Mr cihazından çıkan ses

egeDRD

Femtopat
Katılım
28 Kasım 2021
Mesajlar
39
Yer
Münih, Almanya
Hocam madem bilgilisiniz size bir şey sormak istiyorum. Bundan 2 sene önce ilaçlı tomografi çektirmiştim. İlk tomografi deneyimimdi. Korkmamıştım ancak sonlara doğru korktum çünkü sonlarda içten içe bir sıcaklık bir yanma hissi yaşadım. O yanmayı kemiklerimin içinde bile hissetmiştim. Ve bu beni çok korkutmuştu. Neden böyle bir şey oldu? Bu his 2-3 saat falan devam etti ve sonra yavaşça geçti.
Acikcasi tomografi konusunda ultra bilgim yok, ama size verilen "ilac" dedigimiz madde aslinda kontrast maddesi. Yani tomografide kullanilan X isinlarinin kontrast madde kullanilarak goruntulenebilmesinin artirilmasi amaclaniyor, olay bu. Vucuda verilen o maddeler X isinlarina karsi daha duyarli ve isinlari sogurma katsayilari diger dokulara/kemiklere gore daha fazla, o yuzden ortada bi kontrast farki olusuyor. Doktorunuzun gormesi gereken ozel belli bir yer varsa kontrast madde vucutta oraya yonlendirilerek o bolumde goruntu alinmistir, X isini bombardimani esnasinda da belki o kontrast maddenin isinlari sogurmasindan dolayi bir isi aciga cikmis olabilir (turkce klavyem yok kusura bakmayin, okumak zor oluyor farkindayim). Siz de bu isiyi hissetmis olabilirsiniz, ama korkulacak bir durum oldugun zannetmiyorum cunku o kontrast madde belli bir sure sonra vucut tarafindan disari atiliyor otomatik olarak.

Ama yine soyleyeyim bu konuda cok bilgili degilim, su an sadece tahminlerimi yaziyorum. Ama merak ettim bu durumu, arastiracagim, yeni bir bilgi edinirsem burayi guncelleyebilirim.
 

EkmekArasiHDD

Kilopat
Katılım
22 Mayıs 2016
Mesajlar
1.873
Makaleler
1
Çözümler
4
Acikcasi tomografi konusunda ultra bilgim yok, ama size verilen "ilac" dedigimiz madde aslinda kontrast maddesi. Yani tomografide kullanilan X isinlarinin kontrast madde kullanilarak goruntulenebilmesinin artirilmasi amaclaniyor, olay bu. Vucuda verilen o maddeler X isinlarina karsi daha duyarli ve isinlari sogurma katsayilari diger dokulara/kemiklere gore daha fazla, o yuzden ortada bi kontrast farki olusuyor. Doktorunuzun gormesi gereken ozel belli bir yer varsa kontrast madde vucutta oraya yonlendirilerek o bolumde goruntu alinmistir, X isini bombardimani esnasinda da belki o kontrast maddenin isinlari sogurmasindan dolayi bir isi aciga cikmis olabilir (turkce klavyem yok kusura bakmayin, okumak zor oluyor farkindayim). Siz de bu isiyi hissetmis olabilirsiniz, ama korkulacak bir durum oldugun zannetmiyorum cunku o kontrast madde belli bir sure sonra vucut tarafindan disari atiliyor otomatik olarak.

Ama yine soyleyeyim bu konuda cok bilgili degilim, su an sadece tahminlerimi yaziyorum. Ama merak ettim bu durumu, arastiracagim, yeni bir bilgi edinirsem burayi guncelleyebilirim.
Yazınız gayet iyi anlaşılabiliyor ve ben de anladım. Ama işte dediğim gibi ilk deneyimimdi ve biraz ürküttü çünkü dediğim gibi bu ısıyı böyle kemiklerimin iç kısımlarından falan hissettim. MR çektirmem gerekirse bunula karşılaşmam değil mi?
 

egeDRD

Femtopat
Katılım
28 Kasım 2021
Mesajlar
39
Yer
Münih, Almanya
Yazınız gayet iyi anlaşılabiliyor ve ben de anladım. Ama işte dediğim gibi ilk deneyimimdi ve biraz ürküttü çünkü dediğim gibi bu ısıyı böyle kemiklerimin iç kısımlarından falan hissettim. MR çektirmem gerekirse bunula karşılaşmam değil mi?
Her yontemde yan etki ihtimali var, hastadan hastaya gore de degisiyor bu elbette, ama buyuk sorunlar yasamazsiniz merak etmeyin. Cidden kalici veya buyuk bir sorun olsa bu yontem asla uygulanamazdi . Hissettiginiz anlik bir seymis, gecmis. Baska kisilerde bu olmayabilir, veya daha fazlasi da olabilir. Sizin vucudunuz o kontrast maddeye (genelde iyot veya baryum icerikli olur) hassastir, hatta alerjik reaksiyon vermis de olabilir, boyle ihtimaller de var. Bunu ogrenebilmenin en iyi yolu ise o maddeye karsi alerji testi yaptirmak.

Not: bir dahaki MR filminizden sonra kontrast maddeyi ve etkilerini vucuttan daha cabuk atabilmek icin bol su icmeyi deneyebilirsiniz, ise yarar.
 

EkmekArasiHDD

Kilopat
Katılım
22 Mayıs 2016
Mesajlar
1.873
Makaleler
1
Çözümler
4
Her yontemde yan etki ihtimali var, hastadan hastaya gore de degisiyor bu elbette, ama buyuk sorunlar yasamazsiniz merak etmeyin. Cidden kalici veya buyuk bir sorun olsa bu yontem asla uygulanamazdi . Hissettiginiz anlik bir seymis, gecmis. Baska kisilerde bu olmayabilir, veya daha fazlasi da olabilir. Sizin vucudunuz o kontrast maddeye (genelde iyot veya baryum icerikli olur) hassastir, hatta alerjik reaksiyon vermis de olabilir, boyle ihtimaller de var. Bunu ogrenebilmenin en iyi yolu ise o maddeye karsi alerji testi yaptirmak.

Not: bir dahaki MR filminizden sonra kontrast maddeyi ve etkilerini vucuttan daha cabuk atabilmek icin bol su icmeyi deneyebilirsiniz, ise yarar.
Mutlaka aklımda olacak. Teşekkürler cevaplarınız için.
 
KS
KS
IDaRKLoRD

IDaRKLoRD

Hectopat
Katılım
8 Ağustos 2016
Mesajlar
567
Çözümler
2
Hocam madem bilgilisiniz size bir şey sormak istiyorum. Bundan 2 sene önce ilaçlı tomografi çektirmiştim. İlk tomografi deneyimimdi. Korkmamıştım ancak sonlara doğru korktum çünkü sonlarda içten içe bir sıcaklık bir yanma hissi yaşadım. O yanmayı kemiklerimin içinde bile hissetmiştim. Ve bu beni çok korkutmuştu. Neden böyle bir şey oldu? Bu his 2-3 saat falan devam etti ve sonra yavaşça geçti.
Tahminimce ilacın etkisiyle hissettiniz. Ben de merak ettim umarım @egeDRD cevap verir.

Ekleme: Kusura bakmayın eski yorumlar yeni gibi görünüyordu sanırım bir hata oldu. Cevap vermişsiniz bile. Lütfen kusura bakmayın.
 

Yeni konular

Yukarı