Çözüldü MSI B350 PC-Mate kullanılabilir RAM miktarı sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Öncelikle merhabalar, herkese iyi forumlar dilerim.
Sorunum baş belası kullanılabilir RAM miktarı. PC yaklaşık 2.5 yıllık. Şimdiye kadar ufak tefek şeyler dışında pek bir sorun olmadı. Ama 2 gün önce sistemi temizledikten sonra kullanılabilir RAM miktarı çıktığını, ve aslında RAM'in birini kullanamadığımı fark ettim. Temizlik sırasında RAM'in birini çıkardım, biraz baktım ve birşeyi yok diyerek geri taktım. Bu olay yüzünden olduğunu düşünüyorum. Temizlik sonrasında da bu durumla karşılaştım zaten. Görev yöneticisine baktığımda 8 GB donanıma ayrılmış olduğunu gördüm ama hangi parça 8 GB RAM kullanırki? Ve ayrıca 2 yıldır kullanmadı da neden şimdi kullansın? Neyse, sonuç olarak nasıl düzelteceğimi bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

ss.PNG

ss2.PNG

Sistem özelliklerim;
AMD R5 1600.
GTX 1060 6 GB.
MSI B350 PC-Mate
Corsair 16 GB(8x2)

Denediğim yollar:
MSConfig üst sınır kaldırma.
BIOS default ayarlara çevirme.
BIOS güncellemesi.
Format.

Şimdiden teşekkürler

Çözüm

• BIOS'a girin. Exit kısmında Load Factory Defaults/Fabrika ayarlarına geri döndür gibi bir seçenek olur. Bunu seçin ve ayarları kaydedip çıkın.

Bu yöntemi denemiştim zaten, Yine de teşekkürler. Sorunum çözüldü.

ss.PNG

Bu sabah Windows güncellemesi geldi. Yükledim ve bilgisayarı baştan başlattım. Açıldığında sorun kalkmıştı. Herkese ilgilendikleri için teşekkür ederim.
ss3.PNG
ss4.PNG

Az önce RAM'leri tek tek denedim. 8 GB göründü sorun olmadı. Memtest yapıyorum.
-Güncelleme-

Memtest tamamlandı. Nedenini bilmiyorum, testi 8GB üzerinde yaptı. Ama bittikten sonra İnfo kısmına girdim 2 Ram gözüküyordu. Tam olarak anlamadım. HTML kaydı;
file:///F:/EFI/BOOT/MemTest86-Report-20200817-183218.html

Pek belli olmasa da birkaç resim de çektim. Lazım olursa yüklerim.
Edit: HTML kaydına giremezsiniz sonuçta özür dilerim :)
ss.PNG

@tirabzonun_kaymagi @Mustafafnt @Recep Baltaş

• BIOS'a girin. Exit kısmında Load Factory Defaults/Fabrika ayarlarına geri döndür gibi bir seçenek olur. Bunu seçin ve ayarları kaydedip çıkın.
  • Sorun devam ederse bilgisayarı kapatın, fişten çekin. BIOS pilini çıkarın ve 5 dakika bekleyin. Bellekleri de çıkarın. Sarı uç taraflarını silgiyle hafifçe silin. Bellekler 2. ve 4 slotlarda takılı olsun.
  • Eğer temizlik sırasında işlemciyi veya soğutucuyu da söktüyseniz yine soğutucu ve işlemciyi sökün. İşlemci pinlerini kontrol edin. Kırılmış veya yamulmuş pin olabilir.
  • Sonrasında her şeyi takın ve sistemi tekrar çalıştırın.

Bu yöntemi denemiştim zaten, Yine de teşekkürler. Sorunum çözüldü.

ss.PNG

Bu sabah Windows güncellemesi geldi. Yükledim ve bilgisayarı baştan başlattım. Açıldığında sorun kalkmıştı. Herkese ilgilendikleri için teşekkür ederim.

Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı