MSI 5600XT Gaming X fanı dönmüyor

Nicksizsahis

Hectopat
MSI 5600XT Gaming X ekran kartı kullanıyorum. Bildiğiniz üzere 2 fanı var lakin arkadaki fan dönmüyor hiç ve ilk aldığım sıralar ben 50-55 derece arası görüyordum en fazla sıcaklığı, şimdi 60 derece görüyorum kış olmasına rağmen. Bunun sebebi nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartlarının fanları 60 dereceyi geçmediği sürece çalışmıyorlar. 5 derece sıcaklık artışı muhtemelen kasanı uzun süre temizlemediğinden ya da oda sıcaklığının değiştiğinden kaynaklanıyordur.

Ekran kartını stress testine maruz bırakmayı deneyebilirsiniz. Stress testi sırasında da fan dönmüyorsa fanda bir sorun vardır.

RTX2060 kullanıcısıyım MSI Gaming Z modeli

Geçen bende fark ettim ekran kartı 65 dereceye yükselmezse fanları çalışmıyor. Alt sınır nasıl belirleniyor bilmiyorum ama fanların çalışmaması en azında sesi azaltıyor.
Bence gayet iyi bir şey bu fan sesinden rahatsız olan biri olarak

Ekran kartını stress testine maruz bırakmayı deneyebilirsiniz. Stress testi sırasında da fan dönmüyorsa fanda bir sorun vardır.

72 dereceyi geçmedi ama tek fan döndü sadece.
RTX2060 kullanıcısıyım MSI Gaming Z modeli.

Geçen bende fark ettim ekran kartı 65 dereceye yükselmezse fanları çalışmıyor. Alt sınır nasıl belirleniyor bilmiyorum ama fanların çalışmaması en azında sesi azaltıyor.
Bence gayet iyi bir şey bu fan sesinden rahatsız olan biri olarak.

Ama dönerken 2 fan dönmesi lazım bildiğim kadarıyla.
Ekran kartlarının fanları 60 dereceyi geçmediği sürece çalışmıyorlar. 5 derece sıcaklık artışı muhtemelen kasanı uzun süre temizlemediğinden ya da oda sıcaklığının değiştiğinden kaynaklanıyordur.

Birçok yeri açık kasanın ve temiz.

Son düzenleme:
72 dereceyi geçmedi ama tek fan döndü sadece.

Ama dönerken 2 fan dönmesi lazım bildiğim kadarıyla.

Birçok yeri açık kasanın ve temiz.
72 derecede tek fanın çalışması hayrı alamet değil. Fanda bir sorun olma olasılığı çok yüksek. Eğer fanlarınızı kontrol eden bir yazılım bilgisayarınızda yüklü ise yazılımın ayarlarını kontrol edebilirsiniz. Yanlış bir ayardan dolayı dönememe ihtimali de var.

72 derecede tek fanın çalışması hayrı alamet değil. Fanda bir sorun olma olasılığı çok yüksek. Eğer fanlarınızı kontrol eden bir yazılım bilgisayarınızda yüklü ise yazılımın ayarlarını kontrol edebilirsiniz. Yanlış bir ayardan dolayı dönememe ihtimali de var.

Onu nasıl kontrol edeceğiz.
BIOS ayarlarından olabilir mi bu?
Up.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı