MSI Alpha 15 A4DEK-018XTR fiyatına değer mi?

Hocam hallettim MSI forumda bi arkadaş nahimici açıp kulaklığı tak çıkar yaptığında düzeldiğini söylemiş aynısı bende de işe yaradı :D Teşekkürler.
Rica ederim hocam, pek bir şey yapamadım ama olsun 😄 Ben 3 farklı bilgisayarda da böyle bir sorun yaşamamıştım. Kurulum bittiği gibi USB kulaklık takıyorum belki ondan da olabilir. Kulaklıktan hoparlöre geçince bahsettiğiniz tak–çıkar etkisi yapıyodur muhtemelen 🤔

Bu arada memnun musunuz hocam, değiştirecek olsanız ne alırdınız? Bi ara yakındığınızı hatırlıyorum (yanlış hatırlıyorsam affola).

Son düzenleme:
Rica ederim hocam, pek bir şey yapamadım ama olsun 😄 Ben 3 farklı bilgisayarda da böyle bir sorun yaşamamıştım. Kurulum bittiği gibi USB kulaklık takıyorum belki ondan da olabilir. Kulaklıktan hoparlöre geçince bahsettiğiniz tak–çıkar etkisi yapıyodur muhtemelen 🤔

Bu arada memnun musunuz hocam, değiştirecek olsanız ne alırdınız?(Bi ara yakındığınızı hatırlıyorum (yanlış hatırlıyorsam affola).
Haklısınız hocam yakınıyordum, hala yakınıyorum ama el mecbur. :D Bütçeniz ne kadar?
Eğer Alphayı 11-12 bin liradan hesaplarsak ;

Renderle işim yoksa bunu : OMEN by HP 15-dh1004nt (132Y8EA) / Intel Core i5-10300H / 8 GB Ram / 1 TB + 256 GB SSD / W10 / 15.6 inç FHD / NVIDIA GeForce RTX 2060

Renderle işim varsa biraz daha para ekleyip (biraz dediğime bakmayın 14 bin lira oluyor :D) yurt dışından bi kaç laptop gözüme kestirmiştim onları sipariş geçerdim hocam.

Haklısınız hocam yakınıyordum, hala yakınıyorum ama el mecbur. :D Bütçeniz ne kadar?

Renderle işim yoksa bunu : OMEN by HP 15-dh1004nt (132Y8EA) / Intel Core i5-10300H / 8 GB Ram / 1 TB + 256 GB SSD / W10 / 15.6 inç FHD / NVIDIA GeForce RTX 2060

Renderle işim varsa biraz daha para ekleyip (biraz dediğime bakmayın 14 bin lira oluyor :D) yurt dışından bi kaç laptop gözüme kestirmiştim onları sipariş geçerdim hocam.
Hocam sadece ekranından mı yakınıyordunuz yoksa başka faktörler var mıydı? Ben de sipariş verdim aynı laptoptan ve kullanım amacım oyun, dizi ve ders olacak. Ekranı benim de içimi rahatlatmıyor, kutuyu açtıktan sonra pişman olur muyum diye düşünüyorum. Fakat bu fiyat aralığında bu kullanım amacına yönelik soğutması ve ekranı iyi bir laptop var mı acaba? Attığınız Omen laptopta bu ikisi de sıkıntı diye biliyorum.

Anladım hocam. Yıllardır HP kullanıyorum, tık demedi ama oyun bilgisayarı konusunda tercih eder miydim bilmiyorum. Ram ekleme yapılabilir ama işlemci tatmin etmedi beni 🙂

Bir de 17.3 inç hedefleyince pek alternatif kalmıyor.

Ben biraz takıntılıyım, en ufak sıkıntıda gönderirim. O yüzden yurtdışından alabilmem için sorunsuz cihaz taahhüdünde bulunmaları lazım 😁

Hocam sadece ekranından mı yakınıyordunuz yoksa başka faktörler var mıydı? Ben de sipariş verdim aynı laptoptan ve kullanım amacım oyun, dizi ve ders olacak. Ekranı benim de içimi rahatlatmıyor, kutuyu açtıktan sonra pişman olur muyum diye düşünüyorum. Fakat bu fiyat aralığında bu kullanım amacına yönelik soğutması ve ekranı iyi bir laptop var mı acaba? Attığınız Omen laptopta bu ikisi de sıkıntı diye biliyorum.
Hocam ekranı ve driverleri sıkıntı yani güncellikten geri kalmak zorundayız. Driver sorunu ne derseniz ; En son sürüm amd ekran kartı driverini ya da MSI global sayfası dışındaki kurduğunuz tüm driverlerde tam ekran ile açılan bir oyuna girip ya da en basitinden cs:go ya girip ayarlardan tam ekran pencereli kısmını tam ekran yaparsanız oyundan çıkıp girdiğinizde siyah ekran olacak ve açılmayacak. Bazı oyunlar hiç açılmıyor hatta sırf bu yüzden. Oyunları çözünürlük değişmeden default ayarlarıyla oynarım, o açılmayan oyunları da oynamam deseniz dahi bu sefer de uyku modundan çıktığınızda ekran göz kırpacak yani pırpır edecek. Bunların hepsinin tek çözümü MSI'n kendi sitesindeki ekran kartı driverini kullanmak o da eski bayağı bir özellikten mahrumuz, fps'i de etkiliyor. Chipset driveri de aynı şekilde Ryzen Plan Power gibi mükemmel bir özellikten mahrum. Bu yüzden ben memnun değilim. Ekranını zaten siz söylemişsiniz. %72 ntsc'den geçen biri olarak beni en başta çok zorlamıştı ama illaki alışılıyor ona.

HP Omen'e gelince ;
Ekranı : 144 Hz, 7 ms tepki süresi, IPS, mikro kenarlı, yansımasız, 300 nit, %72 NTSC yani gayet iyi hocam.
Isınma sorunu da yok karşılaştırdığımızda, oyunlarda Alpha'dan 3-4 derece yüksek sadece onu da İntel olmasına veriyorum. Tek sorunu işlemcisi işte biraz düşük kalıyor.
Anladım hocam. Yıllardır HP kullanıyorum, tık demedi ama oyun bilgisayarı konusunda tercih eder miydim bilmiyorum. Ram ekleme yapılabilir ama işlemci tatmin etmedi beni 🙂

Bir de 17.3 inç hedefleyince pek alternatif kalmıyor.

Ben biraz takıntılıyım, en ufak sıkıntıda gönderirim. O yüzden yurtdışından alabilmem için sorunsuz cihaz taahhüdünde bulunmaları lazım 😁
17.3 hedefi Alpha 17'ye mecbur bırakıyor gibi hocam bu fiyat aralığında, dediğiniz gibi. 1 Ay önce legion 5 17.3 2060 12500 dü galiba keşke o zaman arasaymışsınız laptop :D

Hocam hangi sürücüyü kullanıyorsunuz şu an? 21.5.1 çıktı. Denediniz mi? Bazı arkadaşlar uyku sorununu falan giderdiğini söylemişlerdi.

Edit: Legion kaçtı hocam, daha da kovalamam 😄

Hocam hangi sürücüyü kullanıyorsunuz şu an? 21.5.1 çıktı. Denediniz mi? Bazı arkadaşlar uyku sorununu falan giderdiğini söylemişlerdi.
Hocam MSI Global'deki driveri kullanıyorum 21.4.1'i denemiştim bir değişiklik yoktu, 21.5.1'i denemedim. Eğer öyleyse deneyebilirim fakat yoruldum artık siz direk yollamışsınız ne güzel. :D

Bu arada hocam @ue666 AMD'de not düşmüş yani onlar da farkında mevzunun ama işte iş MSI'a kalıyor.

Dosya Ekleri

• AMD.png
    AMD.png
    46,3 KB · Görüntüleme: 20
😄Hocam MSI Global'deki driveri kullanıyorum 21.4.1'i denemiştim bir değişiklik yoktu, 21.5.1'i denemedim. Eğer öyleyse deneyebilirim fakat yoruldum artık siz direk yollamışsınız ne güzel. :D
Direkt deneyin hocam, sorunlar olmuyor değil ama şu sıra çok güncelleme yayınlanıyor.

Hiç erinmem, yollarım hocam 😁 Sürücü ile ilgili sorun yaşamadım gerçi ben, CS:GO, Valorant falan oynayabildim, onlarda sorun olmadı. Onun dışında internet kötü olduğundan farklı oyunlar deneyemedim. Baktım ışık sızması var, yolladım, sonra bir daha, sonra bir daha 😄 Bana en son yeter artık deyip %72 NTSC kaliteli bi panel takıp verecekler sanırım 😁 Önümüzdeki hafta gelir yeni cihaz, durumu bildiririm geldiği zaman.

Konuya bakan bazıları diyebilir ki nedir bu ısrar? Birincisi bu olsun, Legion olsun fiyatları arttı. Asus bakıyordum fiyatı uçtu, Monster bakmadım, bakmam. Acer pek sıcak gelmedi(Bazı modelleri fazlasıyla sıcak ama olsun 😁) , güzel bir iki fırsat da kaçtı. HP Omen 17 vardı bi tane o da kaçtı, Aorus vardı, çok tatlı bi cihazdı kendisi ama bütçe o an elvermedi. Dell'de ısınma sorunları baş gösteriyor diye bakmadım. Yeni gelecek ürünleri de bekleyesim yok, ne sorunlar çıkar kim bilir. Biraz el mecbur biraz da hem sağlam tuş takımı hem de full rgb istiyorum. Şu an kıyamam ama yıllar sonra yumruklayabilirim. Darbeye dayanıklı olması da önemli.

Edit: MSI Alpha serisine bir şeyler yapmalı zaten. Toplu mail atalım olmadı.

Son düzenleme:
Direkt deneyin hocam, sorunlar olmuyor değil ama şu sıra çok güncelleme yayınlanıyor.

Hiç erinmem, yollarım hocam 😁 Sürücü ile ilgili sorun yaşamadım gerçi ben, CS:GO, Valorant falan oynayabildim, onlarda sorun olmadı. Onun dışında internet kötü olduğundan farklı oyunlar deneyemedim. Baktım ışık sızması var, yolladım, sonra bir daha, sonra bir daha 😄 Bana en son yeter artık deyip %72 NTSC kaliteli bi panel takıp verecekler sanırım 😁 Önümüzdeki hafta gelir yeni cihaz, durumu bildiririm geldiği zaman.
Hocam ben de yollayacağım klavye değişimi için, ne kadar süre kalıyor bilgisayar serviste acaba? Sizden daha iyi bilen olacağını sanmıyorum şuan. :D

Edit: MSI Alpha serisine bir şeyler yapmalı zaten. Toplu mail atalım olmadı.
Hocam ben attım ama şuanlık Alpha serisi için güncelleme hedefimiz yok denildi bana, sürücüler stabil olduğu için.

Yeni konular

Geri
Yukarı