MSI BIOS Downgrade - Eski Sürüme Dönme

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Sandy Bridge anakartların Ivy Bridge işlemcileri desteklemeleri için BIOS'larının güncellenmesi gerekiyordu. MSI P67 serisi anakartlarını yeni sürüme güncelleyen Sandy Bridge işlemci sahibi kullanıcılar normal çalışmada bir sorun olmazken Overclock konusunda eskisi gibi performans alamadıklarından yakınıyorlar.

Bu sorunu çözmek için BIOS sürümünü geriye döndürmek gerekiyor. Yani anakartınıza eski BIOS'u flashlamanız gerek.

Bu iş için özel olarak hazırlanmış bir araç mevcut. İlk olarak aracı buradan indirin:

FPT1065 - Technopat MSI Downgrade.zip

Alternatif Link:

https://dl.dropbox.com/u/1264432/FPT1065.zip

Downgrade işlemi ise şu şekilde olacak:

1. İçerisinde DOS olan ve boot edilebilir bir USB bellek hazırlayın.
  2. Eski BIOS sürümünü ve BIOS Downgrade aracını indirip klasöre çıkartın ve ardından USB belleğin kök dizinine kopyalayın.
  3. PC'yi USB ile başlatın ve DOS ortamında şu komutu girin:

Kod:
    fpt –f BIOS.rom

4. Güncelleme işlemi bitince PC'yi 10 saniyeliğine kapatın.
  5. Bilgisayarınızı açın, sistem birkaç defa yeniden başlayacaktır. Bu esnada ME Firmware 7 sürümüne düşürülecek.

Dediğiniz şekilde tüm aşamaları yaptım ama komut ekranında ''bad command'' diye uyarı alıyorum. Anakartımın modeli MSI A75MA-G55. v1.6'dan v2.0'a yükseltim ve biosta problem oluştu 1.6'ya geri dönmek istiyorum ama 2.0'ı yüklerken 1.xx versiyona geri dönemezsiniz diye uyarmıştı ne yapmam lazım. Bilgisayarda hem W7 hem de W8 yüklü. Biosu güncelledikten sonra sistem açılırken siyah ekranda imleç yanıp sönüyor ve enter'a basmadan işletim sistemlerini seçme ekranı çıkmıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows 8 varken 7'ye gerek yok açıkçası. Downgrade işlemi yeni anakartlarda çok zor, zira artık sadece BIOS değil, ME Firmware de güncelleniyor. Ama sizin anakart AMD. Bu bağlamda şansınız var zira AMD anakartlarda ME Firmware yok. Bilmeniz gereken, DOS için kullanılan güncelleme aracının sürümü. Bunu öğrenin, aracın kullanım paramaterelerine bakıp Downgrade için gerekenleri bulalım.

Sorunlarıma her gün bir yenisi daha ekleniyor.... Biosu v1.6'dan v2.0'a yükselttikten sonra bilgisayar başlangıcında bios tüm donanımı tanıyor. Windows ekranı gelmeden önce düz siyah ekranda imleç yanıp sönüyor. Enter'a basmazsam windows ekranının gelmesi uzun sürüyor. Diğer sorunum ise v2.0 olan bios sadece windows 8'i destekliyor. Windows 7'ye dönmek istediğimde sistem hard diskleri görmüyor. Ne yapmam lazım.. Sistemi daha yeni topladım ve bu yüzden canım çok sıkkın resmen bilgisayardan soğudum :)

- - - Güncellendi - - -

Windows 8 varken 7'ye gerek yok açıkçası. Downgrade işlemi yeni anakartlarda çok zor, zira artık sadece BIOS değil, ME Firmware de güncelleniyor. Ama sizin anakart AMD. Bu bağlamda şansınız var zira AMD anakartlarda ME Firmware yok. Bilmeniz gereken, DOS için kullanılan güncelleme aracının sürümü. Bunu öğrenin, aracın kullanım paramaterelerine bakıp Downgrade için gerekenleri bulalım.
DOS için kullanılan güncelleme aracının sürümünü nasıl bulabilirim ?

Sorun hangi işletim sisteminde oldu?
Recep bey bende 1500 tl lik apu topladım ama bıosu downgrade edemiyorum yardım eder misiniz error 201 fpt exe cannot be run on the current platform hatası alıyorum ne yapmam lazım şimdi windows 10 kurucam sisteme birde yle mi deniyim

DOS aracı genelde BIOS dosyasının içinde gelir.
abi online sın bir yardım etsen uğraşıyorum sürekli hata alıyorum

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı