci boşta 1 ghz'in altına dahi inebiliyor ancak ne zaman şarja takılıyor o zaman uçuyor.Feature Manager zaten hiçbir işe yaramıyor Silent modda fanı belli bir devirde tutmak dışında.

Bu kadar para verip alınan bir bilgisayarın işlemcisinden sadece deli gibi performans vermesini değil,aynı zamanda daha kararlı ve verimli olmasını beklerdim.Daha önce aynı işlemcili V22.2 kullandım ve şaşırtıcı derecede onda böyle bir problem yoktu o yüzden de suç bu bilgisayarda mı açıkçası bilmiyorum.

Bu soruna undervolt ya da turbo kapatmak haricinde çözüm bulan yok galiba,ben de aylardır aynı sorundan dert yanıyorum.Hatta benimki arka planda iş yapıyorsam işlemci yükü %2-3 olsa dahi fan açıyor ve hiç susmuyor.Hiçbir iş yapmayıp bir uygulama açarken fan kapalıysa anında fanı çalışıyor acayip sinirimi bozuyor bu durum,hem de sol taraftaki fan diğerine göre daha hızlı kirleniyor.İşlemci en ufak işlemde anında 4 ghz'leri vuruyor turbo açık olduğunda.Denemediğim yöntem kalmadı ancak şu turboyu daha verimli şekilde bu işlemci kullanamıyor problem bundan kaynaklı.Bu bilgisayarın da manuel fan ayarları olmadığı için fanı ne zaman açıp kapanacağı BIOS'un Advanced bölümünde dahi olmadığı için sürekli otomatik olarak en ufak voltaj değişiminde açılıp,eğer 50 derecenin üzerindeyse de sürekli çalışıyor.

Pildeyken en ufak ses yok,işlemci boşta 1 ghz'in altına dahi inebiliyor ancak ne zaman şarja takılıyor o zaman uçuyor.Feature Manager zaten hiçbir işe yaramıyor Silent modda fanı belli bir devirde tutmak dışında.

Bu kadar para verip alınan bir bilgisayarın işlemcisinden sadece deli gibi performans vermesini değil,aynı zamanda daha kararlı ve verimli olmasını beklerdim.Daha önce aynı işlemcili V22.2 kullandım ve şaşırtıcı derecede onda böyle bir problem yoktu o yüzden de suç bu bilgisayarda mı açıkçası bilmiyorum.
MSI BIOS attım. Dragon Centre yükledim. Fan ayarlarını custom olarak ayarlayabiliyorum. İstediğim zaman susturabiliyorum. Fakat bu sefer laptop çok ısınıyor işlemci 60-70 arası dolaşıyor. İşlemci 60 çok fazla değil aslında. Ama SSD'de 60 derecelerde takılınca sıkıntı oluyor. O yüzden silent modunda duruyor bende. FutureManager'a göre daha stabil bence.

MSI BIOS attım. Dragon Centre yükledim. Fan ayarlarını custom olarak ayarlayabiliyorum. İstediğim zaman susturabiliyorum. Fakat bu sefer laptop çok ısınıyor işlemci 60-70 arası dolaşıyor. İşlemci 60 çok fazla değil aslında. Ama SSD'de 60 derecelerde takılınca sıkıntı oluyor. O yüzden silent modunda duruyor bende. FutureManager'a göre daha stabil bence.

Ben de düşünüyorum ancak hala garantisi devam ettiği için bekliyorum.Fan kapandığında fazla ısınıyorsa demek ki işlemci sürekli ısınma halinde o yüzden fana ihtiyaç duruyor,sorun işlemcide.Bu işlemcinin enerji tasarruf yönü pek iyi değil herhalde,pildeyken 5 saate kadar ekran süresi alsam da termal olarak sürekli ısınıyor.Sıvı metal termal macunla bir şeyler değişebilir belki denemek lazım o da aklımda

Yeni konular

Geri
Yukarı