Rehber MSI Anakart İsimlendirmeleri ve Sıralandırması

Bildiğiniz üzerre MSI anakartlarda MAG, MEG, MPG, Pro ve Creation gibi gibi isimlendirmeler mevcut. Gelin bu modellere ve sıralamalarına bakalım.

 • Pro serisi

MSI'ın genellikle giriş/orta seviye anakart serisini kapsamaktadır. Pro serisi anakartlar genellikle A, B ve H serisi anakartlarda ağırklı olarak karşımıza çıksa da X ve Z serisi anakartların giriş seviyesinde de bulunur. Siyah ve beyaz renkli sade PCB tasarımı bulunuyor genel tasarımı olarak.​
Chipset'ine bağlı olarak M-A Pro, M.2 Pro, -A Pro, Pro VDH gibi isimlendirmelere sahip olabilir bu modeller. Z ve X serilerinde yeni anakartlarda coğunlukla -A Pro modelleri tek bulunmakta. Bunun yanı sıra X299, X399, TRx40 gibi üst seviye modeller için de ürünleri bulunmakta.​

Bu seri içindeki genel sıralama şu şekilde;
 • X-A Pro modelleri
Bu modeller ATX yapıda olması ile beraber Pro serisi içerisindeki en iyi VRM ve soğutmaya sahip modellerdir. Birkaç istisna hariç model hariç bu modellerde 4 RAM slotu bulunmaktadır.​
TeoriV2-107462_large.jpg
 • Pro VDH (Wi-Fi) modelleri
Bu modeller Micro ATX yapıda olmakla beraber X-A Pro serisinden sonra en iyi VRM yapısı ile bazı istisna modeller hariç 4 RAM slotu bulunduran modellerdir.​
Konfigürasyonuna göre dahili Wi-Fi içeren modelleri de vardır, genellikle A ve B serisi anakartlarda bulunur.​
pro VDH.jpg

 • X Pro M.2 - XM Pro modelleri

Bu modeller Micro ATX olup serideki en düşük VRM yapılarından olması ile beraber en hesaplı modellerindendir. 2 RAM slotu bulunan bu modeller genellikle A, B ve H serisi anakartlarda bulunur.​
pro M.2.jpg

 • XM-A Pro - XM Pro VH - Pro VD modelleri​
Bu modeller Micro ATX olup VRM ve soğutma olarak X Pro M.2 - XM Pro serileri hemen hemen aynı olmasına karşın daha az SATA portu, ARGB/RGB portu bulundurmaması ve daha az görüntü çıkışı gibi eksileri vardır. Serinin maliyeti en düşük modelleridir.​
Genellikle A, B ve H serisi anakartlarda bulunur.​
Pro VH.jpg
 • MAG serisi

MSI bu seride özel füze ve silah adları kullanarak giriş, orta ve orta-üst gibi birçok farklı kısıma hitap edebiliyor. Genellikle oyuncular tarafından tercih edilen bu seri birçok farklı kesime de hitap etmekte.

Bu seri altında şu anlık Vector, Bazooka, Mortar, Torpedo ve Tomahawk ürünleri bulunmakta.

 • Vector modelleri
Vector modelleri Micro ATX yapıdadır. A, B ve H serisinde genellikle kullanılan bu model serinin en hesaplı ürünüdür. Genellile 2 RAM slotu ve 1 M.2 gibi minimum seviyede özellikleri karşılayan bu modellerin Wi-Fi'lı alternatifleri bulunmaktadır.
B550 Vector.jpg

 • Bazooka modelleri
Bazooka modelleri yine Micro ATX yapıdadır ve MAG serisinin hesaplı ürünleri arasında yer almaktadır. A, B ve H serisinde genellikle kullanılan Bazooka modelleri 4 RAM slotu, ön panel Type-C portu ve serisine bağlı olarak 1 ya da 2 M.2 portu gizi öezllikler bulundurmakta. Bu model VRM ve CPU güç beslemesi olarak Vector modellerinden de daha iyidir.
B550 Bazooka.png
 • Mortar modelleri
Mortar modelleri Micro ATX yapıdadır. B ve Z serilerinde genellikle kullanılan Mortar serisi, fiyat olarak en ortada bulunsa da performans olarak üst seviyeye daha yakın modellerdir. Bazooka ve Vector modellerine göre daha gelişmiş VRM ve besleme yapıları, hazır gelen I/O koruması, 6 SATA portu gibi seleflerine göre avantajları vardır.
B550 Mortar.jpg

 • Torpedo modelleri
Tordepo serisi genellikle genellikle Mortar modellerin ATX form faktöründe ve daha fazla PCIe portu olan modeller olduğu söylenebilir. Mortar ile Torpedo modellerinin fiyat farkı azdır, kullanıcının ihtiyaçlarına göre bu konuda tercih yapması gerekir.
B460 Torpedo.jpg
 • Tomahawk modelleri
MAG serisinin en üst ürün serisi olan Tomahawk genellikle fiyatına göre sunduğu üst düzey özellikler ile çokça tercih edilmekte. Modeline bağlı olarak üst seviye VRM ve soğutma yapısı, 2 M.2 slotu, Wi-Fi ya da 2 Ethernet portu gibi üst düzey özellikler barındırabiliyor. Genellikle B, X ve Z serisinde kullanılmakta.

Z490 Tomahawk.jpg

 • MPG serisi


MPG serisi MSI'ın orta-üst seviyedeki oyuncu anakartlarını içermekektedir.

Bu seride Gaming Plus, Gaming Edge ve Gaming Carbon modelleri bulunmaktadır.

 • Gaming Plus serisi
ATX ve Micro ATX versiyonları bulunan Gaming Plus modelleri MPG serisinin en hesaplı ürünleridir. Oyuncu tarzını yansıtan bu modeller genellikle F/P olarak tutan modellerdir. Çift M.2 portu, I/O Shiled ve siyah PCB tasarımı ile fiyatlarına göre dikkat çeken bu seri genel bütün olarak orta sınıfa hitap etmektedir.
Gaming Plus modelleri B, X ve Z serisi chipset'li modellerde yer almaktadır.
Z490 G. Plus.png
 • Gaming Edge serisi
Genellikle ATX form faktöründe olan bu serinin modeline bağlı olarak ITX ve Micro ATX versiyonları da bulunmaktadır. Gaming Plus ve altındaki modellere göre daha çok daha iyi VRM ve soğutma yapısı sunan Gaming Edge serisi dahili Wi-Fi ile gelmektedir. Gaming Edge modelleri B, X ve Z serisi chipset'li modellerde yer almaktadır.
b550-edge-wifi-board03.png

B550I.png

 • Gaming Carbon-Gaming Pro Carbon serisi
ATX form faktöründe gelen bu modeller MPG serisinin en iyi VRM yapısına sahip olan modeller. Bu seri ayrıca Z ve X serilerinde SLI desteğine sahiptir.
Gaming Carbon modelleri B, X ve Z serisi chipset'li modellerde yer almaktadır.

TeoriV2-107458_large.jpg
 • Gaming Carbon EK serisi
Şu anlık sadece Z serisi anakartlarda Custom sıvı soğutma bloklu Carbon EK modelleri bulunmaktadır. VRM yapısı olarak Gaming Carbon modelleri ile benzer yapıda olan bu modeller Custom sıvı soğutma için nispeten uygun fiyatlı anakart almak isteyenlerin çoğunlukla tercih ettiği bir üründür.
MSI-launches-MPG-Z490-Gaming-Carbon-Wifi-motherboard-2.jpg

Ayrıca Z590 modeli ile bu seriye giriş yapacak olan Force modelleri de bu seriye eklenecek.


 • MEG serisi

MEG serisi MSI'ın en üst serisi. Yüksek OC denemeleri, çoklu GPU kurulumları ve bolca bağlantı noktası gibi şeyler ile son tüketicinin bütün ihtiyacını karşılayabilecek modeller.
Bu seride Godlike, Creation, Ace ve Unify modelleri bulunmaktadır. Bu seri ürünler X, Z ve TRx40 Chipset'li modellerde yer almaktadır, ancak B550 Unify modeli bir istisnadır :)

 • Unify serisi

ATX ve ITX form faktörleri ile Unify serisi sade ve siyah renkli tasarım hatları ile dikkatleri üzerine çekmekte. Hem fiyat bandına göre hem de düzey olarak üst seviye VRM ve soğutma yapısı bulunduran bu modeller OC yapmayı seven kullanıcıların da dikkatini çekmekte. B550 ve B550I Unify hariç X570 ve Z490 modellerinde bulunmaktadır bu model. Bu modellerde Wi-Fi hazır olarak gelmektedir.

z490_unify-hero-03.png


 • ACE serisi
ATX form faktöre sahip olan ACE serisi tıpkı Unify gibi üst seviye bir VRM yapısına sahip. Genel tasarım hatları olarak Unify'den farklı olan ACE modellerinin asıl kitlesi üst düzey kullanım için tercih eden oyuncular. X ve Z serisi anakartlarda kullanılmaktadır bu model. Çift Ethernet portunun yanı sıra Wi-Fi da gelmektedir.

4719072652487_1_org_zoom.jpg
 • Creation serisi
E-ATX form faktöründe olan ve üst düzey VRM yapısı sunan bu modeller genellikle içerik üreticilerine hitap etmektedir. Bol bağlantı ve depolama yuvası sunmakta olan bu model ağırlıklı olarak X299-X399-TRx40 gibi üst düzey Chipset'li serilerde buluyor. Orta seviyede X570 için tek bulunmakta şu anlık.

6 SATA portu ve 3 M.2'nin yanında ek M.2 disk takabilmek için ek Aero bir kart gelmektedir.
prestige-trx40.png
 • Godlike serisi
E-ATX form faktöründe olan bu modeller özel bir dijital ekrana sahip. VRM, soğutma, bağlantı noktası zenginliği ve yanında gelen aksesuarlar ile de üst düzey özelliklerini hissetiren bu seri, MSI'ın en tepe modelidir. X299 gibi üst seviye Chipset'lerin yanında X ve Z serisi anakartlar için kullanılmaktadır bu seri.

Godlike.jpg
 
Son düzenleme:

SHER-LOCKED

Hectopat
Katılım
26 Ekim 2017
Mesajlar
6.088
Makaleler
2
Çözümler
18
@SHER-LOCKED çoğu kullanıcının kullanmayacağı bir şekilde yapılmış bazı modeller. Faz yapılarını da coşturmak zorunda kalmışlar Z590'larda.

Faz yapılarını coşturmak zorunda kalmışlar derken ne demek istediğinizi anlayamadım ya da anladığımın farkında değilim. Soğutmayla ilgili bir şey mi söylediniz?
 

ReznooW

Hectopat
Katılım
27 Ağustos 2017
Mesajlar
1.547
Makaleler
1
Çözümler
3
Yer
Hayaller Austin,California ama Hayatlar Konya
Diğer markalar içinde yapsanız fena olmaz.
 

the Fool

Gigapat
Katılım
3 Haziran 2016
Mesajlar
13.727
Makaleler
5
Çözümler
88
Yer
Bursa
Faz yapılarını coşturmak zorunda kalmışlar derken ne demek istediğinizi anlayamadım ya da anladığımın farkında değilim. Soğutmayla ilgili bir şey mi söylediniz?
Işlemci güç beslemesini güçlendirmek zorunda kaldıklarını söylüyor.
 

Yeni konular

Yukarı