MSI B550 Carbon Wi-Fi Realtek HD Audio aygıtı tanınmıyor

Espavdez

Femtopat
Daha fazla  
Selam. MSI B550 Carbon Wi-Fi anakart aldım. Temiz Windows kurulumu yaptım. Her donanım eksiksiz ve tam performans çalışıyor. Yalnız şöyle bir sorunum var: Ne yaptıysam Realtek sürücülerini tanıtamadım. Aygıt yöneticisinde Realtek adına hiçbir şey yok. Anakartın sitesinden güncel driver indirdim olmadı. Realtek sitesinden indirdim olmadı. ALC1200 yonga için her türlü driver yükledim olmadı. Store üzerinden Realtek Audio Console indirmeye çalışıyorum inmiyor. Muhtemelen donanıma ait bir iz yok. Fotoğrafları paylaşıyorum.

Sadece HDMI çıkışından ses aygıtı var. Ekran kartı sürücüsüyle mi çakışıyor acaba dedim. DDU ile kaldırdım, önce Realtek kurdum görmedi. Üstüne bir format çekip tekrar temiz Windows yükledim. İnternetin fişini çekerek kurulumu tamamladım. Yine olmadı. BIOS güncel ve Onboard HD Audio enabled konumunda fakat Windows'ta Realtek adına hiçbir iz yok.

Bir yerde bir şeyi atlıyorum ama ne olduğunu bulamıyorum. Anakart geleli 2 gün oldu. Arızalı olma ihtimalini de düşündüm. İşin enteresan tarafı ben eski anakartımı bu sorunu yaşadığm için değiştirdim. Birebir aynı sorunu yaşıyorum hala. Eski konuları okudum hep yarım kalmış.

Bu arada Realtek klasöründen manuel aygıt yüklemeyi denedim. Direkt mavi ekran yiyorum. "SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED" yazıyor.

Yardımlarınızı bekliyorum.

aygıt yöneticisi.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı anakarta sahibim. Hiç uğraşmadım bu şekilde. MSI kendi sitesinden indirmeyi denediniz mi sürücüyü? Sizin için linki bırakıyorum.

Eğer buda olmazsa MSI Dragon Center yükleyip onun üzerinden ses sürücüsünü kurmaya çalışn bi bakalım.

Aynı anakarta sahibim. Hiç uğraşmadım bu şekilde. MSI kendi sitesinden indirmeyi denediniz mi sürücüyü? Sizin için linki bırakıyorum.

Eğer buda olmazsa MSI Dragon Center yükleyip onun üzerinden ses sürücüsünü kurmaya çalışn bi bakalım.
Bahsettiğiniz linkten indirip yükledim hocam. Sürücü yükleme başarılı. Yani bir hata almıyorum yüklerken ama boş yükleme yapıyor. Aygıtlarda göremiyorum bi türlü ve kulaklığa ses vermiyor. Zaten HDMI sesini devre dışı bırakınca sağ alt köşede hoparlör simgesinde çarpı işareti oluyor.

Dragon center indirip sürücü tarama yaptım orada da görünmedi. Hepsiburada sitesinden aldım mecbur geri göndericem. Şimdilik öyle görünüyor. Temiz windows kurdugunuzda siz sürücüler içinde Realtek adını görüyor muydunuz ?

Ben direk attığım linkten bütün driverları indirdim kurdum sorunsuzca kuruldu. Başlat menüsünde Realtek Audio Console çıkıyor. Oradan bütün ayarları EQ vs yapabiliyorum. Aygıt yöneticisinde de gözüküyor Realtek (R) Audio diye.

Ben direk attığım linkten bütün driverları indirdim kurdum sorunsuzca kuruldu. Başlat menüsünde Realtek Audio Console çıkıyor. Oradan bütün ayarları EQ vs yapabiliyorum. Aygıt yöneticisinde de gözüküyor Realtek (R) Audio diye.
Evet bende de bu şekilde olması lazım. Sizde herşey normal ve tıkırında. Sürücüyle falan çözülecek bir konu değil gibi. Muhtemelen soğuk lehim yada benzeri bir durum yaşıyorum. İndirimde aldığım için sevinmiştim ama tadını çıkaramadım. Firma değişim yapar umarım.

Evet bende de bu şekilde olması lazım. Sizde herşey normal ve tıkırında. Sürücüyle falan çözülecek bir konu değil gibi. Muhtemelen soğuk lehim yada benzeri bir durum yaşıyorum. İndirimde aldığım için sevinmiştim ama tadını çıkaramadım. Firma değişim yapar umarım.
Teknoloji işi biraz şans işi dediğiniz gibi donanım hatası da olabilir. Yazılımsal sorun da olabilir. Yalnız temiz kurulum sonrası da denemişsiniz. Birde mavi ekran hatası almanız da donanımsal sorun olduğunu gösteriyor gibi. Fakat en kesin bilgiyi Minidump dosyasını forumda paylaşırsanız anlayan arkadaşlar inceleyip sorunun kaynağını size net olarak söyleyebilirler.

Teknoloji işi biraz şans işi dediğiniz gibi donanım hatası da olabilir. Yazılımsal sorun da olabilir. Yalnız temiz kurulum sonrası da denemişsiniz. Birde mavi ekran hatası almanız da donanımsal sorun olduğunu gösteriyor gibi. Fakat en kesin bilgiyi Minidump dosyasını forumda paylaşırsanız anlayan arkadaşlar inceleyip sorunun kaynağını size net olarak söyleyebilirler.
Anakartı değişime göndermek için bilgisayarı bir dağıtayım dedim. İşlemci pinlerinden 1 tanesinin kırık olduğunu farkettim 😅. Hyper 212 fan almıştım onu takmak için stock fanı çıkardığımda yapışan termal macun yüzünden işlemci de beraber gelmişti. Muhtemelen pin o esnada sürüden ayrılmış. O an dikkatimi çekmemişti tekrar sökünce farkettim. O kırık bacaktan oldugunu varsayıyorum. 2 ayrı anakartta da ses kartının çalışmamasının işlemciden olabileceğini hiç düşünmemiştim. Servise göndericem bakalım şansımıza ne olacaksa artık. 5600 şimdilerde çok pahalandı 😞
Aynende öyle olmuş. Pin map'ten bakınca kırılan pinin Az_Rst_L kodlu karşılığnda HD audio interface açıklaması olduğunu tespit ettim. Neyse servis kabul etmezse usb kulaklık kullanırız artık ne yapalım. İleride jak girişini kullanmam gerekirse pin tamiri için ozaman uğraşırım. Teşekkürler tavsiyelerin için.

Capture+_2021-11-27-11-48-47.pngCapture+_2021-11-27-11-46-49.png

Son düzenleme:
Geçmiş olsun o halde. Serviste bi şansınızı deneyin yinede. Eğer ücretli olarak tamir edilebiliyorsa ettirebilirsiniz. Bir tane pin lehim yapılacak.

Geçmiş olsun o halde. Serviste bi şansınızı deneyin yinede. Eğer ücretli olarak tamir edilebiliyorsa ettirebilirsiniz. Bir tane pin lehim yapılacak.
Valla bitane notebook tamircisi vardı götürdüm. Adam başka bir işlemciden pin söküp benimkine lehimledi. Havalı havya ile 5 dk bile sürmedi yapması. Şu anda herşey normal çalışıyor. 30 liraya tertemiz bir iş yaptı. Sanki hiç kırılmamış gibi. :)

Valla bitane notebook tamircisi vardı götürdüm. Adam başka bir işlemciden pin söküp benimkine lehimledi. Havalı havya ile 5 dk bile sürmedi yapması. Şu anda herşey normal çalışıyor. 30 liraya tertemiz bir iş yaptı. Sanki hiç kırılmamış gibi. :)
Aslında basit ama ince işcilik isteyen bir iş. Çözüldüyse ne mutlu size güle güle kullanın.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı