MSI Alpha A4DEK Çift kanal RAM oyun performansını arttırır mı?

Hocam AMD oyun kısmında (işlemci olarak ki a kalite oyunlar işlemci kullanırlar) biraz geri. Özellikle piyasadaki çoğu oyun Intel için özel ayar çekilir. Bundan dolayı Intel genelde öndedir.

Hocam tabii ki uyumsuzluk olur. Yani öncelikle çift kanal RAM olmaz. Daha sonra ise çipler farklı olabileceği için mavi ekran yeme olasılığınız var. FPS artışı ise beklediğinizden az olur, çünkü Flex kanal çalışır RAM'ler ve çift kanala göre tam güç alamazsınız.

Hocam marka ve MHz olarak aynısını sadece 8 GB'lik versiyonunu alsam. 16 GB RAM'in 8'ini diğer 8'in tamamını kullanarak çift kanal çalışmaz mı?

Hocam sizin fps ler de benzer mi bizimkiyle
Yakında video geliyor - çok fazla aksaklık yaşadım ve video gecikti ama gelecek - bu yüzden söylemem. Aslında ilk defa test videosunda deneyeceğim Valorant oyununu o yüzden bilmiyorum şu an kaç FPS ama o videoda kesinlikle söyleyeceğim. Size de etiket atacağım.

Yakında video geliyor - çok fazla aksaklık yaşadım ve video gecikti ama gelecek - bu yüzden söylemem. Aslında ilk defa test videosunda deneyeceğim Valorant oyununu o yüzden bilmiyorum şu an kaç FPS ama o videoda kesinlikle söyleyeceğim. Size de etiket atacağım.
Video??
Nerede olacak hocam

Hocam marka ve MHz olarak aynısını sadece 8 GB'lik versiyonunu alsam. 16 GB RAM'in 8'ini diğer 8'in tamamını kullanarak çift kanal çalışmaz mı?
Hocam şöyle oluyor: Mesela oyun istiyor 3 GB ve Windows 10 da 4 GB istiyor, sende de 16 + 8 GB var diyelim. Bu durumda kullanılacak RAM 8 GB'ı aşmadığı için evet çift kanal çalışır ancak oldu da bu toplam değer 12 GB oldu o zaman çalışmaz ve performans alamazsınız. Ben flex kanal önermiyorum ama bütçeniz yok ise alabilirsiniz ona da bir şey demem.
Video??
Nerede olacak hocam
Hocam aksaklılar biraz uzun sürdü, bugün başlayacağım inşAllah. Tabii ilk defa kayır alıyorum bundan dolayı biraz videolar çöp oldu. Youtube kanalıma atacağım aynı zamanda rehber de yayınlayacağım Technopat üzerinden size de etiket atarım.

Hocam benim de bir sorum olacak. Bende tek kanal 16 GB RAM bulunmakta işlemcim i5-10300H ekran kartım GTX 1660 Ti ben bu laptopa bendeki RAM'in aynısının 4 GB veya 8 GB RAM'ini takarsam uyumsuzluk olur mu? FPS artışı ne kadar olur? Şu anki FPS değerlerim CS'de 100-140 Valorant 80-100. yüksek grafik ayarları iki oyunda da.

Açıkcası bana da az geliyor 1650 ile 200 FPS aldığını söyleyen kişiler var biz neyi yanlış yapıyoruz bilmiyorum. Tek kanal RAM'ler neden bu kadar etkisiz?
Vallahi hocam benim fark ettiğim bir şey var monster özellikle 1650 ti lari bile çok fps veriyor birde ısınan bir bilgisayar
Vallahi bilgisayarı alali 1 ay oldu arastira arastira bi hal oldum varsa bi yanlis düzelteyim diye ama galiba fps ler böyle normal yani siz ne kadar alıyorsunuz oyunlarda?

Vallahi hocam benim fark ettiğim bir şey var Monster özellikle 1650 Ti'lari bile çok FPS veriyor bir de ısınan bir bilgisayar
Vallahi bilgisayarı alali 1 ay oldu arastira arastira bir hal oldum varsa bir yanlış düzelteyim diye ama galiba FPS'ler böyle normal yani siz ne kadar alıyorsunuz oyunlarda?

Evet hocam genelde Monster kullancıları bunu söylüyor acaba 2x8 mi RAM'leri? Benim laptopun aynısından YouTube'da bir arkadaş test videosu atmış ama onun RAM'leri 2x16 çift kanal yani benden neredeyse 2 kat FPS alıyor. video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
aynı bilgisayar sadece ramler benim 1x16 videodaki arkadaşın 2x16.
Hocam şöyle oluyor: Mesela oyun istiyor 3 GB ve Windows 10 da 4 GB istiyor, sende de 16 + 8 GB var diyelim. Bu durumda kullanılacak RAM 8 GB'ı aşmadığı için evet çift kanal çalışır ancak oldu da bu toplam değer 12 GB oldu o zaman çalışmaz ve performans alamazsınız. Ben Flex kanal önermiyorum ama bütçeniz yok ise alabilirsiniz ona da bir şey demem.

Hocam aksaklılar biraz uzun sürdü, bugün başlayacağım inşallah. Tabii ilk defa kayır alıyorum bundan dolayı biraz videolar çöp oldu. YouTube kanalıma atacağım aynı zamanda rehber de yayınlayacağım Technopat üzerinden size de etiket atarım.

Beni de etiketlerseniz sevinirim hocam.

Hocam çift kanal RAM AMD tarafında işlemci olarak etki eder ama bunun yansımasını ben hesaplayamam açıkçası. @Ryukly hocam bir artışın olmadığından bahsediyor, @ertunc23 hocam ise çift kanal RAM takınca AMD işlemcisinin daha fazla FPS verdiğinden bahsediyor. Yani burada biraz bilgi kirliliği var. O yüzden @Radeon RX 5500M hocamı çağırdım.

Hocam AMD modellerde de artış oluyordu. Bravo 15 8 GB Single ile 16 GB Dual arasında bayağı fark vardı. Alpha modelleride aynı şekildedir.

Evet hocam genelde Monster kullancıları bunu söylüyor acaba 2x8 mi RAM'leri? Benim laptopun aynısından YouTube'da bir arkadaş test videosu atmış ama onun RAM'leri 2x16 çift kanal yani benden neredeyse 2 kat FPS alıyor. video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
aynı bilgisayar sadece ramler benim 1x16 videodaki arkadaşın 2x16.

Beni de etiketlerseniz sevinirim hocam.
Etiketlerim elbette hocam. Testte hem 8 GB tek kanal RAM hem de 2x 16 GB çift kanal RAM ile oynayacağım oyunları. Bu yüzden önemli bir video olacak açıkçası.
Hocam AMD modellerde de artış oluyordu. Bravo 15 8 GB Single ile 16 GB Dual arasında bayağı fark vardı. Alpha modelleride aynı şekildedir.
Geldiğiniz için teşekkür ederim hocam😍.

Hocam ona bakarsanız yeni çıkan Lenovo Legion 5 Pro Ryzen 7 5800H işlemci ve RTX 3070 ekran kartına sahip model Valoran oyununda aldığı FPS:

-1920X1200 ekran çözünürlüğü ve tüm ayarlar son seviyede test edilmiştir.
Average framerate: 217.6 FPS
Minimum framerate : 144.7 FPS
Maximum framerate : 292.8 FPS
1% low framerate : 124.0 FPS
0.1% low framerate : 9.7 FPS

Bu testi yapan @Morichannn hocamdır. Kendisi bu cihaza sahiptir.
Anladım hocam teşekkürler
@Radeon RX 5500M Hocam peki 16 yaparsam fps lerim kaç olur Özellikle valo ve cs de

Geri
Yukarı