Motorsikleti sürekli zorlarsanız ne mi olur? Piston kırıldı

Yer
Hatay/Antakya
16 yaşında aldığım 2018 model motorumun bugün sonuna geldim. Motoru 3 yıldır sürekli yüksek devirde, redlineda kullanıyordum yağını vs. koyup devam ediyordum bu zamana kadar bir sıkıntı çıkartmadı. 28.000km yaptım. Son 1 yılda motorumda kartel borusundan yağ atma başladı sürekli yağ eksiltiyordu düzenli olarak yağ koyuyordum, ta ki vize haftasına kadar. Vizelere gittim geldim gezdim vize sonrası uzun yola çıktım belki 1000 km yaptım ama hiç yağına bakmak aklıma gelmedi. Motorla 80-90 km hızla giderken birden tak diye ses geldi motor kilitledi anında debriyajı çektim tekerin kaymasından kurtuldum, kenara çektim. Motor kilitlemiş, dönmüyor, marş basmıyor ve bir baktım motorda yağ yok. Sonuç aşağıdaki resimde. Motor piston kırdı, subap kesti ve krank kolu kırıldı. Daha ne olabilir bilmiyorum ama çok büyük masraf çıkacağı kesin.

1638961210657.jpeg

1638961218037.jpeg

Yağsız mı kalmış motor? Çok kötü. Benim araba da bir ara yağsız kalmış yatak sesi geliyor. Yatakları değiştireceğiz muhtemelen. Yağı sık sık kontrol etmek lazım sıka sıka kullanıyorsan. Ben de sürekli yüksek devirde kullanırım ve mecburen kontrol ederim.

Geçmiş olsun.

Yağsız mı kalmış motor? Çok kötü. Benim araba da bir ara yağsız kalmış yatak sesi geliyor. Yatakları değiştireceğiz muhtemelen. Yağı sık sık kontrol etmek lazım sıka sıka kullanıyorsan. Ben de sürekli yüksek devirde kullanırım ve mecburen kontrol ederim.

Geçmiş olsun.
Teşekkürler. Evet yağsızlıktan motor şanzıman vs. komple değişecek. Vize haftam olduğu için çok ilgilenemedim sonuç bu.

750 - 900 TL masraf çıkarır 125cc'lik piston var bu motorla kesiciye maksimum 1 dakikadan fazla kesiciye girersen zaten otomatik sibob kesiyor. Bütün tek silindir motorlar öyle.

750 - 900 TL masraf çıkarır 125cc'lik piston var bu motorla kesiciye maksimum 1 dakikadan fazla kesiciye girersen zaten otomatik sibob kesiyor. Bütün tek silindir motorlar öyle.
Motor enjeksiyonlu olduğu için sıkıntı olmuyordu. Devir kesici elektronik bir şekilde kesiyordu subaplardan kesmiyor. Uzun yolda 15-20 km 5.vitesde kesicide gittiğimi bilirim. 1000₺ civarı masraf çıkacak gibi.
Ehliyet sıkıntı olmuyor mu? Ha pardon 16 yaşında almışsınız.
İlk göz ağrım.😀

16 yaşında aldığım 2018 model motorumun bugün sonuna geldim. Motoru 3 yıldır sürekli yüksek devirde, redlineda kullanıyordum yağını vs. koyup devam ediyordum bu zamana kadar bir sıkıntı çıkartmadı. 28.000km yaptım. Son 1 yılda motorumda kartel borusundan yağ atma başladı sürekli yağ eksiltiyordu düzenli olarak yağ koyuyordum, ta ki vize haftasına kadar. Vizelere gittim geldim gezdim vize sonrası uzun yola çıktım belki 1000 km yaptım ama hiç yağına bakmak aklıma gelmedi. Motorla 80-90 km hızla giderken birden tak diye ses geldi motor kilitledi anında debriyajı çektim tekerin kaymasından kurtuldum, kenara çektim. Motor kilitlemiş, dönmüyor, marş basmıyor ve bir baktım motorda yağ yok. Sonuç aşağıdaki resimde. Motor piston kırdı, subap kesti ve krank kolu kırıldı. Daha ne olabilir bilmiyorum ama çok büyük masraf çıkacağı kesin.

Eki Görüntüle 1236461

Eki Görüntüle 1236462
Bu zamana kadar sıkıntı çıkartmadığına eminmisin sıvı conta var şuan üzerinde??
Şanzımanı değişeceğini nerden çıkarttılar? motor sadece üst kapak açılmış durumda şuan.

Çin değil mi bu kendinde yaparsın büyük ihtimal youtube da zırla video var.

Bu zamana kadar sıkıntı çıkartmadığına eminmisin sıvı conta var şuan üzerinde??
Şanzımanı değişeceğini nerden çıkarttılar? motor sadece üst kapak açılmış durumda şuan.

Çin değil mi bu kendinde yaparsın büyük ihtimal youtube da zırla video var.
Bu zamana kadar motor açılmadı. Sıvı conta yok motorda üst kapak contasının rengi oraya çıkmış.
1638962626725.jpeg

Şanzımana, kopan piston parçaları düşmüş ve motor viteslere geçmiyor. Motor daha sökülüyor fotoğraf çekip konu açmak istedim.
Ayrıca kendi motorumu biliyorum diye düşünüyorum.
Ayrıca bu işlem youtubedan bakıp yapılacak kadar basit bir işlem değil. Her işin bir ustası var.
Motor şuan komple ortadan yarılıyor şanzımana kadar inildi.

Geri
Yukarı