Çözüldü Mouse'u hareket ettirince FPS düşüşü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

diminished

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Müzisyen
Merhaba,
Bilgisayarı açıp oyun oynamaya başladıktan yaklaşık 10-15 dakika sonra FPS düşüşü yaşıyorum ve bu durum yaşanırken fareyi hareket ettirince daha da şiddetleniyor. Hatta problem yaşanırken ederken fareyi hareket ettirince imleç "silik" bir şekilde hareket ediyor, bunu nasıl tasvir edeceğimi bilmiyorum... Bilgisayarımı yeniden başlattığımda ise düzeliyor ama tekrar bir süre sonra aynı problemle karşı karşıya kalıyorum.

Parçaları ayrı ayrı satın alıp toparladım, termal macun olarak Noctua NT-H1 kullandım fakat stok soğutucu kullanıyorum. Bu problem yaşanırken, AİDA64 yazılımı ile sıcaklık kontrolü de yaptım fakat normal gözüküyor. Windows'u orijinal ürün anahtarı ile lisansladım yani crack programı vs. kullanmadım, güncelleme kontrolünde de "Güncelsiniz" yazıyor. Buna rağmen ekran kartı ve diğer bileşenlerin driverlarını tekrar elle güncelledim. Bilgisayar hafızasında da 110 GB boş alan var. temp, %temp% ve prefecth dizinlerini temizliyorum. Oyun oynarken arka planda bir şey çalıştırmamama rağmen göremediğim bir şeyin daha sonradan çalışmaya başladığından da şüpheleniyorum.

Virüs programı olarak Windows Defender açık ve tarama yapmama rağmen bir sorun bulamadı. Windows'ta kurulumdan sonra mesela FPS artışı için bile hiçbir ayarı değiştirmedim.

Oynadığım bir oyun sistem gereksinimleri hiç yüksek olmayan bir oyun, "İstanbul Kıyamet Vakti" ve görev yöneticisinden baktığımda bu oyun güç tüketimini fazla gösteriyor. Bundan kaynaklanıyor olabilir. Güç tüketimi haricinde görev yöneticisinde kullanıcılar kısmında CPU %5 Bellek %26 Disk %1 Ağ %1 GPU %8 civarı gösteriyor.

İstanbul Kıyamet Vakti'nde anlattığım sorun yaşanırken acaba sadece bu oyuna özel bir durum mu diye kontrol etmek için kapatıp hemen Valorant'ı açmıştım ve normalde 250-300 FPS civarı aldığım Valorant'ta da FPS'imin 180-220 FPS arasına düştüğünü fark ettim. Tabii ki bilgisayarımı yeniden başlattığımda Valorant'ta da FPS'in yüksek haline geldiğini gözlemledim.

NVİDİA ayarlarını da driver'ın kurulduğu gibi bıraktım FPS artırmak için bir ayar yapmadım ve bilgisayarım "Performans" güç modunda kullanıyorum, gerçi güç modunu değiştirmeme rağmen de sorunumun çözüldüğünü gözlemleyemedim.
Yazdığım bütün veriler, sorun yaşanırken olanlardır.

Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

Ekipmanlarım:
ASUS VP249QGR 144Hz 1ms FreeSynch Full HD IPS Monitör (FreeSynch veya GSynch açık değiller ayriyeten Paggue Marka 1.4 DisplayPort ile kullanıyorum.)
Logitech G402 Mouse (Mouse'u Logitech G Hub programıyla kullanıyorum.)
Steelseries Apex 3 Klavye ve Arctis 7 Kulaklık (Bunları da Steelseries Engine programı ile kullanıyorum.)

Bilgisayarımın Donanımı:
Gigabyte B450M S2H Anakart
AMD Ryzen 5 2600x CPU
ASUS Nvidia CERBERUS GTX 1050Tİ Ekran Kartı
Sandisk 240 GB SSD (Sata 3)
650W 80+ PSU
8+8=16 GB RAM

UEFI BİOS sürümü 3.3
Windows 10 PRO sürüm 20H2 (10.0.19042 yapı 19042)

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
MSI Afterburner indirip oyun içinden ekran görüntüsü atar mısınız? CPU, GPU kullanımı ısısı, bellek kullanımı.

MSI'ın sitesinden Afterburner'ı indirmeye çalıştığımda hiçbir şey indirilmeye başlanmadı. Bunun yerine bilgisayarımda halihazırda bir AIDA64 programı var ve oyun içerisindeyken düzeyler şöyle:

IIIsXa.png
Merhaba,
Bilgisayarı açıp oyun oynamaya başladıktan yaklaşık 10-15 dakika sonra FPS düşüşü yaşıyorum ve bu durum yaşanırken fareyi hareket ettirince daha da şiddetleniyor. Hatta problem yaşanırken ederken fareyi hareket ettirince imleç "silik" bir şekilde hareket ediyor, bunu nasıl tasvir edeceğimi bilmiyorum... Bilgisayarımı yeniden başlattığımda ise düzeliyor ama tekrar bir süre sonra aynı problemle karşı karşıya kalıyorum.

Parçaları ayrı ayrı satın alıp toparladım, termal macun olarak Noctua NT-H1 kullandım fakat stok soğutucu kullanıyorum. Bu problem yaşanırken, AIDA64 yazılımı ile sıcaklık kontrolü de yaptım fakat normal gözüküyor. Windows'u orijinal ürün anahtarı ile lisansladım yani crack programı vs. kullanmadım, güncelleme kontrolünde de "güncelsiniz" yazıyor. Buna rağmen ekran kartı ve diğer bileşenlerin driverlarını tekrar elle güncelledim. Bilgisayar hafızasında da 110 GB boş alan var. Temp, %temp% ve prefecth dizinlerini temizliyorum. Oyun oynarken arka planda bir şey çalıştırmamama rağmen göremediğim bir şeyin daha sonradan çalışmaya başladığından da şüpheleniyorum.

Virüs programı olarak Windows Defender açık ve tarama yapmama rağmen bir sorun bulamadı. Windows'ta kurulumdan sonra mesela FPS artışı için bile hiçbir ayarı değiştirmedim.

Oynadığım bir oyun sistem gereksinimleri hiç yüksek olmayan bir oyun, "istanbul kıyamet vakti" ve görev yöneticisinden baktığımda bu oyun güç tüketimini fazla gösteriyor. Bundan kaynaklanıyor olabilir. Güç tüketimi haricinde görev yöneticisinde kullanıcılar kısmında CPU %5 bellek %26 disk %1 ağ %1 GPU %8 civarı gösteriyor.

İstanbul kıyamet vakti'nde anlattığım sorun yaşanırken acaba sadece bu oyuna özel bir durum mu diye kontrol etmek için kapatıp hemen Valorant'ı açmıştım ve normalde 250-300 FPS civarı aldığım Valorant'ta da FPS'imin 180-220 FPS arasına düştüğünü fark ettim. Tabii ki bilgisayarımı yeniden başlattığımda Valorant'ta da FPS'in yüksek haline geldiğini gözlemledim.

NVIDIA ayarlarını da Driver'ın kurulduğu gibi bıraktım FPS arttırmak için bir ayar yapmadım ve bilgisayarım "performans" güç modunda kullanıyorum, gerçi güç modunu değiştirmeme rağmen de sorunumun çözüldüğünü gözlemleyemedim.
Yazdığım bütün veriler, sorun yaşanırken olanlardır.

Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

Ekipmanlarım:
ASUS VP249QGR 144Hz 1ms freesynch Full HD IPS monitör (freesynch veya gsynch açık değiller ayriyeten paggue marka 1.4 DisplayPort ile kullanıyorum.)
Logitech G402 mouse (mouse'u Logitech G HUB programıyla kullanıyorum.)
SteelSeries Apex 3 klavye ve Arctis 7 kulaklık (bunları da SteelSeries Engine programı ile kullanıyorum.)

Bilgisayarımın donanımı:
Gigabyte B450M S2H anakart.
AMD Ryzen 5 2600X CPU.
ASUS NVIDIA Cerberus GTX 1050 Ti ekran kartı.
SanDisk 240 GB SSD (sata 3)
650W 80+ PSU.
8+8=16 GB RAM.

UEFI BIOS sürümü 3.3.
Windows 10 Pro sürüm 20H2 (10.0.19042 yapı 19042)

MSI Afterburner indirip oyun içinden ekran görüntüsü atar mısınız? CPU, GPU kullanımı ısısı, bellek kullanımı.

MSI'ın sitesinden Afterburner'ı indirmeye çalıştığımda hiçbir şey indirilmeye başlanmadı. Bunun yerine bilgisayarımda halihazırda bir AIDA64 programı var ve oyun içerisindeyken düzeyler şöyle:

IIIsXa.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Artı -5 Eksi
Çözüm

Geri
Yukarı