MSI BIOS Hızlı Boot Yapamıyor

Batina

Kilopat
MSI'ın forumlarını da biraz yetersiz İngilizcemle karıştırdım. Açılış sürelerinden ve Fast BOOT olayından dolayı isyan edenleri gördüm. Belki Ryzen 3000 serileri için şimdilik durum böyledir tam bilemiyorum. Ayrıca Ryzen sistemin genel olarak daha yavaş açıldığı da söylenmekte.

Bilgisayarı kapattıktan sonra power tuşuna basmadan itibaren POST ekranına kadar geçen süre yaklaşık 30 saniye. Eski Intel sistemim çok çok daha hızlıydı. Umarım yeni BIOS güncellemeleri ile bunu düzeltirler. Zaten BIOS kapasitesinden dolayı basit görselliği olan arayüze geçmek zorunda kalmaları da ayrı bir fiyasko gibi görünüyor.

Bu arada anakartım MSI B450 GAMING Plus son BIOS yüklü. Windows güç yönetiminden hızlı başlat aktif. BIOS'tan UEFI seçeneği seçili. Secure BOOT kapalı.

BIOS'dayken save and reset deyince post ekranına yaklaşık 17 18 saniyede geliyor.Yani tamamen kapalıyken açmanın neredeyse yarası süresinde POST ekranına geliyor.

Dosya Ekleri

• 111.png
    111.png
    103 KB · Görüntüleme: 208
  • 2222.png
    2222.png
    107,2 KB · Görüntüleme: 162
  • 333.png
    333.png
    53,4 KB · Görüntüleme: 189
  • MSI_SnapShot.jpg
    MSI_SnapShot.jpg
    54,7 KB · Görüntüleme: 217
  • MSI_SnapShot_00.jpg
    MSI_SnapShot_00.jpg
    64,6 KB · Görüntüleme: 217
  • MSI_SnapShot_01.jpg
    MSI_SnapShot_01.jpg
    83,1 KB · Görüntüleme: 200
  • MSI_SnapShot_02.jpg
    MSI_SnapShot_02.jpg
    74,9 KB · Görüntüleme: 205
  • MSI_SnapShot_03.jpg
    MSI_SnapShot_03.jpg
    62,3 KB · Görüntüleme: 165
  • MSI_SnapShot_05.jpg
    MSI_SnapShot_05.jpg
    76,9 KB · Görüntüleme: 164
  • MSI_SnapShot_06.jpg
    MSI_SnapShot_06.jpg
    66,6 KB · Görüntüleme: 187
Son düzenleme:
GA-A320-DS3 kullanıyorum benzer problem vardı. Sıkıntının sebebini deneye deneye çözdüm. Cihazda herhangi bir wifi adaptörü takılıysa geç boot yapıyor. Eğer takılı değil ise 10 saniye sürmüyor. Ethernet kablosu ve ya wifi adaptörü varsa çıkarıp dene. Ve ya USB'leri komple sök öyle dene. Bende 3 tane farklı sağlam wifi adaptörü var. Herhangi biri takılı olursa kesinlikle yavaş başlatıyor.

Problem devam ederse BIOS'u pilden sıfırlayıp MSI Fast Boot'un aktif olduğuna emin ol.

GA-A320-DS3 kullanıyorum benzer problem vardı. Sıkıntının sebebini deneye deneye çözdüm. Cihazda herhangi bir wifi adaptörü takılıysa geç boot yapıyor. Eğer takılı değil ise 10 saniye sürmüyor. Ethernet kablosu ve ya wifi adaptörü varsa çıkarıp dene. Ve ya USB'leri komple sök öyle dene. Bende 3 tane farklı sağlam wifi adaptörü var. Herhangi biri takılı olursa kesinlikle yavaş başlatıyor.

Problem devam ederse BIOS'u pilden sıfırlayıp MSI Fast Boot'un aktif olduğuna emin ol.

Wifi adaptör yok ancak bluetooth adaptör var ve 1 tane harici disk takılı. Çıkartıp deneyeceğim ama sebebin bunlardan dolayı olmaması gerekiyor. Çünkü eski sistemimde de bunlar takılı olurdu. Hele Ethernet kablosunu çekeceksem zaten hiçbir anlamı kalmıyor.

Dediğim gibi MSI Fast BOOT seçeneği yok. UEFI olarak seçerseniz Fast BOOT oluyor gibi birşeyler söyleniyor ama olmuyor.

Eklemeyi unutmuşum. Sistem SSD ve GPT şekilde yüklendi.

Siz yine de bir deneyin en azından sıkıntının ne olduğunu bulmuş olursunuz. Bu gibi problemler deneye deneye bulunacak şeyler. Ayrıca harici diski de çıkarın. Dediğim gibi USB'den ve arka giriş/çıkışa bağlı ne varsa çıkarıp deneyin.

Siz yine de bir deneyin en azından sıkıntının ne olduğunu bulmuş olursunuz. Bu gibi problemler deneye deneye bulunacak şeyler. Ayrıca harici diski de çıkarın. Dediğim gibi USB'den ve arka giriş/çıkışa bağlı ne varsa çıkarıp deneyin.

Evet belirgin şekilde fark etti haklıymışsınız :) POST ekranına yaklaşık 17 saniyede geliyor. Windows ekranı ise 24 saniye civarında gözüküyor. Sadece Ethernet takılı. Daha önce onu da çıkarttım ama pek süre farkı olmadı. Tabi USB olarak kasanın önünden mouse ve klavye bağlı.

Daha önce bluetooth adaptör, harici disk ve kasanın önünden USB kulaklık takılıydı.

Bildiğim kadarıyla fast BOOT olunca post ekranı gözükmüyor muydu yada BIOS'a girmek mümkün mü değildi birşey vardı tam hatırlamıyorum.

Neredeyse yarı yarıya düştü ancak halen Fast BOOT yapmıyor olsa gerek. Yani sonuç olarak bu saniyelerin benim için bir değeri yok. Genelde bilgisayarı sık açıp kapatmam. Ancak ortadaki sorunu dile getirmek için yazıyorum.

Dosya Ekleri

• 44444.png
    44444.png
    21,8 KB · Görüntüleme: 157
BIOS'u pilden sıfırlayıp tekrar BIOS ayarlarınızı yaptığınız zaman süre daha da düşecek. Yaşadığınız sıkıntıların hepsi başıma geldi. Bir de yeniden başlatmak ile komple açıp kapatmak arasında 5-6 saniye oynayabilir haberiniz olsun.

Evet belirgin şekilde fark etti haklıymışsınız :) POST ekranına yaklaşık 17 saniyede geliyor. Windows ekranı ise 24 saniye civarında gözüküyor. Sadece Ethernet takılı. Daha önce onu da çıkarttım ama pek süre farkı olmadı. Tabi USB olarak kasanın önünden mouse ve klavye bağlı.

Daha önce bluetooth adaptör, harici disk ve kasanın önünden USB kulaklık takılıydı.

Bildiğim kadarıyla fast BOOT olunca post ekranı gözükmüyor muydu yada BIOS'a girmek mümkün mü değildi birşey vardı tam hatırlamıyorum.

Neredeyse yarı yarıya düştü ancak halen Fast BOOT yapmıyor olsa gerek. Yani sonuç olarak bu saniyelerin benim için bir değeri yok. Genelde bilgisayarı sık açıp kapatmam. Ancak ortadaki sorunu dile getirmek için yazıyorum.
17 Saniye de çok yavaş bir süre aslında. 3 sene önce topladığım G4560'lı SSD li sistemimde windows masaüstünü tam 9. saniyede görüyorum.

BIOS'u pilden sıfırlayıp tekrar BIOS ayarlarınızı yaptığınız zaman süre daha da düşecek. Yaşadığınız sıkıntıların hepsi başıma geldi.

Geçen gün BIOS'u güncellerken sıfırlamıştım aslında çok bir ayar yapmadım. Seri ve paralel port girişlerini kapattım. UEFI seçeneğini seçtim. A-XMP aktif ettim. Core Performans Boost'u kapattım. POST ekranını göreyim diye MSI Logosunu kapattım. Boot seçeneklerinden UEFI SSD hariç diğerlerini kapattım.

Bunlar dışında birşey yapmadım. Ama bir ara belki yine sıfırlarım. Geçen BIOS'u güncellerken ekrana görüntü gelmemişti bir süre uğraşmıştım. Soğuk terler döküyorsunuz :)
17 Saniye de çok yavaş bir süre aslında. 3 sene önce topladığım G4560'lı SSD li sistemimde windows masaüstünü tam 9. saniyede görüyorum.

Haklısınız halen yavaş bir sürede açılıyor. Eski sistemimi hatırlıyorum. Kasanın güç tuşuna bastığımda kumanda ile tvyi açana kadar Windows ekranı geliyordu. Gigabyte H81 Anakart ile i4690 işlemci vardı. Yanında şu an kullandığım SSD vardı.

Umarım yeni BIOS güncellemeleri ile bu sorunları düzeltirler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı