Mozilla Firefox'un ne gibi artıları var?

Windst

Kilopat
Makaleler
3
En popüler internet tarayıcıları arasında Mozilla Firefox'da var. Peki Firefox'un ne gibi artıları var? Çoğu kişi eklentilerinin çok iyi olduğunu söylüyor. Doğru mudur?

Her tarayıcının kendine özel eklentileri elbet oluyor. Önemli olan alınan verimdir. Ben sana Chrome öneririm ama bu durum saçma bir yöne kayıyor. Chrome kullanan Firefox'u kötüler, Firefox'u kullanan Chrome'u kötüler.
Önemli olan gözleme dayalı bir karar vermek.

Bana kalırsa Firefox'un en önemli artısı özgür bir yazılım olması ve Windows üzerinde de çalışabilmesi bu sayede GNU/Linux kullanıcısı olmayanlara bile özgürlük tattırabiliyor. Eklentiler konusunda Chrome/Chromium'dan önde olduğu söylenebilir. Ben şu an bu yazıyı Chromium üzerinden yazıyorum ama doğrusu Chromium'un Google ile içli dışlı olması pek de hoşuma gitmiyor. Yani Firefox iyi, hoş çocuktur kerata kesinlikle bir şans hak eder. Bu arada eskiden çok çöktüğü için kaçanlardansan söyleyeyim son zamanlarda hiç çöktüğünü görmedim. Ben ruh halime göre GNUzilla Icecat, Chromium, Firefox arasında geçiş yapıyorum :D.

Eğer Android sistemli bir telefonun varsa Google Chrome en iyi seçenek. Google uygulamalarının hepsiyle bağlantılı çalışıyor. Gmail hesabı kullanıyorsan takvim hareketlerini bile hem bilgisayardan hem telefondan takip edebilirsin. Drive, Keep, Youtube ve diğerlerini saymama gerek bile yok.

NOT: Hortlattığım için özür dilerim, tarihi sonradan gördüm.

1- Chromium tabanlı olmadığı için Chrome'daki her saçma bug, aşırı RAM tüketimi Firefox'ta yok.
2- Opera'nın eklenti sitesinden kat kat daha fazla eklentisi var, Chrome'daki kadar olmasa da.
3- Kendiniz kolayca tema oluşturabiliyor, paylaşabiliyorsunuz.
4- Bilindik bir tarayıcı olduğu için kolayca yardım alabilirsiniz.
5- "Enhanced Tracking Protection" ile sitelerin çerezlerini, sosyal medya izleyicilerini, Cryptominer virüslerini engelleyebilirsiniz. Hiçbir ayar yapmadan.
6- Başka bir tarayıcıdan Firefox'a geçmek istediğinizde yer imlerini, şifrelerini vs çok kolay aktarabilirsiniz. (Opera için geçerli değil, her şeyi aktarmak için 2 saatimi harcamıştım :D)
7- Google gibi verileri alıp satan bir şirkete bağlı değil, o yüzden verileriniz güvenli.

Yeni konular

Geri
Yukarı