MOSSO 26 BIGFOOT İncelemesi

Spontune

Kilopat
Makaleler
11
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar 16.06.2016 tarihinde Mosso Bigfoot 26" modelini Saraçhane'den aldım. Kendi bayisinden alsaydım daha iyi olurdu. Saraçhane'ye yakın bir yere gitmiştik oradan da Saraçhane'ye gidelim belki vardır diye gittik tam istediğim model vardı ve baya beklediğimden dolayı oradan aldık. İlk aldığımdan beri ön frenden ses çıkıyor, sıkmıyor fakat ses çıkıyor çekirge gibi tiz bir ses. Her neyse fazla sorun yaratmadı o alıştım ve bakıma gittiğinde düzeleceğini düşündüm fakat düzelmedi hatta bakım formalite icabı oldu diyebilirim arka frende sorun vardı tele bağlı olan ve balatayı sıkan kısım paslandı ve freni sıktıktan sonra kendini geri itmiyor. Bakıma gönderdik adam sadece frenleri sıktı arka fren, fren kolunu sıkmadan balatalar diski tutuyor. Ne zincir yağlanması ne bir genel temizlik verdik bir gün sonrasından aldık. Oradaki asıl çalışan bakmadı ve yine firmaya ait yere değil başka bir yetkili servise verdik. Diğer taraf çünkü çok uzak ulaşımı 200 lira tutacaktı en az.

Her neyse hayırlısı diyelim bisikleti 20-25 gün sürdüm. Öncelikle pedal ağırlık konusunu paylaşayım çünkü herkes bisikletin gereğinden fazla yorucu olduğunu düşünüyor. Yerle olan sürtünmeden dolayı enerjiniz fazla çalınmıyor ancak bisikletin tekerleri kalın olduğu için rüzgara karşı olan sürtünmeden dolayı bisiklet ağırlaşıyor asıl bu sizin enerjinizi çalıyor. Sakin bir havada performansı çok daha iyi oluyor kocaman bisiklet BMX gibi sürülüyor. Hatta arkadan rüzgar iterse yol bisikletlerini çok rahat sollayacağını söyleyebilirim. Rüzgardan çok nem kapıyor. :) Yanlardan rüzgar geldiğinde gidon dönüyor. Belli bir hızdan sonra rüzgara karşı sürdüğünüz için bisiklet hızlanmıyor yokuş aşağı 24. viteste ayakta da sürdüm yok hızlanmıyor pedalı hissediyorsunuz ama boşa çeviriyorsunuz. Rüzgar karşınızdan çok estiğinde bisiklet gitmiyor kalkışı 27. viteste yaparmış gibi oluyor yani bildiğin gitmiyor çileye dönüyor.

Konfor konusunda gayet iyi. Hava basıncı konusunda şu video yeterli gelecektir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ben 16 hava basıncında kullanıyorum performans adına. Asfaltta gidonu rahat döndürebilmek için en az 13-14 PSI olması gerek. Arka taraf da 8-10 PSI yeterli konforu sağlayacaktır. 2.1 bar hava basıncına kadar şişirebiliyorsunuz ama ben korkuyorum 15'de baya sert oluyor 30 olabilir tabi ama denemedim. Bir de teker ne kadar sert olursa lastikler o kadar fazla ses çıkarıyor. Tam hız veremeyeceğim ama 15-20 km hızda motor geçermiş gibi ses çıkarmaya başlıyor. Arazi olduğu için her yerden hopladım zıpladım bir ara çok yüksek tümsekten atladım ayna koldaki 3. aşama vitesin çarkında hasar oldu zincire pek bir etkisi yok sivri olan kısım birazcık körleşti o kadar. Kaldırımlardan merdivenlerden kolayca çıkıyor. Bunu yaparken tekerin hava basıncı en az 14 olması gerek. Konfor sağlayacağım diye daha düşük alırsanız kaldırım çıkarken jant kaldırıma çarpar ve konfor alayım derken jant ve iç lastikte sıkıntı yaratırsın bir de janta değdiği için konfor alamazsınız o kaldırımı direk hissedersiniz. Benzinlikte hava basıncını denedim asfaltta optimum hava basıncı ön teker için 13+ arka teker için 8+.

Bisiklet aynı fiyata diğer bisikletlerden daha kalitesiz ekipmanlara sahip olabilir. Mesela fren konusunda kalın olduğu için V-fren kullanılamadığı için çözüm olarak mekanik disk fren kullanılmış. Mesela 1000 liraya alacağınız dağ bisiklette hidrolik disk fren olacaktır. Ama bunda yok maliyetin çoğunu tekerler götürüyor. Tekerler pahalı bu arada. İç lastiği 50 lira dış lastiği 150 lira yani yama yapılamayacak patlama olursa geçmiş olsun en az 50 lira cebinizden gitti. Yolda giderken bisikleti görenlerin çoğu şunu yapıyor;
960484550d6c2db4882f8f3a103a7960e3f2d243_full.jpg

Baya dikkat çekiyor anlatmama gerek yok yani. Yanımdan profesyonel birisi ön kaldırarak geçse ben normal sürsem benim bisiklete bakarlar öyle bir şey yani. Her neyse artı eksi muhabbetine gelelim;
+Kalın tekeri sayesinde amortisörlü bisikletlerden daha iyi sürüş konforu var (Downhill hariç diye düşünüyorum Downhill ayrı bir şey).
+Yolda çok dikkat çekiyor lastiklerinin belli hızda motor sesi çıkarması da ayrı bir güzel.
+Kaldırım merdiven gibi tümsekleri ön kaldırmadan kolaylıkla çıkabiliyorsunuz.
+Bisikletin tekeri kalın olduğu için sağa sola yatmalar daha iyi oluyor.
+Yol tutuşu sayesinde fren performansı daha iyi. Yağmurlu dik rampalarda teker patinaj çekmeden çıkıyor (ayakta çıkmayı denerseniz tabi ki patinaj çekecektir).
+Yaz kış sürülmesi her türlü alanda kullanılabilir olması.

-Rüzgardan aşırı etkilenmesi. Belli hızdan sonra hızlanamaması.
-Lastiklerinin pahalı olması. İleride lastik patladığında büyük sorun çıkaracaktır.
-Enerji çalması ulaşım için kullanılmasının zorluğu. Aslında bu benim için + olarak geçerli çünkü 45 dakikadan fazla sürülmesini doktorlar tavsiye etmiyor bağırsak ve cinsel organda sıkıntılar olabiliyor. Benim amacım spor olduğu için enerji çalması ve yorması benim için avantaja dönüyor. Tabi ulaşım için kullananlara çok büyük - olarak geliyor. Başkalarına tavsiye etmem ama ben beğendim. Nasıl bir şey bilmiyorum ama öyle. :D
Bu da ekipman modelleri. Orada yanlış yazılmış. 3*7 değil 3*8 vites. Bir de bisiklet 18 kilo gibi gelmedi bana imkanım olursa bir yerde ağırlığını ölçerim.
KADRO
MAŞA
AYNAKOL
RUBLE
VİTES KOLU
ARKA ATIRICI
ÖN ATIRICI
ZİNCİR
FREN
ORTA GÖBEK
PEDAL
HAZNE
JANT
LASTİK
AĞIRLIK
6061 ALLOY FRAME
RIGIT
SHIMANO FC-TY301
SHIMANO CS-HG31
SHIMANO ST-EF51 3X7
SHIMANO ALTUS RD-M310
SHIMANO ALIVIO FD-M410E
KMC-Z72
SPARKLE MK 6,0
NECO B910
HF839
QUANDO
STARRIMS J73
CHAOYANG H-5170 26X4.0
18,10kg
[TBODY] [/TBODY]
Zdy6mo.jpg

81yOpA.jpg

5VO0Pl.jpg

@Frknhrmnc @OnurOzdag Arkadaşlar sağ olun sizin sayenizde tercihimi yapabildim çok teşekkürler. Pişman olmadım bisiklet düşündüğüm gibi çıktı sadece aldığım yerde sıkıntılı ürünü geldi o kadar. Başkaları alacaksa direk firmasından temin etsin.
@BilgisayarKurdu Hocam sizi diğer konuya çağırmıştım görmediniz galiba canınız sağ olsun. Belki bu konuyu görürsünüz.

Denetimde iken yöneticinin beğenmesi beni mutlu etti. :mutlu:

Not : Freni kendim düzelttim bugün atabilirsem video atacağım sorunun ne olduğunu ve nasıl çözüldüğünü başka bir konuda anlatacağım.

Biraz geç oldu ama Hayırlı olsun. Diğer konuda okudum mesajlarını bisiklet gerçekten ayrı bir hava katıyor fakat toplumumuz genelde market bisikleti gördüğünden bu farkı pekde anlamıyor. Bazıları buna vereceğin paraya motorbisiklet alırdın diyebiliyor (banada diyor bazı cahil arkadaşlar). Onları takma kafana :). Bisiklet gerçekten güzel.

@AeTh9sha
Teşekkürler.
Evet bunu diyen çok kişi var. Bir o kadar da fiyatını söylediğimde en az 3000 lira gibi duruyor diyenler de var. Çoğunlukla iyi ucuzmuş deniyor ama bazı sivri zekalı mantıklı düşünen(!) arkadaşlar o paraya motor alınır diyor. Aslında ben de düşündüm yani yaşım tutuyor ehliyet alıp şu motoru da alabilirim. Ama motosiklet ile spor yapamam kimse kusura bakmasın.
Leo Vi̇nce Ktm Duke 125 - 200 Komple Boğazdan Performans Egzoz - n11.com
Elma ile armudu karşılaştırmamak gerek. Yani 10.000 dolara bisiklet var şimdi onun yerine ikinci el long kasa Mercedes alabilirsin zamanında makam aracı olarak da kullanılmıştır bu araçlar ve çok sağlamdır 20 sene kullansan bile fazla bakım istemeyen araçlardır. Herkesin beğenileri farklı sen motor seviyorsun ben belki sevmiyorum.

Bisiklet gerçekten çok güzel. Yanımdan yarış motosikleti geçiyor kornaya basıyor dönüp bakıyorum yine bu hareket (y). Polis bile çevirip bisikleti inceliyor yani kim olursa olsun bakıyor bisiklete. İlgilenen de ilgilenmeyen de bakan dönüp bir daha bakıyor. Hiç de ek bir şey yapmadan asıl güzel olan şey o. Yani 20 km hızla gidiyorum ne bir hareket ne bir artistlik hiç bir şey yapmıyorum öyle yavaş yavaş tosbağa gibi gidiyorum. :D

Geç olmasının sebebi bisikleti deneyimleyip incelemesini yapmak ve bakımı beklemek. Bakımda da aksilikler neticesinde adam teli germekten başka bir şey yapmadı asıl kişi yapmadı annesi kansermiş hastaneye kaldırmışlar. Ben beklerdim yani 20 güne kadar vakitleri vardı ben de hiç sorun etmezdim zaten 1 hafta sonra asıl yetkili kişi gelecekmiş. Neyse ki kendim deneyerek arka freni düzelttim. Ön frende de destek olan balata değdiği için ses çıkarıyordu onu da Etiler'deki bisikletçi iki vida gevşetip sıkarak halletti. Şu an bisiklette bir arıza yok sadece ben bisiklette çok hoplayıp zıpladım bu da arka jantı yamulttu fazla sorun olmadı akordu etkileyen bir şeye sebep olmadı sadece görüntü icabı sorun o kadar jant tellerinde de sorun yok. Frenler tam istediğim gibi oldu.

Şu an fark ettim konu içerisinde etiketlemede bildirim gelmiyormuş başka birisi beni etiketledi göremedim tekrardan yapayım belki bildirim gider.
@Frknhrmnc @BilgisayarKurdu @OnurOzdag

Bahsettiğin gibi bildirimleri bazen göremeyebiliyoruz, sebebini bilmiyorum şahsen :)

Her amaca ve bütçeye göre bisiklet var anladığın gibi :) 1200TL'ye kocaman lastikleri ve jant seti bulunan, havalı olmasının yanında dikkat de çeken bir bisiklet aldığında bunun geri dönüşü sana ek olarak ağırlık oluyor haliyle :) Bendeki kadar üflesen havada uçacak seviyede bir ağırlık bekleyemezsin o jant setlerinden haliyle :) Seni veya binen kişileri yorması çok normal. Hızlanmaması gayet normal :)
Bunu varsa yazlığınızın orada, sahilde, kalabalık mekanlarda sürüp ilgiyi çekip insanlarla muhabbetini edeceksin, keyfine bakacaksın :)

Ben de geçenlerde bitirdim benim aletin yükseltmelerini, ufak tefek sabit parçaları kaldı yalnızca.
Benim de aksine bisiklet uçuyor, tutamıyorsun :) Bu deneyimden sonra prof bir yol bisikletine geçiş yapsam mı diye düşünmedim değil.

20160722_115107.jpg

Yorması falan benim için hiç problem değil. Zaten başka konuda da çok yorar dediler tamam sorun yok alacağım dedim aldım baya da iyi. Ama şimdi bunla çok atlayıp zıplasam sorun olur mu? Amortisör yok jant tellerinde sorun olur mu? Şu an bisikleti tam olarak kullanamıyorum. Uludağ'a gidersem kesin bisikleti yanıma alacağım orada sürmeyi düşünüyorum. Senin bisiklet de efsane şimdi jant tellerine hayran kaldım öndeki o amortisör de bir farklı normal amortisör değil yani o. Downhill bisikletteki amortisör ile aynı. Hidrolik mi oluyor o ne oluyor? Bilmiyorum tabi de. :D Yol bisikletine geçersen 110 beygire sahip olursun söyleyeyim. İzlemişsindir belki videoyu ama atayım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Hız yaptıkça daha da fazla istersin.
Aman hız yapacağım diye radara yakalanma da. :D

Bir süredir internetim yoktu o yüzden yazamadım bisikletin de incelemen de gerçekten güzel olmuş. ;)
Hayırlı olsun tekrardan.

@BilgisayarKurdu Gökhan abi sen bunu MTB diye toplamışsın da gidon, ön maşa ve fren sistemi değişse yarış bisikleti olur bu. Arazide bu bisiklet ile kimse tutamaz seni :). Ağırlığı ne kadar ?
9,5KG'nin altına indirmeye çalışıyorum, şuan 10KG. Sele 600 gram tek başına, oradan ve gidondan kaybediyor :) Çoğunlukla asfalt üzerinde süreceğimi bilerek parça tercihi yaptığımdan hem arazi hem de asfaltta mutlu ilerliyorum :)

Bisiklet, insanın hayatına renk katıyor ne yalan söyleyeyim. Sistem toplamak yerine bisiklet topladım resmen :) @Spontune Sen de çok iyi bir karar verdin bisiklet almakla, bundan sonra amacına göre bir bisiklet seçersin artık, keyfine bak bununla şimdilik.

Atlama zıplama olaylarına gelirsek o jant seti ile yapmanı önermem, üst seviye bir jant seti değil, tellerden korkmuyorum desem yalan olur. Akort bozulmaları falan hep buna işaret ediyor.
Bende Mavic Crossmark SLR jant seti var, inan hiçbir yerden atlayıp zıplamıyorum :) Daha sakin takıl derim. 19KG ağırlığa sahip HT kadro süspansiyonsuz bir bisikletten bahsediyoruz.

DJ bisiklet olsa atla zıpla sorun değil ama bunla biraz olsun sınır koy hareketlerine, elinde kalmasın 2 gün sonra :) Benim gibi temiz temiz kullan, izin günlerini doyasıya kullan :)

Ben normalde bilgisayarıma ekran kartı ile monitör alacaktım. Baktım oyunla bir yere varılmıyor. Yani oynarım ama abartmam. O yüzden almadım bari bisiklet alayım dedim. Bunu gördüm baya beğendim tam da beklediğim gibi çıktım aldım.
Bu bisiklete ileride amortisör takmayı düşünüyorum kadroya modifikasyon yaparak takılabilir mi? Bir de buna normal bisiklet tekeri takılır mı? Yani buna özel göbeği geniş tekerlek varsa onu da ileride alabilirim. Yazın 2.5 teker kışın 4.0 teker takılırım. :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı