MSI bravo 15 A4DCR-255XTR sürekli çalışan fan sesi

jeocem

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, laptopu 23.11.2020'de İtopya'dan satın aldım ve 27.11.2020'de elime geçti. Ryzen 5 4600H, RX5300M, 512 GB M.2 SSD ve 8 GB DDR4 3200 MHz RAM mevcut makinede. Windows 10 Home lisanslı olarak kullanıyorum. Sürücüleri de güncel. Bilgisayarda dün başlayan bir durum dikkatimi çekti;

1- Tüm programlar kapalı masaüstünde iken GPU çalışmıyor doğal olarak ve fan 2 - 0 RPM yani dönmüyor. Ama CPU %2-3 ile çalışırken dahi fan 1 - 2235 RPM civarında dönmeyi sürdürüyor. Modlardan yüksek performans (Extreme perfomance) seçili, dengeli (balance) modda iken de böyle yalnız sessiz (slience) a alınca fan 1'de kapanıyor. Bu durum normal mi? Çünkü gece sessizliğinde biraz dikkatimi çekti bu fan sesi ve fan ömrü için negatif bir durum arz eder mi?

2- Bilgisayarın sağ üst taraflarından yani işlemcinin olduğu bölgeden eski HDD'leri andıran bir ses geliyor bazen nadir ama geliyor bu sırada PC 1 saniyeliğine mouse vs donuyor ve o ses ile çız/çıt edip devam ediyor. Sanki işlemci yutkunuyor gibi hissettiriyor ya uykudan uyanıyor gibi. Ayrıca bu ses az önce slience modundan Extreme performansa geçerken de çıktı, sanırım fan ile alakalı. Normal mi bu durum? Bana garip geldi çünkü makinede ses çıkartabilecek ne bir HDD ne de bir optik sürücü mevcut değil.

Evet arkadaşlar, bu durumlar hakkında ne yapabilirim? Normal mi? Yoksa virüs kaynaklı mı? Temiz bir format (SSD'yi komple format öncesi biçimlendirerek) atsam düzelir mi? Hali hazırda Windows Defender etkin ayrıca Avast Free antivirüs yazılımı da yüklü.

İade etmek istemiyorum açıkçası uygun fiyata aldım ve bu fiyatlara böyle güçlü işlemcili laptop almam pek mümkün durmuyor.

Yardımlarınızı bekliyorum. Saygılar.

1- Normal. Benimki de kapanıyor. Güzel bir şey doğrusu. Negatif bir durum da değil.
2- Modlar arası geçişte olabiliyor bazen. Bu modlar laptopda ciddi farklar yaratıyor. Anlık donma bana da oluyor ama bence normal gibi, verilen gücü değiştiriyorsun çünkü. Fakat sesin nereden geldiği ile ilgili bilgim yok.

1- Normal. Benimki de kapanıyor. Güzel bir şey doğrusu. Negatif bir durum da değil.
2- Modlar arası geçişte olabiliyor bazen. Bu modlar laptopda ciddi farklar yaratıyor. Anlık donma bana da oluyor ama bence normal gibi, verilen gücü değiştiriyorsun çünkü. Fakat sesin nereden geldiği ile ilgili bilgim yok.
1- Kapanan gpu fanı değil sürekli 2300 rpm de çalışan Cpu fanı asıl kafama takılan. Bu normal mi en boş halde bile böyle çalışması ?

2- Bu dediğim donma ve ses sadece modlar arası geçen olmuyor aslında pcyi boş bırakıp geldikten sonra her hangi bir işlem yapmaya çalıştığımda oluyor. Eski pcmde sistem uykuya dalardı gelip mouse u hareket ettirince de uyanırdı ve harddiskten bu ses gelirdi ona benzettim ama bende harddisk yok şuan ssd var ? Fandan geliyor desem 5 günde naptım da fan bu kadar tozlanacak ki en fazla metro 2033 oynadım o kadar.

1- Kapanan GPU fanı değil sürekli 2300 RPM de çalışan CPU fanı asıl kafama takılan. Bu normal mi en boş halde bile böyle çalışması ?

2- Bu dediğim donma ve ses sadece modlar arası geçen olmuyor aslında PC'yi boş bırakıp geldikten sonra her hangi bir işlem yapmaya çalıştığımda oluyor. Eski PC'de sistem uykuya dalardı gelip fareyi hareket ettirince de uyanırdı ve harddiskten bu ses gelirdi ona benzettim ama bende harddisk yok şuan SSD var ? Fandan geliyor desem 5 günde ne yaptım da fan bu kadar tozlanacak ki en fazla metro 2033 oynadım o kadar.
1- Normal, bir sıkıntı yok merak etme. Boştayken çok az çalışıyor ve soğutmaya gerek kalmayacak şekilde serin kalıyor. CPU içinde GPU içinde. Hatta benim HDD bile duruyor eco modda.
2- Bunun tam sebebini bilmiyorum aslında ama bu takılma normal. Bilgisayarı boşta bırakınca bilgisayar otomatik olarak mod değiştiriyor görünmeyen bir şekilde. Bunda da kafana takacak bir sıkıntı yok.

Laptop kapanırken şöyle bir ekran çıkıyor sürekli. Sanırım virüs bulaştı ya da yolunda gitmeyen birşey var bu nedir bilen var mı ?

Dosya Ekleri

• 052C616C-43B2-429E-B9FE-8CE3BB6D962B.jpeg
    052C616C-43B2-429E-B9FE-8CE3BB6D962B.jpeg
    108,5 KB · Görüntüleme: 52
Laptop kapanırken şöyle bir ekran çıkıyor sürekli. Sanırım virüs bulaştı ya da yolunda gitmeyen birşey var bu nedir bilen var mı ?
Hayır bir sıkıntı yok. Orada açık kalan programlar kendini kayıt ediyor ve öyle kapatıyor. O ekran kısa süre gözüküyor zaten. Sonra tüm programlar kendini kayıt ettikten sonra kapanıyor ve Windows kapanıyor.

Merhaba ben de indirimdeyken aldım ve fan1 çalışırken fan2 çalışmıyor. Bu durum hafif işler yaparken oluyor, henüz oyun deneyimim olmadı o yüzden bir şey söyleyemem. Eğer sorunun kaynağını bulduysanız beni de bilgilendirirseniz sevinirim.

Merhaba ben de indirimdeyken aldım ve fan1 çalışırken fan2 çalışmıyor. Bu durum hafif işler yaparken oluyor, henüz oyun deneyimim olmadı o yüzden bir şey söyleyemem. Eğer sorunun kaynağını bulduysanız beni de bilgilendirirseniz sevinirim.
Hocam bu durum gayet normalmiş. Ayrıca bu mouse donması da harici ekran kartından ötürü onu devre dışı bırakınca olmuyor. Sürücü güncel versiyon gelince düzelecek diye umut ediyorum.

Geri
Yukarı