MSI B350 Tomahawk sistemde 32 GB RAM, 16 GB çalışıyor

kerioooo

Kilopat
Daha fazla  
Sistemimde 16 GB (2x8) RAM var, markası Crosair Dominator Platinum. RAM yükseltmek istedim, bu aralar dikkat ettiyseniz indirimler oluyor. Ben de Corsair Vengeance PLX RAM aldım 16 GB (2x8) şeklinde. Bu RAM'lerin arasında sadece MHz farkı var, benim kasamdaki RAM frekansı 3200 aldıklarımın da 2933 zaten. Belli bir sorunlardan dolayı 2933 olarak kullanıyorum frekansını, bilgisayarıma taktım RAM'leri çalışmadı. Kendini üç beş kere restart sonra çalıştı, aşağıda resimdeki gibi bellek kullanımı 16 GB olarak gösteriyor, neden böyle gösteriyor onu anlayamadım ve XMP'den RAM frekansını yükseltiyorum. Bilgisayar yine üç beş kere kendini resetliyor, açılıyor ama frekans yine 2133 olarak kalıyor. Yükseltemedim bir türlü, bunu nasıl çözebilirim?

Anakartım : MSI B350 Tomahawk

ram.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence voltaj farkı ve ya RAM'leri düzenli yerine takmamanızdan kaynaklanıyor..
RAM ler bunlar, ikisinin de voltaj değerleri aynı. Düzenli yerlerine takmamanızdan kaynaklanıyor demişsiniz o tam olarak ne oluyor nasıl düzgün şekil de taka bilirim?

Dosya Ekleri

• 20190620_130737.jpg
    20190620_130737.jpg
    531,7 KB · Görüntüleme: 33
Kullanılan yuva 4-4 Diyor, Başlat arama kutusuna Msconfig yaz programı tıkla aç 2. sekmeye Boot sekmesine tıkla sonra gelişmiş seçeneklere tıkla açılan pencerede sağ taraftan maksimum bellek miktarını ayarla büyük ihtimalle ondandır.

Kullanılan yuva 4-4 Diyor, Başlat arama kutusuna Msconfig yaz programı tıkla aç 2. sekmeye Boot sekmesine tıkla sonra gelişmiş seçeneklere tıkla açılan pencerede sağ taraftan maksimum bellek miktarını ayarla büyük ihtimalle ondandır.
Yardımın için teşekkür ederim sorunu çözdüm. Garip bir şekil de çözdüm, nasıl yaptığımı bende bilmiyorum. Bir arkadaşım yeni aldığın RAM çalışıyor mu denedin mi diye sordu, onu tek taktım çalıştı sonra hepsini taktım açıldı bilgisayar, görev yöneticisinden baktım düzelmiş 32 Gb gösteriyor, BİOS girdim XMP ayarladım oldu. Bir sıkıntı gözükmüyor şuanda, kör topal hallettim :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı