Bütçe
max. 45-50.000 TL

nvr_bsk

Femtopat
Merhaba, buralarda yeniyim, hatalarım için şimdiden üzgünüm.

Mimarlık öğrencisiyim ve elimdeki 7 yıllık Lenovo laptopum artık her geçen gün sistem gereksinimleri gelişen render programlarına yetişemiyor -onun dışında harika kendisi-.-gerçekten.-
Bu yüzden hem oyun hem render(3D) kapasiteli (bu daha mühim) laptoplar bakmaya başladım, keşke imkanım olsa masaüstü baksam ama maalesef. Bilgisayarı sık sık taşımam gerek.

Stüdyo, fakülte ve internet üzerinden araştırmalarıma göre bu 3 marka işimi fazlasıyla görür fakat birkaç söylenti, kronik sıkıntılara denk geliyorum ve açıkçası çok da bilgili değilim; bu yüzden yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

Bu söylentiler yüzünden beni arada bırakan seçimlerden bazıları;
AMD vs. Intel işlemci,
Sıvı metal vs. termal macun soğutma.
FreeDOS vs. Windows 10+

MSI vs. ASUS vs. Dell 🥲

Direkt memnun olduğunuz laptop marka-modelinizi, özellikleriyle birlikte yazabilirsiniz. Aşağıdaki detaylı söylenti açıklamasını okumak zorunda değilsiniz ama bilgililerimiz orayı düzeltir-aydınlatırsa çok mutlu olurum.

Genel olarak laptop için aradığım özellikleri yazayım ki daha yönlendirici olabilsin.

Intel Core i7 (11800h+) veya AMD Ryzen 9 + ve üstü.
16 GB RAM +
4 GB VRAM +
512 GB SSD +
NVIDIA RTX 3060 + veya muadili farklı kartlar +
15.6"
Ağırlık önemli değil.
Windows 10 + tercih edilir ama FreeDOS'da olur
(bu konuda çok bilgili değilim fakat Windows'a geçirmek/değiştirmek zor mudur veya garantiden çıkarır mı?)

-----------------------------
Söylenti tartışması için ise:

Model vermeden zor olacağını biliyorum bu yüzden karşılaştırmanız adına şöyle diyebilirim;

ASUS TUF serisinden ısınma-malzeme-batarya-SSD konusunda çok şikayet duydum fakat özellik/fiyat olarak internette çok uygunlar.
Rog serisinden de bu sene ısınma-güncellemeleri sonrası teknik sorunlar-performans/fiyat olarak değmeyeceği.
+ Genel olarak ASUS servisinin de sorunlara ücret talebinin çok olduğunu fakat sorunların çözüldüğü.
+ Daha üst modelleri -Pro ve hassas ekranlarıları sanırım 50k+ bir fiyatta olur ki bunu çok buluyorum ama önerilere her zaman açığım.
-Üstten AMD işlemci, sıvı metal özellikleri geçerli.

MSI Katana ve Leopard modelleri için çok şey duydum; gürültü-ısınma-menteşe problemi (bu gerçek mi çok yerde yazıyordu)
Leopard özellik/fiyat olarak daha kötü Katana'dan, yani aynı özellik fakat daha pahalı, sanırım kasa segmentlerinden -burayı aydınlatın-
+ Soğutmada ASUS'dan daha kötü olduğu çok söylendi fakat tek tük ciddi sorunlarla karşılaşsam bile genel olarak kullanıcılar bu markanın sağlamlığı yönünde.
Thin serisi için farklı bir söylenti yok fakat inceliğe-zarifliğe odaklanması sadece ekstra sorunlar çıkarmış sanırım ve fiyatı katana ile aynı Scala'da fakat RTX3060 ve üstü çok bulamadım.
GE76 Raider diye geçen bir seri var birçok yönden üsttekilerden iyi olduğu söyleniyor kronik MSI sıkıntıları dışında, fiyat olarak yüksek, özellikleriyle karşılaştırıldığında Leopard ile puan farkları az fakat fiyat farkları çok.
-Üstten Intel çoğunluk ama AMD işlemcili olanları da var termal macun soğutma.

Dell için specific bir model yazmayacağım genel olarak fiyat performans duruyorlar, render alırken 5 aylık cihazın çok ısınıp (nedeni bu mu emin değilim) kapandığını açılmadığından servise yollandığını gördüm, çok kritik bir andı hem de... Bu korkutucu da olsa servis çok hızlı ve ilgiliydi, bu da çok iç rahatlatıcı.
Dell'in alman laptop markası, MSI ve ASUS'un parçacı markası olduğunu duydum ne kadar doğru bilemem. -burayı aydınlatın-

-------------------------

Şimdiden teşekkürler!

Son düzenleyen: Moderatör:
ASUS TUF kullanıyorum, 3 gün sonra tam 2 yıl olacak. Evet diğerlerine göre bir tık daha fazla ısınıyor ama 2 yıldır 1 kere bile thermal darboğaz yapmadı. Ayrıca 9 ay önce ekran kırıldı, dışarıdaki bilgisayarcılar sadece ekrana 1250-1500 arası fiyat söylerken İstanbul'daki yetkili servisinde 700 TL'ye işçilik dahil yaptırdım. Kullanımda da maksimum 2-3 kere sıkıntı yaşadım, yazılımsal olduğu için onu da BIOS güncellemeleriyle anında çözdüler, genel olarak aşırı derecede memnunum.

Hocam 45-50k da bakacağınız cihaz GP-e 66-76 veya ASUS ROG Scar veya da Gigabyte Aorus tur. Başka cihazlara bakmaya gerek yok. Tavsiyem GP76 yönünde. Ancak Gigabyte Aorus'ta alınabilir profesyonel taraf için ideal bir cihaz. ASUS ROG son kapıdır bu sene yapılan cihazlar tasarım hariç beğenmiyorum.

Dell alıp memnun olan göremedim. Onun dışında işletim sistemi konusuna gelecek olursak isterse FreeDOS olsun, isterse Linux gelsin. Fark etmez, istediğinizi kurabilirsiniz.
Anladım, çok teşekkürler, bununla birlikte seçenelerim çoğaldı ve seçmem daha rahat olacak🙏Ek olarak; bölümümde ve etkinlik için okulumuza gelen mimarlarda Dell'i çok gördüğüm için yazmak istemiştim açıkçası, çok bilgili değildim.

ASUS TUF kullanıyorum, 3 gün sonra tam 2 yıl olacak. Evet diğerlerine göre bir tık daha fazla ısınıyor ama 2 yıldır 1 kere bile thermal darboğaz yapmadı. Ayrıca 9 ay önce ekran kırıldı, dışarıdaki bilgisayarcılar sadece ekrana 1250-1500 arası fiyat söylerken İstanbul'daki yetkili servisinde 700 TL'ye işçilik dahil yaptırdım. Kullanımda da maksimum 2-3 kere sıkıntı yaşadım, yazılımsal olduğu için onu da BIOS güncellemeleriyle anında çözdüler, genel olarak aşırı derecede memnunum.
Bu olumlu yorumu gördüğüme çok sevindim açıkcası, çok teşekkürler. Bios güncelleme sıkıntılarını da duymuştum evet, yazmayı unutmuşum onu. Ama çözüldüyse sorun yok. Nereden almıştınız acaba, eğer sormam da sıkıntı yoksa? Bir de hangi sektör için-ne yönde kullanıyorsunuz? Yanlış anlamayın, farklı kullanımlarda performanslar değiştiği için sordum, eğer benzer kullanımları tartışıyorsak 2-3 sıkıntı çok az ve bu güzel bir haber.
Hocam 45-50k da bakacağınız cihaz GP-e 66-76 veya ASUS ROG Scar veya da Gigabyte Aorus tur. Başka cihazlara bakmaya gerek yok. Tavsiyem GP76 yönünde. Ancak Gigabyte Aorus'ta alınabilir profesyonel taraf için ideal bir cihaz. ASUS ROG son kapıdır bu sene yapılan cihazlar tasarım hariç beğenmiyorum.
Aslında bütçeden kastım maximum-yani aradığımın en iyisi, buna bu parayı veririm, dediğim cihazlar içindi ama zaten önerdiğiniz cihazlar da öyle. GP 66 ve 76 ya baktım hatta listeme ekledim -yanlış anlaşılma olmasın diye ekliyorum, gp 66-76 cihazları msi leopard içindi değil mi, ben karıştırmıyorum, dediğim gibi çok bilgili değilim, sormak istedim-, Gigabyte Aorus'u ilk defa duydum bakınca bir marka olarak çıktı, onu da araştırıp ekleyeceğim, tüm cevap için çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Anladım, çok teşekkürler, bununla birlikte seçenelerim çoğaldı ve seçmem daha rahat olacak🙏ek olarak; bölümümde ve etkinlik için okulumuza gelen mimarlarda Dell'i çok gördüğüm için yazmak istemiştim açıkçası, çok bilgili değildim.

Bu olumlu yorumu gördüğüme çok sevindim açıkçası, çok teşekkürler. BIOS güncelleme sıkıntılarını da duymuştum evet, yazmayı unutmuşum onu. Ama çözüldüyse sorun yok. Nereden almıştınız acaba, eğer sormam da sıkıntı yoksa? Bir de hangi sektör için-ne yönde kullanıyorsunuz? Yanlış anlamayın, farklı kullanımlarda performanslar değiştiği için sordum, eğer benzer kullanımları tartışıyorsak 2-3 sıkıntı çok az ve bu güzel bir haber.

Aslında bütçeden kastım maximum-yani aradığımın en iyisi, buna bu parayı veririm, dediğim cihazlar içindi ama zaten önerdiğiniz cihazlar da öyle. GP 66 ve 76 ya baktım hatta listeme ekledim -yanlış anlaşılma olmasın diye ekliyorum, GP 66-76 cihazları MSI Leopard içindi değil mi, ben karıştırmıyorum, dediğim gibi çok bilgili değilim, sormak istedim-, Gigabyte Aorus'u ilk defa duydum bakınca bir marka olarak çıktı, onu da araştırıp ekleyeceğim, tüm cevap için çok teşekkür ederim.

GP Leopard ve Vector için ge ise Raider serisinin kod adı. Gigabyte Aorus'lar harika eğer oyun oynamaz iseniz sırf tasarımcılar için dizayn edilmiş Gigabyte Aero serisine de bakabilirsiniz onlarda gayet iyidir. Onun dışında diğer cihazlara bakmayın bile. Çoğunda illaki bir sorun var. Neredeyse sorunsuz cihaz alabilecekken bence uğraşmaya değmez. TUF serisini önermem gereksiz pahalı. Katana serisine zaten ben çıktığı günden beri karşıyım. Önceki mesajımda ROG hakkında görüşümü söylemiştim.

Yaklasik 1 yildir ge76 raider kullaniyorum, henuz sikayetci olacagim bir konu olmadi. Nacizane onerim ekran cozunurlugu olarak 2k alacak olursan 17" alman, cok net oluyor. 15"te hersey cok ufak kalacaktir.

Anladım, çok teşekkürler, bununla birlikte seçenelerim çoğaldı ve seçmem daha rahat olacak🙏ek olarak; bölümümde ve etkinlik için okulumuza gelen mimarlarda Dell'i çok gördüğüm için yazmak istemiştim açıkçası, çok bilgili değildim.

Bu olumlu yorumu gördüğüme çok sevindim açıkçası, çok teşekkürler. BIOS güncelleme sıkıntılarını da duymuştum evet, yazmayı unutmuşum onu. Ama çözüldüyse sorun yok. Nereden almıştınız acaba, eğer sormam da sıkıntı yoksa? Bir de hangi sektör için-ne yönde kullanıyorsunuz? Yanlış anlamayın, farklı kullanımlarda performanslar değiştiği için sordum, eğer benzer kullanımları tartışıyorsak 2-3 sıkıntı çok az ve bu güzel bir haber.

Aslında bütçeden kastım maximum-yani aradığımın en iyisi, buna bu parayı veririm, dediğim cihazlar içindi ama zaten önerdiğiniz cihazlar da öyle. GP 66 ve 76 ya baktım hatta listeme ekledim -yanlış anlaşılma olmasın diye ekliyorum, GP 66-76 cihazları MSI Leopard içindi değil mi, ben karıştırmıyorum, dediğim gibi çok bilgili değilim, sormak istedim-, Gigabyte Aorus'u ilk defa duydum bakınca bir marka olarak çıktı, onu da araştırıp ekleyeceğim, tüm cevap için çok teşekkür ederim.

Benim ana kullanma amacım oyun daha sonra da yazılım geliyor, tıp okuyorum ancak yazılıma ilgim olduğundan dolayı yazılım açısından profesyonel bir kullanıcı değilim. Teknosa'dan aldım 2 yıl önce.

GP Leopard ve Vector için ge ise Raider serisinin kod adı. Gigabyte Aorus'lar harika eğer oyun oynamaz iseniz sırf tasarımcılar için dizayn edilmiş Gigabyte Aero serisine de bakabilirsiniz onlarda gayet iyidir. Onun dışında diğer cihazlara bakmayın bile. Çoğunda illaki bir sorun var. Neredeyse sorunsuz cihaz alabilecekken bence uğraşmaya değmez. TUF serisini önermem gereksiz pahalı. Katana serisine zaten ben çıktığı günden beri karşıyım. Önceki mesajımda ROG hakkında görüşümü söylemiştim.
Teşekkürler şimdi daha net görüyorum. Gigabyte Aero'lardan da ekledim gayter makuller, hatta jürilere, sunumlara, yarışmalara, konferans toplantılara götürmelik daha minimaller, açıkcası tasarımlarına takılmamaya çalışıyordum fakat sektörüm gereği göz ardı edebileceğim bir husus değil.

Yine bu forumda şu tarz bir sıralama gördüm, bulunca alıntılayacağım. Ne kadar doğrudur ve geçerlidir hala, bilmiyorum.
MSI için: GF_thin<GL_leopard<Stealth 15m<GP_leopard<GE_raider=GS_stealth<GT_titan
Şu noktada dürüst olayım, ekstra almam gereken cihazlar da eklenince, leopard-stealth arasındayım bütçe ve tasarım odaklı; fakat raider-gigabyte için hala araştırıyorum, eğer uygun bulursam kaçırmayacağım. Tekrar teşekkürler, listemdeki sıralama için çok yardımcı oldunuz. 🙏

Yaklasik 1 yildir ge76 raider kullaniyorum, henuz sikayetci olacagim bir konu olmadi. Nacizane onerim ekran cozunurlugu olarak 2k alacak olursan 17" alman, cok net oluyor. 15"te hersey cok ufak kalacaktir.
Öncelikle cevap için teşekkürler. Raider düşündüğüm bir model, stüdyoda çok yaygın olarak kullanılıyor, sık taşıyacağım ve evde ek monitorum olduğu için şimdilik 66 yani 15.6" ürünlere bakıyorum ama 2K olayı için dikkatli olacağım çok teşekkürler. 🙏

Benim ana kullanma amacım oyun daha sonra da yazılım geliyor, tıp okuyorum ancak yazılıma ilgim olduğundan dolayı yazılım açısından profesyonel bir kullanıcı değilim. Teknosa'dan aldım 2 yıl önce.
TUF serisi listemden tamamen çıkmıştı, duyumlarımdan ötürü ama, şu anda hepsiburada-trendyol da oldukça uyguna cihazları var ve olumlu yorumunuz üzerine servisinin yaşadığım şehirde olması listeme tekrar ekletti. Teknosa gibi markalara gün içerisinde gideceğim ve daha detaylı araştırma yapacağım, bu yüzden belirtmeniz çok iyi oldu benim için, teşekkür ederim. Yazılım için de şimdiden başarılarr! 🙏

Yeni konular

Geri
Yukarı