MSI B550-A Pro Anakart İncelemesi

Herkese merhaba arkadaşlar,

Bazılarınızın bildiği üzere şebeke elektriğinden kaynaklı bir sorun yüzünden maalesef PSU, Anakart ve HDD yandı bilgisayarımda. Bu yüzden yeni parçalar almam gerekmişti. Bu parçalardan birisi de anakart olan MSI B550-A Pro modelini, kutu içeriğini ve kargolanmasını göstereceğim size. Almak isteyen arkadaşlar olursa bir faydası dokunması amacıyla. Ürünü Vatan Bilgisayar'dan gece indirimleri sayesinde 890 TL gibi bir rakama almıştım. Normal fiyatı 1100 TL civarlarındaydı o sıra. Vatan Bilgisayar benim çok tercih ettiğim bir firma olmasa da indirimi yüzünden kendisini tercih ettim. Ürünün üretici firma linkini de bırakıyorum aşağıya, daha net incelemek isteyenler için.

Kargo ve Kutu:

Ürün başka kutu içine koyularak gönderilmiş. Bu hem koruma açısından hem de ürünün kutusuna kargo etiketi vs. yapıştırmamaları konusunda iyi bir şey. Sonra ürünü kutuyla satmaya kalksak bu sefer sorun olabiliyor. Ürünü bana UPS kargo ile gönderdiler. Biraz gecikti açıkçası. Bir günde gelebilecek mesafeyi araya pazar günü girmesiyle beraber üç günü buldu açıkçası. UPS, çok yaygın olmamasıyla alakalı bu gecikme gerçi ama olsun.

226252865_580965742895569_5241434166402387025_n.jpg
226848989_1033938680710119_5053348718677307727_n.jpg

Kutu ve Kutu İçeriği:

Ürünün kutu içeriği aşağıdaki görsellerde bulunuyor. İçinden çıkan sticker haricinde çok da farklı bir beklentim yoktu açıkçası. Fakat ürünün kutusundaki emniyet bantı yoktu. Bu konuda Vatan Bilgisayar beni şaşırtmadı. Böyle konularda maalesef biraz şüpheli bir firmadır kendisi. Fakat aynı Vatan Bilgisayar bu sefer de beni statik poşetin olmasıyla şaşırttı:) Yani mağazada "zdadik bojed çogh da şart deel" diyen firmanın bunu ihmal etmemesi şaşırtıcı açıkçası:) Tabii ki bunu MSI koyuyor biliyorum ama iade edilip tekrar rafa koyulan ürünlerde bu gibi aksaklıklar yaşatan bir firmadır sonuçta kendileri.

226848989_1033938680710119_5053348718677307727_n.jpg
228239392_408745654025488_4652932296421850846_n.jpg
226572610_379634696859518_5384818940842379418_n.jpg
224506756_988899485244446_1978899566884532684_n.jpg

Malzeme ve Kalitesi:

Ürün, ilk kutudan çıkardığınızda ağırlığı ile zaten kalitesini biraz gösteriyor. Yani bazı anakartlar gibi montajlarken özellikle güç bağlantıları ve RAM montajı gibi konularda o kadar fazla esnemiyor. Sitesinden baktığımda kalınlaştırılmış bakır PCB kaplama kullanıldığı yazıyor. Bunun bir faydasının da ısı atımı konusunda faydalı olması. Bunun yanı sıra beğendiğim noktalardan birisi de PCI-Express yuvasının malzeme kalitesi. Steel Armor denilen bu kaplama sayesinde bükülme ve hasar gibi sorunların önüne geçilmiş. Anakartta ayrıca M.2'nin soğutulmasına yarayan Shield Frozr bulunuyor. M.2 SSD'nin soğutulmasına katkıda bulunuyor. Bunu ilk alırken farketmemiştim sonradan olduğunu gördüm bu arada:) İşlemcinin hemen solunda bulunan heatsink soğutma plakası biraz büyük bilginiz olsun. Eğer AMD stok soğutucu kullanıyorsanız, logonun olduğu tarafı diğer yöne çevirmeniz lazım yoksa plakayı zorlayabiliyor bir tık. Fakat diğer tarafa çevirdiğinizde de RAM slotlarına çok yaklaşıyor. Eğer yüksek profilli RAM kullanacaksanız mutlaka buna dikkat edin.

Üründe 6 adet kasa fan yuvası bulunuyor. Bu baya iyi bir şey bence. Boşuna kablo çoklayıcıya gerek kalmıyor. 1 adet RGB ve 2 adet adreslenebilir RGB yuvası bulunuyor. 6 adet SATA girişi bulunan anakart, kolay kablo erişimi demiş burada fakat o kadar da kolay değil. Anakart ATX formatında olduğundan dolayı bu SATA girişleri çok dip bir noktaya denk gelebiliyor. Dikkatli olmak gerekir.

Çok öyle tek tek bütün bağlantıları sayıp kafanızı bulandırmak istemiyorum zaten ürünün orijinal site linkini de attım. Detaylı incelemeyi oradan da yapabilirsiniz. Ben genel hatlarla geçiyorum şu an.

228144424_146690300918457_5957978128564279856_n.jpg

Yalnız anakart elime ulaştığında bir şey dikkatimi çekti. CPU yuvasının koruyucu plastik kapağı yoktu. Daha önceki kullandığım AMD anakartlarda bu kapak mutlaka olurdu. Ürünün kılavuzunda da bu kapağı gösteriyordu sanki. Acaba Vatan Bilgisayar mı yine beni şaşırtmadı yoksa bu üründe zaten öyle bir kapak mı yok bilemedim.

Değerlendirme:

Ürün her şeyden önce malzeme kalitesiyle kendini gösteriyor diyebilirim. Shield Frozr, Steel Armor gibi artı özellikleriyle de kendini bir tık öne atıyor bence. Heatsink soğutması da güzel ama işte CPU ve RAM montajı için mutlaka kontrol edilmesi lazım diye düşünüyorum. Almadan önce yani. 6 adet sistem fan yuvası, 2 adet ARGB, 1 adet RGB ve ayırca CPU soğutucu pompa bağlantısı olması bence gayet yeterli ve başırılı. 6 adet SATA yuvasının kolay bağlantı imkanı dediğim gibi çok da kolay değil bence. Biraz kör noktaya düşüyor ve uğraştırıyor. Garibime giden konulardan birisi de BIOS. BIOS güncellemek için USB belleğe sadece BIOS dosyasını atarsanız M-Flash biraz saçmalıyor. Sadece dosyayı koyduğunuzda sistem onu tam belirleyemiyor ve N/A ibaresi çıktığından tıklayamıyorsunuz. Eğer atıyorum yanında gelen metin belgesiyle beraber koyarsanız menüden seçerek dosyayı görmesini sağlayabiliyorsunuz. Bana açıkçası saçma geldi. Bu yüzden BIOS'u son sürüme güncelleyemedim ve uğraşmadım sonrasında da:)

Sonuç olarak genel hatlarıyla 1000-1100 TL bandında gayet başarılı bir anakart bence. Çok da sıkmadan elimden geldiğince kargosundan elime ulaşıp montajına kadar genel bilgiler vermek istedim size. Umarım faydası olur:) Aklınıza takılan veya sormak istediğiniz şeyler olursa elimden geldiğince ve bilgim yettiğince açıklamaya çalışırım.

Herkese iyi sosyaller:)

Hayirli olsun. Ben de Vatan'dan bir hafta once 900 liraya aldim. Almak isteyenler Vatan'i aksam saat 10 ile sabah 6 arasi takip etsinler. En uygun fiyat orada.

Bana da ayni karton kutuda gonderdiler. Anakartin kutusunda ise herhangi bir koruma etiketi, vs. bulunmuyor. Direkt acilabiliyor. Koruma posetinde ise bir adet uzun, siyah bant bulunmakta. İşlemci yuvasinda da herhangi bir koruma yok. MSI olunca biraz daha detayli, gosterisli bir kutu bekledim açıkçası ama gayet duz, yalin bir kutusu var.

Koruma posetinde ise bir adet uzun, siyah bant bulunmakta.
İyi gene sende farklı tip bir bant varmış. Bende bildiğin adam izola bandı ağzıyla koparmış yapıştırmış bırakmış öyle:)
Hayirli olsun. Ben de Vatan'dan bir hafta once 900 liraya aldim.
Sorunsuz güzel günlerde kullanman dileğiyle:)

Bu arada tabii anakart gittiği için ben Win 10'u unutmuşum tamamen:) Anakart gidince o da gitti haliyle. Ekran siyah oldu köşede ikaz çıktı hemen:) Bugün bir tane key aldım yeni. Retail key çıktı o da, MAK değildi. 11 TL'ye halloldu o da.

Yeni konular

Geri
Yukarı