Mount & Blade II: Bannerlord İnceleme

Kemânkeş-

Megapat
Makaleler
5
Yer
𐰇𐱅𐰇𐰚𐰀𐰤𐱅𐰇𐰼𐰚𐰃𐰾𐱃𐰀𐰣
Bugün Bannerlord hakkında biraz konuşmak istiyorum. Öncelikle 8 yıl gibi uzun bir sürede çıkmasının sebebi başta adamların Paradox Interactive'den kurtulup, oyunlarını kendileri yayımlamak ve hiçbir yere bağımlı olmamak adına kendi oyun motorlarını geliştirmelerinden ve birden fazla kez oyunun arayüzünün silinip en baştan yapılmasından mütevellit çıkış zamanı bu kadar uzamıştır. TaleWords gibi bir şirket 100 kişiye yakın çalışan ve kısıtlı bütçe ile yapabileceğinin en iyisini yapmış, senelerce gerek oyun motoru, gerek arayüz bakımından kullanıcılara en iyisini sunmak adına çabalamışlar. TaleWords Interactive gibi küçük bir şirketten Rockstar'ın Red Dead Redemption'u beklenemez tabii ki. Uzun lafın kısası mükemmel bir oyun olmuş bence, an itibari ile 159 saatim var ve oynamaya devam ediyorum. Kalradya'yı ele geçirip geçirip yeni save açıyorum. Alın kesinlikle sıkılmazsınız ayrıca arayüzü ilk başta karmaşık görünse de olabildiğince kompakt ve rahat. Mekanikler Warband'den alıştığımız mekanikler. Yapay zeka Warband'e göre geliştirilmiş olsa da erken erişim olmasından mütevellit yeterli değil. Oyunda birtakım buglar var ancak sürekli fix güncellemeleri geliyor. Crash başlı başına bir sorun ve hâlâ çözümlenemedi, özellikle 500v500 gibi kalabalık savaşlarda crash yeme şansınız yüksek, özellikle de kale kuşatması ise. Ticaret bandı da oldukça geliştirilmiş, bir ürün nerede çoksa orada ucuz ancak başka bir şehirde ürünün azlığından dolayı fahiş fiyata satılabiliyor siz de kâr ediyorsunuz. Krallık kurmak da gayet işinize yarıyor. Görevler kendini tekrar etse de başlangıç için ideal.

Haritada gezerken bile o dünyanın yaşadığını hissediyorsunuz. Konuşmalar biraz vasat, okuma bayramı diyalogları gibi . Savaş meydanında kurabileceğiniz taktikler var, ama oyun sağlamıyor bunu siz kendi düşüncenizle taktik kuruyorsunuz orası tatmin ediyor ve işe yarayınca kendinizi gerçek bir komutan gibi hissediyorsunuz RP hissini güzel veriyor oyun. Oyunu çok kolay modda oynamayın zira ilk girdiğimde başlangıç için çok kolay modda açmıştım, 50 tane tabiri caizse vasıfsız köylüyle 80 kişilik tane full donanım lord ordusunu devirmiştim, normal modda oynanmalı oyun. Haritada gezerken dünyanın yaşadığını hissettiğinizi söylemiştim ancak o iş harita dışındaki yerlerde yani köylerde ve şehirlerde patlıyor. Tüm köyler için bu durum aynı ancak ölü dünya şehir bakımından yalnızca Kuzait, Aseray ve Sturgiya topraklarında geçerli.

Diplomasi iyi değil ancak zamanla yeterli düzeye çıkacaktır. Arena savaşları eğlenceli, ancak ödül olarak çoğunlukla miğfer vermesi bir eksi olarak görülebilir zira benim açımdan öyle, lakin miğferler satıldığında iyi para ediyor orası ayrı mesele. Lord çekme konusunda ilişkiniz ne kadar iyi olursa olsun lordu krallığınıza kattıktan sonra lordun krallığınızdan ayrılması tamamen sizin şansınıza bağlı, bu da bir eksi. Bir krallığa katıldıktan sonra eğer nüfuzunuz yoksa askeri bakımdan işe yaramak ve fiilen var olmak dışında bir işe yaramıyorsunuz yönetimde. Evlenme konusunda, kralın kızıyla dahi evlenseniz size bir getirisi olmuyor menfaat sağlayamıyorsunuz. Savaş meydanında mağlup taraf askerlerinin aptal bir vaziyette kaçmaya çalışması dışında yapay zeka dengeli. Sancak rengi ve mühür seçimi konusunda oyun size pek fazla imkan sunmuyor, şahsen ben mod yükledim. Mod demişken mod genişliği gayet yeterli modlardan yana sıkıntı yaşamadım. Kullanıcılar tarafından yeni modlar yapılmaya devam ediyor.

TaleWords'den de güzel modlar göreceğiz ilerleyen vakitlerde. Fiyatını hakediyor mu hususunda sonuna kadar hakettiğini söyleyemeyeceğim zira AAA oyun gibi 60 dolarla çıkış yapması ilginç geldi şahsıma. Yine de içim acıyarak 150 TL'yi vermiş olsam da bayıla bayıla oynadım, oynuyorum, oynayacağım. Warband'ı beğendiyseniz bunu hayli hayli beğenirsiniz. Önerimdir. Herkese iyi oyunlar.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı