Motorun enjeksiyonlu olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Samhain

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI B350M PC Mate, MSI 1060 6GB 6G OC V1, Ryzen 5 1600, G.Skill xflare 2400mhz 2x8GB Ram, 120GB Transcend SSD,240GB SSD Kingston, 240GB Sandisk, 1TB WD HDD, Zalman Z3 Plus 600+,Viewsonic xg2401 144hz 24"
Meslek
Bilgi İşlem / Sistem Destek Uzmanı
Selamlar herkese,

Geçtiğimiz günlerde Motolux Rossi RS aldım 80lik. İnternette gezindim de herkes birbirine düşmüş işte bu motor enjeksiyonlu yok efendim karbüratörlü diye. Sitesinde hava soğutmalı yazıyor. Bir diğer kişi de diyor ki 21 yılı başında üretilenler enjeksiyonlu. Ben bunu nasıl anlarım?

Teşekkürler.

En basit yöntemi katologtan bakarak anlayabilirsiniz. Onun haricinde selenin altındaki bagaj kısmının en altında bir kapak varsa ya da motor kısmının sağ ya da sol tarafından arka tekerin üstünden baktığınızda yakıt besleme sistemini göreceksiniz. Karbüratörlüyse daha basit ve sade bir tasarımı vardır. Enjeksiyonluysa biraz daha karmaşıktır, karbüratöre göre daha fazla sensör ve kablo vardır.

Motorun yanına gittiğinizde kontağı açtığınızda bir elektrikli pompa sesi duyarsanız o motor enjeksiyonludur. Eğer karbüratör var ise kontak açma kapamada hiçbir ses gelmez. Kendi motorumdan biliyorum.
Evet ekstradan göstergede de mutlaka sarı renkli bir ikaz lambası olur, çalıştırınca herhangi bir arıza yoksa söner, kontak açık ama motor çalışmıyorsa devamlı yanar.

Valla dijital gösterge devir saati benzin ve gücü gösteren göstergeler yanıyor. Bunların dışında yanan bir ışık yok. Öyleyse karbüratörlü model. Alırken satıcıdan çok sitesinde ne yazıyorsa ona bakmak lazım demek.

1656600409448.png

Aracınız anlık yakıt tüketimini gösteriyorsa rampa aşağı gaz kesin tüketim 0 sa enjeksiyonlu eğer yakıyorsa karbüratörlüdür çünkü karbüratörlü araçlarda her zaman birazda olsa yakıt gider.

Aracınız anlık yakıt tüketimini gösteriyorsa rampa aşağı gaz kesin tüketim 0 sa enjeksiyonlu eğer yakıyorsa karbüratörlüdür çünkü karbüratörlü araçlarda her zaman birazda olsa yakıt gider.
Hocam maalesef öyle bir gösterge yok. Şu soldaki sanırım güç tüketimi akü kaç V harcıyor onu gösteriyor. Nasipse NK150 almak kafamı kurcalamaya başladı ama fiyatlar da ortada.

Geri
Yukarı