MP3 müziklerin hangi frekans (Hz) de çaldığını gösteren program var mıdır?

darkkaos91

Kilopat
Ses sistemlerin de özellikle alt ve üst frekans ayrımları vardır. Mesela MP3 müziklerim de kaç Hz ile çaldığını hangi program ile görebilirim. Winamp ile baktığım da bütün müziklerin Hz'lerini aynı gösteriyor.

Aradığın şey Spectrum Analyzer. Span güzel bir analyzer fakat masaüstünde nasıl çalıştırırsın bilmiyorum bir vst host'a ihtiyacın var bunu çalıştırabilmek için.

Çok kafaya taktıysan Reaper üzerinden çalıştırabilirsin fakat senin istediğin pratiklikte olmayabilir bu yöntem.

Ekran Alıntısı.PNG

Foobar2000 gösteriyor.
Aradığın şey Spectrum Analyzer. Span güzel bir analyzer fakat masaüstünde nasıl çalıştırırsın bilmiyorum bir vst host'a ihtiyacın var bunu çalıştırabilmek için.

Çok kafaya taktıysan Reaper üzerinden çalıştırabilirsin fakat senin istediğin pratiklikte olmayabilir bu yöntem.
Arkadaş medya oynatıcı soruyor galiba.

Sizin winamp baktığınız müzik dosyasının örnekleme oranı. Sorduğunuz şey ise Spectrum visualizer.

Birçok medya oynatıcı destekliyor aslında. Foobar2000 bunlardan birisi.

Hocam öncelikle tavsiyen için teşekkür ederim. Foobar2000 indirdim fakat, nereden Hz oranını görebilirim tam olarak onu bulamadım.

1.PNG

Üstteki bara sağ tıklayıp "Layout Editing Mode Toggle"a tıklayın.

2.PNG

Bunu yaptıktan sonra üstetki resimdeki gibi üst barda "Layout Editing Mode" tuşu çıkacak. Ona tıklayın.

3.PNG

Daha sonra Foobar'ın üzerinde Spectrum'u yerleştirmek istediğiniz yere sağ tıklayın ve "Replace UI Element"e basın.

4.PNG

Açılan pencereden Spectrum'u seçin ve OK'e basın. Daha sonra Spectrum'u istediğiniz boyutta genişletin/küçültün. İşiniz bitince üst parda çıkan 2. resimdeki "Layout Editing Mode"a tekrar basın.

Yapamadığınız/anlamadığınız bir yer varsa sorabilirsiniz.

Eki Görüntüle 1227272

Üstteki bara sağ tıklayıp "layout editing mode toggle"a tıklayın.

Eki Görüntüle 1227273

Bunu yaptıktan sonra üstetki resimdeki gibi üst barda "layout editing mode" tuşu çıkacak. Ona tıklayın.

Eki Görüntüle 1227274

Daha sonra Foobar'ın üzerinde Spectrum'u yerleştirmek istediğiniz yere sağ tıklayın ve "replace UI element"e basın.

Eki Görüntüle 1227275

Açılan pencereden Spectrum'u seçin ve Ok'e basın. Daha sonra Spectrum'u istediğiniz boyutta genişletin/küçültün. işiniz bitince üst parda çıkan 2. resimdeki "layout editing mode"a tekrar basın.

Yapamadığınız/anlamadığınız bir yer varsa sorabilirsiniz.

Sanırım bu bölüm sadece dB yani desibel belirtiyor benim istediğim tam olarak bu alt kısımda yazan Hz net değer olarak görmek aslında hocam. 44100 Hz gerçek değer değil. Aynısını winampta görebiliyorum. Var mı acaba program içeriğinde gerçek Hz değerini görebilmem hocam?

Dosya Ekleri

• qweqwe.png
    qweqwe.png
    27,6 KB · Görüntüleme: 50
Sanırım bu bölüm sadece dB yani desibel belirtiyor benim istediğim tam olarak bu alt kısımda yazan Hz net değer olarak görmek aslında hocam. 44100 Hz gerçek değer değil. Aynısını winampta görebiliyorum. Var mı acaba program içeriğinde gerçek Hz değerini görebilmem hocam?
Bakın yanlış anlıyorsunuz. Üstteki çubuklar zaten HZ'yi gösteriyor. 50, 69, 94 ile başlayıp 20000Hz (20KHz)'ye kadar giden sayılar frekanslar. Çubukların yüksekliği ise o frekansta çıkan sesin şiddeti. İstediğiniz şey zaten bu.

Sahte dediğiniz şey ise sahte değil. O MP3 dosyasının örnekleme oranı (Frequency Sample).
-
Edit: Çok pardon şimdi aklıma geldi. Yoksa sizin istediğiniz bu mu:
1.PNG

Bakın yanlış anlıyorsunuz. Üstteki çubuklar zaten Hz'yi gösteriyor. 50, 69, 94 ile başlayıp 20000HZ (20KHz)'ye kadar giden sayılar frekanslar. Çubukların yüksekliği ise o frekansta çıkan sesin şiddeti. İstediğiniz şey zaten bu.

Sahte dediğiniz şey ise sahte değil. O MP3 dosyasının örnekleme oranı (Frequency Sample).
-
Eki Görüntüle 1227315

Evet hocam işte bu kesinlikle bunu arıyorum
Bakın yanlış anlıyorsunuz. Üstteki çubuklar zaten Hz'yi gösteriyor. 50, 69, 94 ile başlayıp 20000HZ (20KHz)'ye kadar giden sayılar frekanslar. Çubukların yüksekliği ise o frekansta çıkan sesin şiddeti. İstediğiniz şey zaten bu.

-
Eki Görüntüle 1227315

Yalnız o sadece FLAC Audio için mi yoksa MP3 için de geçerli mi acaba?

Yeni konular

Geri
Yukarı