MSI B550-A Pro vs ASUS TUF B550 Plus

Nasıl ya hocam. Alacaktım aslında var ya. B550-A Pro için uyumlu olur mu peki?
Olur. Onda tek 8 pin var.
TUF'la olmuyor mu şimdi?
Şimdi şöyle bir durum var. Bazı anakartlarda sorun olmazken bazılarında o +4 pine ihtiyaç olmasa bile bağlı olmasını istiyor. Çoğunda sorun olmuyor tabii ama ihtimale bırakmamakta fayda var.

Olur. Onda tek 8 pin var.

Şimdi şöyle bir durum var. Bazı anakartlarda sorun olmazken bazılarında o +4 pine ihtiyaç olmasa bile bağlı olmasını istiyor. Çoğunda sorun olmuyor tabii ama ihtimale bırakmamakta fayda var.

Hocam moralim bozuldu ya. Şimdi ek pin güç girişi ekleyemiyoruz mu bir yolu yok mu? Bir de sitesinde 6 + 2 diyo güç kaynağının.

Hocam moralim bozuldu ya. Şimdi ek pin güç girişi ekleyemiyoruz mu bir yolu yok mu? Bir de sitesinde 6 + 2 diyor güç kaynağının.
6+2 olan ekran kartı.

Siz 4+4 olana bakacaksınız. O da 1 adet.

6+2 olan ekran kartı.

Siz 4+4 olana bakacaksınız. O da 1 adet.

Kahretsin ya. Ya niye ASUS böyle bir şey yaptı ki :D? Tam da alacaktım bildiğim iyi oldu. Güç kaynağı değiştiremem bütçe yok.

@BerkayZ87 hocam SE 234 alacağım ARGB kapatabiliyormuşuz. LGA 1700 kiti sormuş bazıları bu AM4 için geçerli mi?

Son düzenleme:
Sitesinden baktım ve sadece 1 adet 8 pin bağlantısı varmış. Hadi almaman için bahanen oldu :D

@Mamacita sizi de uyarayım, güç kaynağınızda +4 pin bağlantı yoksa B550-Plus alın.

Bunu aldım hocam olur mu olayı ne farkı ne onunda bilincine varalım sayenizde cok yararlı bir konu oldu :)

Bunu aldım hocam olur mu olayı ne farkı ne onun da bilincine varalım sayenizde cok yararlı bir konu oldu :)
Sizin güç kaynağınızda da yalnızca 1 adet 8 pin işlemci güç bağlantısı var.

Şimdi durumu yukarıda açıkladım ancak tekrar söyleyeyim. Aslında çoğu işlemci için 8 pin yetmekte ancak bazı anakartlarda 8+4 veya 8+8 pin bulunur, çünkü OC gibi durumlarda 8 pinin teorik gücü bazı işlemcilerde yeterli gelmeyebiliyor, öyle durumlarda da yan taraftaki +4 veya +8 pinin varlığı önem arz ediyor. Aslında çoğumuzun ihtiyaç duymadığı bir şey. Ancak bu pinler bazı anakartlarda işlemciniz o güç tüketimine erişmese dahi, fazlalık +4 veya +8 pine ihtiyaç duymasa dahi takılı olmadığı durumda sorun yaşatabiliyor. Sorunsuzluğundan kesin emin olayım istiyorsanız bütün pinleri doldurun ama bu demek değildir ki o pini boş bırakırsam kesin sorun yaşarım. Boş bırakıp hiçbir sorun yaşamayanlar çokça var ve bunun anakarta veya diğer donanımlara hiçbir zararı yok. Ama işte o bahsettiğim istisnai duruma denk gelirseniz diye garanti tercih yapmakta fayda var.

Şimdi durumu yukarıda açıkladım ancak tekrar söyleyeyim. Aslında çoğu işlemci için 8 pin yetmekte ancak bazı anakartlarda 8+4 veya 8+8 pin bulunur, çünkü OC gibi durumlarda 8 pinin teorik gücü bazı işlemcilerde yeterli gelmeyebiliyor, öyle durumlarda da yan taraftaki +4 veya +8 pinin varlığı önem arz ediyor. Aslında çoğumuzun ihtiyaç duymadığı bir şey. Ancak bu pinler bazı anakartlarda işlemciniz o güç tüketimine erişmese dahi, fazlalık +4 veya +8 pine ihtiyaç duymasa dahi takılı olmadığı durumda sorun yaşatabiliyor. Sorunsuzluğundan kesin emin olayım istiyorsanız bütün pinleri doldurun ama bu demek değildir ki o pini boş bırakırsam kesin sorun yaşarım. Boş bırakıp hiçbir sorun yaşamayanlar çokça var ve bunun anakarta veya diğer donanımlara hiçbir zararı yok. Ama işte o bahsettiğim istisnai duruma denk gelirseniz diye garanti tercih yapmakta fayda var.

O zaman Pro değil de plusa yönelicez doğru mu hocam 2. slottaki soğutucuya kaldık yani :D

Hocam şöyle bir sıkıntı oldu 3100 lira oldu diğer yerde herhalde buradan görüp stoku bitirdiler :D :D dualpazar diye bir yerde var ama güvenilir değil. MSI'a Pro'ya yöneliyi mi arada 400 TL fark var yoksa 3200 bandına çıkıp da başka bir öneriniz var mı anakartta sizide çok yorduk ama @BerkayZ87.

Son düzenleme:
@BerkayZ87 aynen hocam kusura bakmayın bayağı yorduk sizi ama uzun bir süre yenileyemeyeceğim sistemi emin olmak istiyorum. Hocam benim soruma da bakar mısınız rica etsem?

Hocam SE 234 alacağım ARGB kapatabiliyormuşuz. LGA 1700 kiti sormuş bazıları bu AM4 için geçerli mi?

Hani soğutucuyu alsam AM4 için de ayrı kit gerekiyor mu yoksa Intel için mi geçerli bu?

O zaman Pro değil de plusa yönelicez doğru mu hocam 2. slottaki soğutucuya kaldık yani :D

Hocam şöyle bir sıkıntı oldu 3100 lira oldu diğer yerde herhalde buradan görüp stoku bitirdiler :D :D dualpazar diye bir yerde var ama güvenilir değil. MSI'a Pro'ya yöneliyi mi arada 400 TL fark var yoksa 3200 bandına çıkıp da başka bir öneriniz var mı anakartta sizide çok yorduk ama @BerkayZ87.

Hocam A Pro'ya da bakabilirsiniz aslında.

Geri
Yukarı